1. Pred podaním akéhokoľvek lieku alebo pred uskutočnením liečebného zákroku má tehotná pacientka právo byť informovaná lekárskym odborníkom, ktorý ju ošetruje, o možných alebo nepriamych účinkoch, rizikách alebo ohrozeniach, ku ktorým by u nej alebo u jej dosiaľ nenarodeného dieťaťa mohlo dôjsť po podaní daného lieku alebo vykonaní lekárskeho postupu v priebehu tehotenstva, pôrodu alebo laktácie.
2. Pred zahájením navrhovanej liečby má tehotná pacientka právo byť informovaná nie len o účinkoch, rizikách a ohrozeniach navrhovanej terapie, ale tiež o známych alternatívnych metódach, napr. o dostupných kurzoch prípravy na pôrod, ktoré môžu tehotnú ženu po fyzickej i duševnej stránke pripraviť na všetky možné ťažkosti a nepríjemnosti spojené s pôrodom.
3. Pred podaním akéhokoľvek lieku má tehotná pacientka právo byť lekárskym odborníkom, ktorý jej liek predpisuje alebo podáva, informovaná o skutočnosti, že akýkoľvek liek, ktorý užije v priebehu tehotenstva, pôrodných kontrakcií a pôrodu, bez ohľadu na to, ako a kedy sa liek užije alebo podá, môže vyvolať nežiadúce účinky na jej dieťa, a že neexistuje žiadny liek alebo látka, ktorá je pre jej dosiaľ nenarodené dieťa celkom bezpečná.
4. V prípade, že je pravdepodobné prevedenie cisárskeho rezu, tehotná pacientka má právo byť pred podaním akéhokoľvek lieku a najlepšie ešte pred hospitalizáciou informovaná, že pre jej dieťa bude najprínosnejšie, ak užije ona, a tým aj jej dieťa, čo najmenšie množstvo predoperačných liekov, ktoré nie sú pre vlastnú operáciu nutné.
5. Pred podaním lieku alebo vykonaním lekárskeho postupu má tehotná pacientka právo byť informovaná o neistých oblastiach, v ktorých neexistuje žiadny presne vedený následný výskum potvrdzujúci bezpečnosť lieku alebo lekárskeho postupu s ohľadom na priame alebo nepriame účinky na fyziologický, mentálny a neurologický vývoj dieťaťa, ktoré bolo počas tehotenstva, pôrodných kontrakcií, pôrodu alebo laktácie prostredníctvom matky tomuto lieku alebo lekárskemu postupu vystavené.
6. Pred podaním akéhokoľvek lieku má tehotná pacientka právo byť informovaná o obchodnom alebo generickom názve lieku, aby mohla lekárskeho odborníka oboznámiť o akýchkoľvek nežiadúcich účinkoch lieku, pokiaľ ich pozná.
7. Tehotná pacientka má právo sama, bez nátlaku ošetrujúceho, rozhodnúť, či riziká súvisiace s navrhovanou terapiou príjme alebo liek či lekársky postup odmietne.
8. Tehotná pacientka má právo poznať meno a kvalifikáciu osoby, ktorá jej podáva liek alebo uskutočňuje lekársky zákrok počas pôrodu.
9. Pred vykonaním akéhokoľvek lekárskeho zákroku má tehotná právo byť informovaná, či je prospešný pre ňu alebo jej dieťa, prípadne či je robený ako efektívny zákrok (za účelom jej komfortu, k študijným či výskumným cieľom).
10. Tehotná pacientka má právo, aby ju počas prípravy na pôrod sprevádzala blízka osoba, ktorá by jej poskytla pohodlie a povzbudenie.
11. Tehotná pacientka má právo si po príslušnej lekárskej konzultácii zvoliť polohu, v ktorej absolvuje pôrod a ktorá by ju a jej dieťa najmenej zaťažovala.
12. Pacientka pôrodníckeho oddelenia má právo starať sa o svoje dieťa, pokiaľ je v normálnom stave, pri svojom lôžku a dojčiť ho podľa jeho potrieb, nie podľa nemocničného poriadku.
13. Pacientka pôrodníckeho oddelenia má právo byť písomne informovaná o osobe, ktorá asistovala pri pôrode jej dieťaťa a o jej profesijnej kvalifikácii. Táto informácia by takisto mala byť uvedená v dokumentoch týkajúcich sa pôrodu.
14. Pacientka pôrodníckeho oddelenia má právo byť informovaná, či existuje nejaký známy alebo indikovaný aspekt, ku ktorému by sa malo prihliadať pri starostlivosti o ňu či jej dieťa, alebo stav, ktorý by mohol jej alebo jej dieťaťu spôsobiť neskoršie ťažkosti alebo problémy.
15. Pacientka pôrodníckeho oddelenia má právo mať lekárske záznamy o sebe a svojom dieťati úplné, presné a čitateľné, a má právo mať ich zápis, včítane poznámok ošetrujúcich sestier. Tieto záznamy si nemocnica ponechá do doby, kým dieťa dosiahne plnoletosť alebo ich pred skartovaním ponúkne matke.
16. Pacientka pôrodníckeho oddelenia má v priebehu a po ukončení svojho pobytu v nemocničnom zariadení právo na prístup k svojim úplným lekárskym správam, včítane poznámok ošetrujúcich sestier, a po zaplatení príslušného poplatku, ktorý nezahŕňa náklady na obhajcu, má právo ich získať.
Zdroj:
Nancy Evans “Těhotenství a porod od A do Z – přehledná encyklopedie”; vydavateľstvo Pragma Praha 1997.
Ako zdroj práv je uvedený dokument Asociácie amerických nemocníc z roku 1973. Tento dokument bol pôvodne spracovaný pre pacientov všeobecne, ale špeciálne pre tehotné ženy ho upravila Doris Haireová, ktorá spracovala dokumenty Výboru zákonov a regulácií v zdravotníctve (pod ktorý spadá aj hore uvedený dokument Asociácie amerických nemocníc). Toto spracovanie D. Haierové vydala Medzinárodná vzdelávacia asociácia v New Yorku.
Ale vsak to plati v USA u nas sa to da brat len ako moralne pravo a to je nam nanic pri styku s lekarmi