Kým rastie bruškoKomplikácie

Toxoplazmóza, gravidita a mýty

 Sylvia Sopčáková   04.06.2018   31

Snáď každej nastávajúcej mamičke sa po oznámení šťastnej novinky začnú okrem radostných predstáv o budúcnosti rojiť v hlave aj otázky týkajúce sa bezpečnosti jej nenarodeného dieťatka, jeho správneho vývoja a prípadných ohrození, ktorým sa treba vyvarovať.

Rieši sa vhodná strava, vhodné oblečenie, vhodné cvičenie, vhodné vyšetrenia... všetko v záujme dobra malej fazuľky v brušku.

Majitelia zvierat často riešia ešte jeden problém. Čo s tým našim štvornohým /chlpatým /dvojnohým/ opereným/ hlodavým, každý si doplní podľa seba, miláčikom?

 

Tento "problém" je často podporovaný pomocichtivým príbuzenstvom, ktoré nastávajúcich rodičov atakuje otázkami typu:  ”A kam teraz toho vášho psa/mačku/králika... dáte?"

Snáď najväčšmi diskutovanou je v tomto ohľade mačka. Diskusie a mýty ohľadne mačky, gravidity a toxoplazmózy sú nekončiace a v každom príbuzenstve sa nájde ochotná teta, ktorá vyloví zaručene overené správy o tom, ako mačka zapríčinila potrat alebo narodenie poškodeného dieťaťa.

Takže... Ako to s toxoplazmózou vlastne je?
A čo sú len povery a netreba z nich mať strach?

Toxoplazmóza je ochorenie, ktoré sa prenáša zo zvierat na človeka a je spôsobené parazitom Toxoplasma gondii. Tento parazit bežne napáda stavovce, najčastejšie vtáky a hlodavce, ale konečným hostiteľom, kde parazit nadobúda schopnosť množiť sa, sú mačky.

Mačka sa môže nakaziť konzumáciou infikovaného vtáka, hlodavca, prípadne iného surového mäsa. Infikovaná mačka vylučuje v stolici 2 - 3 týždne po nakazení vajíčka Toxoplasmy.

Po tomto čase prestáva byť mačka infekčná, vytvorí si protilátky a ani pri prípadnom ďalšom nakazení už vajíčka Toxoplasmy nevylučuje.

Naviac, vylúčené vajíčka potrebujú minimálne 24-hodinový pobyt na vzduchu na dozretie, aby sa stali nebezpečné pre človeka a bol sa schopný z nich vyliahnuť parazit.

Shutterstock

 

Nákaza človeka toxoplazmózou je možná viacerými spôsobmi:

  • konzumáciou surového alebo nedostatočne tepelne upraveného infikovaného mäsa (hovädzie a jahňacie),
  • konzumáciou zle očistenej zeleniny (najčastejšie z domácich záhradiek, kde sa výkaly mačiek dostávajú do pôdy),
  • konzumáciou infikovaných vajec a nepasterizovaného mlieka,
  • kontaktom s infikovanými mačacími výkalmi holými rukami a následnou nedostatočná hygiena. Neodvažujem sa napísať - konzumáciou infikovaných mačacích výkalov, ale v praxi je to tak. Dozreté vajíčko z výkalu sa musí dostať do tráviaceho traktu človeka.

Schválne uvádzam mačky na poslednom mieste, pretože podľa výskumov asi 60% ľudí toxoplazmózu prekonalo, pričom najčastejšia príčina sa uvádza konzumácia nakazeného (polo)surového hovädzieho mäsa (poznáte to - ochutnáme mäsíčko, či už je uvarené, prípadne mňam, mňam tatarské bifteky). Zvyšných 20% sa delí medzi zle umytú zeleninu a mačky.

V čom spočíva riziko toxoplazmózy? 

Pre človeka s dobre fungujúcou imunitou je to pomerne ľahko zvládnuteľné ochorenie, ktoré sa buď vôbec neprejaví alebo má podobné príznaky ako chrípka. Príznaky (ak nejaké sú) o niekoľko dní zmiznú, človek si vytvorí protilátky a je doživotne chránený pred každou ďalšou infekciou parazitom Toxoplasma gondii. 

Najviac ohrozenou skupinou sú nenarodené deti. Pokiaľ sa budúca mamička infikuje tesne pred otehotnením alebo počas prvého trimestra, zvyčajne dochádza k potratu. Pri infekcii v druhom trimestri sa tvoria vrodené vady. Čím je plod starší, tým je riziko vzniku vád menšie.

