Čo vám mamičky o tehotenstve nepovedia

redakcia 1

Keď sa mladá žena dozvie, že čaká svoje prvé bábätko, popri pocite šťastia má často aj trochu strach: Čo so sebou prinesú mesiace spolužitia s tým malým tvorčekom?

Mamičky a babičky tehotných žien sa v prvom rade starajú o to, aké bude mať nový prírastok do rodiny meno, a už radia, ako je najlepšie dávať ho spať. Ako ale ukázal výskum farmaceutickej firmy, nastávajúce mamičky by viac ocenili, keby sa dozvedeli aké problémy so sebou tehotenstvo prináša.

Čím všetkým v tehotenstve trpíme

Nemusí ísť pritom o žiadne maličkosti, mnohé ženy počas tehotenstva trpia okrem známych ranných nevoľností a priberania na váhe vysokou unavenosťou, zápchou a inkontinenciou. Odborníci v USA sa preto rozhodli podporiť v kampani verejnú diskusiu o tejto problematike, ktorá by mala prvorodičkám umožniť, aby boli na svoje tehotenstvo pripravené.

Aj keď zápchou a problémami s udržaním moču trpí veľké percento budúcich mamičiek, mnohé z nich sa cítia trápne, keď majú o týchto problémoch hovoriť. Konkrétne – hovoriť o zápche malo problémy 30 percent žien zúčastnených na výskume, o inkontinencii by radšej nehovorilo 27 percent.

Ostatné ťažkosti považujú tehotné ženy za menej chúlostivé, o priberaní na váhe nechce hovoriť iba 7 percent nastávajúcich mamičiek, o ranných nevoľnostiach 4 percentá, o zmenách chutí 3 percentá a zvýšenú unavenosť nechcú preberať len 2 percentá z nich.

Knowledge is power

Na základe zistených poznatkov vedci formulujú jednoznačné odporúčania, ktoré sa dajú zhrnúť do jednoduchého pravidla: V poznaní je sila (Knowledge is power). Preto by mali byť ženy čo najviac informované o zmenách, ktoré ich telu tehotenstvo prináša. K možným stavom, ktoré sa dajú očakávať, patrí napríklad:

  • gingivitída (zápaly ďasna),
  • bolesti chrbta,
  • kŕče v nohách,
  • problémy s pleťou,
  • bolesti sedacieho nervu,
  • pálenie záhy a problémy s trávením,
  • problémy s dychom (rastúca maternica tlačí na pľúca)
  • predčasné kontrakcie (telo si od 20. týždňa tehotenstva môže trénovať pôrod),
  • opuchliny (zväčšuje sa objem krvi v tele mamičky),
  • či hemoroidy (tie súvisia so zápchou),
  • a tiež problémy s udržaním moču.

Každý z týchto problémov má súvislosť so zmenami tela v tehotenstve, čo ale neznamená, že sa s nimi nedá nič robiť. Lekár vám často môže poradiť postup, ktorý vám môže pomôcť. Pre prípad inkontinencie napríklad platí: Čím silnejšie sú vaše svaly panvového dna, tým skôr sa vám problémy budú vyhýbať.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (7 hlasov, priemerne: 3,40 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. Ja somv 7. týždni, mám riedku stolicu aj 5x denne, ráno 3x v rámci 2 hodín. Jedlo mi je odporné, je mi na zvracanie, musím sa nútiť do každého sústa, aj keď mám zároveň hlad. Pripadám si ako anorektička s črevnou chrípkou. Som príšerne unavená, len predstava prípravy jedla mi naháňa hrôzu, len by som ležala, najradšej v kóme. Často sa od slabosti rozplačem, hlavne večer. Hovorila som to gynekologičke, vraj je to normálne, mne sa to nechce veriť.

Pridaj komentár