Ako by teda mala vyzerať prevencia?

Vo všeobecnosti by sa všetky ženy, ktoré plánujú otehotnieť alebo sú tehotné, mali vyhýbať konzumácii surového alebo nedostatočne tepelne upraveného mäsa, vajíčok alebo mlieka priamo od kravy.

Pri konzumácii zeleniny a ovocia zo záhradky, kam sa môžu dostať voľne žijúce mačky, treba dbať na zvýšenú hygienu a zeleninu a ovocie riadne umyť. Nie je vhodné kontaktovať voľne žijúce mačky a hladkať ich. Tiež ak uvažujete o zaobstaraní si mačiatka, radšej s tým počkajte, alebo uprednostnite staršiu mačku, ktorá bola chovaná výlučne v byte a viete, čím bola kŕmená.

Naviac pre majiteľky mačiek platia ďalšie zásady

Shutterstock
  • Ak máte bytovú mačku, nekŕmte ju surovým mäsom. Pokiaľ jej potravu bude tvoriť priemyselná strava (granule, konzervy) a varené mäso, má prakticky nulovú šancu, že sa infikuje toxoplazmózou. 
  • Mačací záchodík čistite aspoň raz za 12 hodín, aby ste nedali šancu vajíčkam Toxoplasmy dozrieť a stať sa infekčnými. Ešte lepšie bude, ak čistenie prenecháte inému členovi rodiny. 
  • V žiadnom prípade nie je nutné sa micinky zbavovať, prípadne počúvať rady typu "Nehladkaj ju, nemaznaj sa s ňou“. Žiadna štúdia doteraz nepreukázala prenos toxoplazmózy samotným kontaktom s mačkou.
  • Pokiaľ vlastníte mačku, ktorá má voľný výbeh von a neviete ustrážiť, či si neuloví myšku alebo vtáka, rozhodne zvýšte hygienu a častejšie dezinfikujte miesta v kuchyni, kde má mačka voľný prístup (stôl, linka, atď.), najlepšie, ak jej to obmedzíte úplne. 
  • Takýmito opatreniami si môžete byť istá, že ste spravili maximum pre to, aby ste sa toxoplazmóze vyhli. A ak máte ešte stále pochybnosti, môžete chlpáčika odniesť k veterinárovi a po jednom odbere krvi budete vedieť, či je vaša mačka akútne infekčná alebo nie. 

Spojenie tehotenstvo - mačka - toxoplazmóza zakódované s veľkým červeným výkričníkom

Pokiaľ sa stretnete s častým prípadom, že vám váš gynekológ povie - buď tehotenstvo alebo mačka, spýtajte sa ho, čo o tom vie. Bohužiaľ, často som sa stretla s doktormi, ktorí mali v hlave zakódované spojenie tehotenstvo - mačka - toxoplazmóza s veľkým červeným výkričníkom, v skutočnosti však o prenose nákazy od mačiek nič nevedeli. A nejednalo sa len o ľudských ale aj zvieracích doktorov.

 

A na záver jedna nie príliš veselá príhoda, ktorá sa stala mojej známej.

Počas tehotenstva jej zistili (citujem ju) "nejaké zvýšené hodnoty tej toxoplazmózy". Doktori jej nič nevysvetlili, v panike volala domov otcovi, ktorý je tiež lekár. Ten celú noc sedel nad knižkami (hoci lekár, o toxoplazmóze takmer nič nevedel) a ráno vyniesol verdikt, že "plod musí ísť preč, pretože bude určite poškodený".

Nakoniec sa ukázalo, že mala v krvi protilátky typu IgG , ktoré znamenajú, že v minulosti prekonala nákazu, nakoľko buď prišla do styku s toxoplazmózou alebo prekonala infekciu. Tieto protilátky ju po celý život chránia, už nemôže prekonať akútnu toxoplazmózu, ktorá je taká nebezpečná pre vyvíjajúce sa dieťatko.

Naopak, akútna toxoplazmóza sa prejaví protilátkami typu IgM. V takomto prípade je namieste, aby žena absolvovala vyšetrenie na infekčnej ambulancii spojené so sonografickým vyšetrením plodu.

Ani tu však netreba vopred strašiť vyjadreniami typu "narodí sa vám poškodené dieťa", pretože u tehotných žien sú časté falošne pozitívne rekcie na vyšetrenia a celú situáciu by mal zhodnotiť špecialista-infektológ. Naviac včasná liečba znižuje riziko prenosu na plod až o 60%.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.5 z 5. Celkom 127 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Komentáre k článku
Ferdina napísané 01.08.2018 13:04

Je smutne ked vidim ako tehulky piju, fajcia, kavickuju a narodia sa im relativne zdrave deti. Pisem relativne lebo astmy atd sa prejavia vo vyssom veku. A potom zena dostane toxoplazmozu ani nevie z coho a umrie babetko. Ja si myslim ze v prvom rade doktory by mali informovat rodicku o vsetkych rizikach ! A ked tu niekto pise jedla som tatarsky biftek neuvedomila som si ze to moze poskodit moje dieta tak sa chytam za hlavu ...ja mam v byte macku o rizikach viem a tiez viem ako sa pred nimi branit . Samozrejmostou je nedavat jej surove maso, dodrziavat zachodovu hygienu aj celkovu. Ak vsak ma rodicka macku a nema absolutne ziadne vedomosti o tomto ochoreni moze sa nakazit ...pustat macku von aby lovila potom ju chytat pustat ju do kuchyne alebo jej davat surove nepremrazene maso je absolutne nezodpovedne. A za nevedomost sa plati. Cize zdravy rozum vas pred nou ochrani !

hebrien napísané 04.06.2018 14:45

NECHAPEM ako nietko v dnesnej dobe moze banalizovat tak vazne ochorenie ako je toxoplazmoza..je to preukazatelny virus v krvi a vo vacsine tehotenstiev zial smrtelny. To nie je nadcha!! Zial, aj mojej znamej takto umrelo babo a dalsie uz KVOLI TOMUTO mat nemoze...

Cico Ciciak napísané 11.01.2017 08:32

Váš komentárToxoplazmóza a tehotenstvo

--------------------------

Ani mačka však nie je označovaná za významný zdroj priameho nakazenia človeka, pretože vylučovanie zárodkov toxoplazmózy trusom trvá krátko - len pri jej prvom nakazení (2 - 3 týždne), po ktorom mačka získava odolnosť a pri novom nakazení už zárodky nevylučuje. Preto sa so zárodkami v truse stretávame v praxi len veľmi zriedkavo a prevažne u mladých mačiek, ktoré majitelia kŕmia nedostatočne premrazeným mäsom, alebo u mačiek loviacich myši, vtáky a pod.

 

Pre nákazu z trusu mačiek platí:

 

Človek, ktorý prišiel do styku s toxoplazmózou, získava odolnosť rovnako ako mačka a už sa nemôže po druhýkrát nakaziť.

Pravdepodobnosť nakazenia sa človeka od mačky je veľmi malá - mačka môže vylučovať oocysty v prípade nákazy len 2 až 3 týždne.

Nakaziť sa môžeme výlučne z trusu mačky. Pri čistení mačacieho WC je preto vhodné používať rukavice. Navyše - trus začína byť nákazlivý až na druhý deň, takže pokiaľ čistíme mačacie WC každý deň, možnosť nákazy je minimálna.

Mačka chovaná v byte a kŕmená vhodnou stravou sa nemôže nakaziť.

Treba myslieť na schopnosť parazita dlhodobo prežiť (1 rok) v pôde a pieskoviskách, kam mačky vykonávajú svoju potrebu. Pri práci v záhrade je preto tiež vhodné pracovať v rukaviciach.

SOVA napísané 13.12.2016 22:28

ja som od detstva s mackami psami a neveim cim vsetkym a z 5 tehotenstiev mam jedneho syna ...prvykrat som potratila v piatom mesiaci a tiez hned lekari bo toxoplazma ...hovno to bolo nie toxoplazma !! bola som AJ NA GENETICKOM VYSETRENI ..SAMI NEVEDIA Z COHO A HNED TO ZVALUJU NA TOXOPLAZMU A MACKY ..PRITOM TOXOPLAZMU CHYTI Z NEPRVARENHO MLEKA MASA ZELENINY ...JE TO TAYK ZAUZIVANY MYTUS NIC VIAC JEDNA BABA POVEDALA .. SESTRA KTORA BOLA TIEZ V KONTAKTE ZVIERATKAMI A MA TRI DETI !! V DAVNYCH CASOCH KDE BOLA TAKA HYGIENA AKO JE DNES A DETI SA RODILI JAK NA PASOVEJ VYROBE ZDRAVE !! OBDIVUJEM ZMYSLANIE PONIEKTORYCH MAMICIEK ZIEN V DNESNEJ DOBE !!

Marek777 napísané 27.11.2016 12:36

Pozor ak máte protilátky IgG proti toxoplazmoze, proti znovunakazeniu Vás to nechráni a už vôbec nie vase dieťa!

 

Každý rok sa u nás rodia deti mŕtve, slepé, ťažko mentálne postihnuté preukázateľné ako následok toxoplazmozy počas gravidity.

 

Toxoplazmoza aj u zdravých detí či dospelých nie je soplik , po prekonaní je spojená zo zvýšeným výskytom depresii a syndrómom oslabej imunity.

 

Rozhodne by som deťom nedovolil sa hrať s voľné chovanými mačkami!

Jana napísané 16.09.2016 09:44

Dobrý deň,

čakám bábätko , momentálne som v 15 týždni a mali sme záujem si zaobstarať zakrslého zajačika (s chovproduktu). Mám už 40 rokov a viem že by som mala byť opatrná. Kedže som ale našla nejaké články o tom že aj králik môže prenášať tuto chorobu, chcela som sa spýtať aký je váš názor a či by som sa teda mala obávať nejakej nákazy.

 

Za odpoveď ďakujem

Lucia napísané 07.10.2015 10:32

No ja mam os.skusenost,resp moja znama.Ja som na zaklade toho radsej do kontaktu s mackami,doslovne som sa im vyhibala...Takze moja znama byva v rodinom dome a samozrejme mali macky...Nakolko jej neskoro zistili toxoplazmozu v 8 mes porodila predcasne a zial dieta po porode 3 dni zomrelo a v papieroch z pitvy bolo udanych asi 6 dovodov resp na viacerych organoch boli vady skrz toxoplazmozu...takze ja by som si bacha davala urcite!

owen napísané 13.06.2015 22:18

uzasny clanok, neverme zlym zlym lekarom l ale hlavne tomu co sa docitame na internete. Diagnostika toxoplasmi nieje v niektorych pripadoch taka jednoznacna a mamicka v strese samozrejme mysli na najhorsie. A to ze jej otec nieco nevedel? to nemyslis vazne ze je lekar, to ma lekar vediet vsetko aj mimo specializacie?? neuveritelne zavadzanie, a ze hladkanie maciek nic nesposobi? ved sedliacky rozum staci ze na macku sa moze hovienko nalepit ked sa nedobre vykadi a ty ju potom pohladkas + nedostatocna hygiena samozrejme hra rolu. Hlavne aby sa mica citila v bezpeci a prijemne.

owen napísané 13.06.2015 22:25

a zabudol som, IgG protilatky su zvysene aj pri akutnej infekcii, ked nieco ozaj chcete z internetu tak aspon z diagnostickych centier sa o metodikach dozviete spravne veci. napriklad toto z hpl: "Prítomnosť vysokých hladín IgG protilátok ešte nemusí jednoznačne stanoviť diagnózu, avšak sérokonverzia alebo štvornásobný nárast hladín špecifických IgG protilátok akútnu infekciu potvrdzuje."

Zuzana napísané 12.01.2015 13:29

Dobry den. Chcem sa spytat, ci mam narok na PN, ked mam pozitivnu toxoplazmozu a liecim sa Rovamycinom. Som v 11. tyzdni tehotenstva.

Infektologicka mi povedala, ze mozem pracovat. Gynekolog mi PN nechce dat. Povedal mi, ze mam v praci sediet na zadku a nic nerobit. Co mam v takomto pripade robit? Ja mam totizto dost fyzicky aj casovo narocnu pracu. Zamestnavatel mi prac. podmienky upravovat nemieni. Povedal mi, ze mam zostat doma, ked chcem.

Vopred dakujem za radu

Misa napísané 17.01.2015 11:18

Zuzana, mne v podobnom pripade (neslo o toxo, ale daco ine) pomohol obvodny lekar. Gyndos mi pn dat nechcel a sla som za obvodnou, povedala co a ako a hned mi vypisala PNku. To bolo uz davnejsie. Takto som v dalsom tehotenstve dostala PNku aj na "obycajne" prechladnutie, obvodna to brala tak, ze radsej vylezat a nestresovat v praci ci cestovanim autobusmi, ked som tehotna. A ja si to myslim tiez. Skus ist za svojou doktorkou.

mariana napísané 24.07.2014 15:06

Nie som lekárka,ani sa nevenujem zdravotníctvu,ale máme skúsenosť nepríjemnú a ja som prišla o dve sestry presne za túto chorobu.Bolo to pred 43.rokmi a ešte sa o tom veľa nevedelo (tak si myslím,keď mojej mamičke nikto nepomohol ) ale po preliečení som sa jej narodila ja.Tam bol problém donosiť bábätko tak sa narodili predčasne a po pár hodinách zomreli,neboli dvojičky to boli 1,5 roka po sebe.Dnes sa už automaticky robí odber krvi a zisťujú sa protilátky a dá sa to určite liečiť,ale pre opatrnosť radšej sa vyhnúť zvieratám v tomto období.

Katarína napísané 27.05.2013 15:14

Váš komentárDobrý den,chcela by som sa spýtat či túto chorobu prenášajú na deti aj zajace.Dcérka pohladkala zajaca tak sa bojím aby túto chorobu nedostala lebo som počula že aj zajace prenášajú tieto choroby Cry Ako to vôbec je?

veronika napísané 14.05.2013 19:47

Ahoj som tehotna v 4 mesiaci a narazila som sa toxoplazmozou mám 578... A mám psika mala by som ho dat preč? Veľmi ho mame radi a asi by sme to neprežili keby nebol tu s nami... Je moje babo ohrozene?

hanaax napísané 21.12.2012 20:51

v prvom.trimeatry mi v kervy nasli hodnotu toxo. 280 dr. povedal ze vsetko ok ze som ju prekonala a dnes u druhej dr. po teatoch mam hodnotu 230 protilatky a ze sa nemam coho bat ze vsetko ok len preventivnea posle na konzultaciu do nemocky

co si o tom myslite ?

R. napísané 28.06.2012 20:49

Autorka je asi velka milovnicka maciek a to ju zvadza k tomu aby toxoplazmu banalizovala na uroven chripky. V skutocnosti toxoplazma zasa tak nevinna nie je.

 

Clanky su to trosku dlhsie, ale snad to zvladnete.

 

osel.cz/index.php

R. napísané 28.06.2012 20:51

Pardon, miesto chripky som chcel napisat nadchy. Chripka tiez nie je nic nevinne

Jano napísané 13.07.2014 12:21

tak si si mohol dat aspon tu robotu aby si si to precital. Pisu tam to iste.

Zuzana napísané 17.05.2012 12:44

Dobrý den mne pred 2 rokmi zistili toxsoplazmozu a teraz som bola na opakovaných testoch a zistili mi že mi klesá z hodnoty 700 teraz už len na 51 a kedže by som chcela mať ešte bábätko neviem či je to bespečné kedže mi obvodná lekárka tvrdila že to budem mat v tele stále ,a kedže ma pred dvoma rokmi liečili antibiotikami tak teraz liečba nieje potrebná.A ešte sa chcem spítať či existju nejaké lieky ktoré by mohli pomocť.

Martina napísané 17.05.2012 14:03

Ahoj Zuzka tvoj prípad je presne ako môj ak ti hodnoty klesajú to je super a ak si bola preliečená aj atibiotikami o to lepšie toto isté som podstúpila aj ja na Kramároch až potom som mohla mať dieťa, je pravda že toxoplazmózu budeš mať stále v sebe lekári ti ju iba uspali ako to bolo povedané mne. Určite budeš pozorovaná lekármi ak by si chcela mať druhé dieťa tomu by nemalo hroziť nič ale kontrolovať by ťa mali. Mňa to čochvíľa čaká tiež. ahoj

zuzka napísané 24.04.2012 09:56

Dobry den,som uplne na zaciatku tehotenstva a mojej sestre zistili toxoplazmozu,ktoru vraj dostala od psika,ktoreho mame doma.Je sice pravda,ze pred rokom som potratila a mali sme toho psika.Myslite,ze je on pricinou tohto portu? Mam sa obavat,ze sa situacia zopakuje?Pomozte mi..prosim..Dakujem

Martina napísané 24.04.2012 13:09

Ahoj Zuzka ak zistili tvojej sestre toxoplazmózu a nie je tehotná je to v poriadku maximálne ak by rad čakala dieťaťko bude kontrolovaná lekármi ale nemalo by jej a ani dieťatku nič hroziť, horšie je to ak tehotná mamička dostane toxoplazmózu v prvých začiatkoch tehotenstva ako to bolo i v mojom prípade vtedy hrozí že sa bábätko infikuje od teba a buď sa ti narodí postihnuté dieťa alebo toto bol môj prípad prídeš o dieťatko. Hlavne ak si teraz ty tehotná vyhýbaj sa surovému mäsu, klobásam, vrabcom, zajacom, psom , mačkám, poriadne si umývaj ovocie. Pretože ak by si sa nakazila nieto že sa ti môže nakaziť plod, potom po potrate budeš musieť byť preliečená ja som musela čakať 3 roky, pokým mi klesli hodnoty aby som opäť mohla mať dieťa, kde som sa nakazila dodnes netuším, počas tehotenstva som nemala žiadne ťažkosti až z krvi a násladne sona mi zistili že maličkému sa nedarí tak ako by sa patrilo, možná nákaza bola v mojom prípade 3-4 mesiac, po potrate sa mi objavili hrče na krku takže som mala asi uzlinovú formu, pá pekný dnák, držkaj sa a rob všetko preto aby si donosila krásne, zdravé bábätko.

nikola zrabova napísané 20.02.2011 15:19

Dobri den som v 5 mesiaci tehotenstva a som hrozne rada ze o tie nadherne 4 mesiace otehotniem mám obrovsku radost ze moj syncek alebo dcerka tu na tomto mieste v rimavskej sobote ze tu bude ja nikolazrabova som to dokazala mam velku radost

 

 

Ze sem pride na tento svet

 

timto chcem pozdravit vsetkich ktori maju alebo idu mat babo

 

Big Grins

adriana napísané 09.08.2010 17:53

Ahojte,som v 17.týždni tehotenstva a po krvných testoch som bola nemilo prekvapená , zistili mi toxoplazmózu. Bolo veľmi strašne, do plaču až po prečítaní Vášho článku som pochopila, že môjmu dieťatku nič nehrozí. Mám protilátky typu IgG takže ma chránia po celý život proti tejto infekcii. Ďakujem...

Lucia napísané 06.07.2010 22:31

Ahojte. Som v20. týždni tehotenstva a jedla som tatarský biftek v malom množstve asi pred týždňom. Pri jedení som si neuvedomila, že to može ulížiť mojmu babatku. Výsledky krvi asi spred mesiaca a pol ukázali, že som prišla do styku s toxoplasmózou. Može ten tatarský biftek uškodiť teraz mojmu babatku?

maca napísané 23.11.2009 15:03

Ahojte ja som minulý rok zostala tehotná hneď v prvom trimestri mi zistili akútnu toxoplazmózu, ktorá zapríčnila to že v 7 mesiaci tehotenstva som si porodila mŕtveho syna, nakoľko ho toxolazmózna úlne " zničila" teraz je to rok čo sa liečim z tejto pliagy a moje hodnoty IgM len veľmi málo klesajú, ale klesajú, takže snáď o rok budú nulové a ja opäť budem môcť šťastne povedať som tehotná. Nikdy som nemala mačky a hlavnú príčinu nákazy nepoznám do dnes. Tak mi držte palce.

Dominika Ištoková napísané 30.09.2013 14:14

To je to, že si nikdy nemala mačky, preto si si nevytvorila protilatky, potom v tehotenstve si mozno prisla do styku s mačkou, zajacom, zle uvareným masom, staci aj zle umytá zelenina.

Minule som niekde zachytila rozhovor s primarom gynekologicko-porodnickeho oddelenia uz ani neviem, kde a ten hovoril o tom ze ked sa narodi dieta, pokial je zdrave, netreba mu zakazovat mačky, hlavne pre dievčatá je dobré ak si vytvoria protilatky.

Inak sa dosť o túto problematiku zaujímam nakoľko mám v byte kocúra.

A je mi veľmi ľúto, čo sa ti stalo, ale verím že to dopadne dobre

lena napísané 26.10.2009 13:04

Mame britsku macicku viac ako rok a pol. Byva s nami v byte, von s nou nechodime, je cistotna, mazname sa s nou - proste nase chlpate babatko. Cakame dietatko a ani by ma nenapadlo sa zbavit maciaka len preto,ze ludia radi generalizuju a zvelicuju. Takisto nam potvrdil nas veterinar,ze pokial sa dodrziavaju zakladne hygienicke navyky, je vsetko v poriadku.Zatial sme vsetci zdravi a velmi sa tesime, ze budeme kompletna rodinka a nas maciak bude vacsim plysovym partakom nasmu babatku smile

Daniela Gonova napísané 02.09.2009 18:44

Nikde som zatial nevycitala odpoved na moju otazku tak by som sa velmi potesila ak by mi na nu niekto kto vie odpovedalsmile ja mam vrodenu toxoplazmozu... a niekedy v buducnosti cca 2 roky big green by som chcela mat miminko ... ale nikde som sa nedocitala ci vlastne mozem.. o tejto chorobe viem tak 50 na 50 ... ale nikto nevie ci mozem ostat tehotna .. alebo nie ... mam 22 rokov a lekara som sa na to este nepytala.. nejak sa hambim .. ak by niekto z vas vedel odpoved prosim vas napiste mi mail na dadika1114@azet.sk budem velmi vdacna DAKUJEM MOC Danka

Silvia Orgonova napísané 01.04.2009 14:05

Dobry den,

Cakam babatko, som v 3.mesiaci a mame doma rocneho kocurika, ktory prakticky nevychadza z domu. Nikdy nic neulovil, je velmi lenivy:-)

I keby to aj bolo inak, tak o jeho umiestneni niekde inde pocas mojho tehotenstva vobec neuvazujem, nakolko stare myty uz davno pominuli a i ked sa tehotna zena nakazi, je moznost sa z tejto nakazi pomerne lahko dostat.

Vas clanok je napisany velmi strucne a vystizne. Dakujem.

Silvia Orgonova

jkoi napísané 08.12.2008 13:44

Váš komentár zwinker smile Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil smile Big Grins Confused Cool Cry

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Tehotenský kalendár
Náš TIP
Komentáre k článku
Ferdina napísané 01.08.2018 13:04

Je smutne ked vidim ako tehulky piju, fajcia, kavickuju a narodia sa im relativne zdrave deti. Pisem relativne lebo astmy atd sa prejavia vo vyssom veku. A potom zena dostane toxoplazmozu ani nevie z coho a umrie babetko. Ja si myslim ze v prvom rade doktory by mali informovat rodicku o vsetkych rizikach ! A ked tu niekto pise jedla som tatarsky biftek neuvedomila som si ze to moze poskodit moje dieta tak sa chytam za hlavu ...ja mam v byte macku o rizikach viem a tiez viem ako sa pred nimi branit . Samozrejmostou je nedavat jej surove maso, dodrziavat zachodovu hygienu aj celkovu. Ak vsak ma rodicka macku a nema absolutne ziadne vedomosti o tomto ochoreni moze sa nakazit ...pustat macku von aby lovila potom ju chytat pustat ju do kuchyne alebo jej davat surove nepremrazene maso je absolutne nezodpovedne. A za nevedomost sa plati. Cize zdravy rozum vas pred nou ochrani !

hebrien napísané 04.06.2018 14:45

NECHAPEM ako nietko v dnesnej dobe moze banalizovat tak vazne ochorenie ako je toxoplazmoza..je to preukazatelny virus v krvi a vo vacsine tehotenstiev zial smrtelny. To nie je nadcha!! Zial, aj mojej znamej takto umrelo babo a dalsie uz KVOLI TOMUTO mat nemoze...

Cico Ciciak napísané 11.01.2017 08:32

Váš komentárToxoplazmóza a tehotenstvo

--------------------------

Ani mačka však nie je označovaná za významný zdroj priameho nakazenia človeka, pretože vylučovanie zárodkov toxoplazmózy trusom trvá krátko - len pri jej prvom nakazení (2 - 3 týždne), po ktorom mačka získava odolnosť a pri novom nakazení už zárodky nevylučuje. Preto sa so zárodkami v truse stretávame v praxi len veľmi zriedkavo a prevažne u mladých mačiek, ktoré majitelia kŕmia nedostatočne premrazeným mäsom, alebo u mačiek loviacich myši, vtáky a pod.

 

Pre nákazu z trusu mačiek platí:

 

Človek, ktorý prišiel do styku s toxoplazmózou, získava odolnosť rovnako ako mačka a už sa nemôže po druhýkrát nakaziť.

Pravdepodobnosť nakazenia sa človeka od mačky je veľmi malá - mačka môže vylučovať oocysty v prípade nákazy len 2 až 3 týždne.

Nakaziť sa môžeme výlučne z trusu mačky. Pri čistení mačacieho WC je preto vhodné používať rukavice. Navyše - trus začína byť nákazlivý až na druhý deň, takže pokiaľ čistíme mačacie WC každý deň, možnosť nákazy je minimálna.

Mačka chovaná v byte a kŕmená vhodnou stravou sa nemôže nakaziť.

Treba myslieť na schopnosť parazita dlhodobo prežiť (1 rok) v pôde a pieskoviskách, kam mačky vykonávajú svoju potrebu. Pri práci v záhrade je preto tiež vhodné pracovať v rukaviciach.

SOVA napísané 13.12.2016 22:28

ja som od detstva s mackami psami a neveim cim vsetkym a z 5 tehotenstiev mam jedneho syna ...prvykrat som potratila v piatom mesiaci a tiez hned lekari bo toxoplazma ...hovno to bolo nie toxoplazma !! bola som AJ NA GENETICKOM VYSETRENI ..SAMI NEVEDIA Z COHO A HNED TO ZVALUJU NA TOXOPLAZMU A MACKY ..PRITOM TOXOPLAZMU CHYTI Z NEPRVARENHO MLEKA MASA ZELENINY ...JE TO TAYK ZAUZIVANY MYTUS NIC VIAC JEDNA BABA POVEDALA .. SESTRA KTORA BOLA TIEZ V KONTAKTE ZVIERATKAMI A MA TRI DETI !! V DAVNYCH CASOCH KDE BOLA TAKA HYGIENA AKO JE DNES A DETI SA RODILI JAK NA PASOVEJ VYROBE ZDRAVE !! OBDIVUJEM ZMYSLANIE PONIEKTORYCH MAMICIEK ZIEN V DNESNEJ DOBE !!

Marek777 napísané 27.11.2016 12:36

Pozor ak máte protilátky IgG proti toxoplazmoze, proti znovunakazeniu Vás to nechráni a už vôbec nie vase dieťa!

 

Každý rok sa u nás rodia deti mŕtve, slepé, ťažko mentálne postihnuté preukázateľné ako následok toxoplazmozy počas gravidity.

 

Toxoplazmoza aj u zdravých detí či dospelých nie je soplik , po prekonaní je spojená zo zvýšeným výskytom depresii a syndrómom oslabej imunity.

 

Rozhodne by som deťom nedovolil sa hrať s voľné chovanými mačkami!

Jana napísané 16.09.2016 09:44

Dobrý deň,

čakám bábätko , momentálne som v 15 týždni a mali sme záujem si zaobstarať zakrslého zajačika (s chovproduktu). Mám už 40 rokov a viem že by som mala byť opatrná. Kedže som ale našla nejaké články o tom že aj králik môže prenášať tuto chorobu, chcela som sa spýtať aký je váš názor a či by som sa teda mala obávať nejakej nákazy.

 

Za odpoveď ďakujem

Lucia napísané 07.10.2015 10:32

No ja mam os.skusenost,resp moja znama.Ja som na zaklade toho radsej do kontaktu s mackami,doslovne som sa im vyhibala...Takze moja znama byva v rodinom dome a samozrejme mali macky...Nakolko jej neskoro zistili toxoplazmozu v 8 mes porodila predcasne a zial dieta po porode 3 dni zomrelo a v papieroch z pitvy bolo udanych asi 6 dovodov resp na viacerych organoch boli vady skrz toxoplazmozu...takze ja by som si bacha davala urcite!

owen napísané 13.06.2015 22:18

uzasny clanok, neverme zlym zlym lekarom l ale hlavne tomu co sa docitame na internete. Diagnostika toxoplasmi nieje v niektorych pripadoch taka jednoznacna a mamicka v strese samozrejme mysli na najhorsie. A to ze jej otec nieco nevedel? to nemyslis vazne ze je lekar, to ma lekar vediet vsetko aj mimo specializacie?? neuveritelne zavadzanie, a ze hladkanie maciek nic nesposobi? ved sedliacky rozum staci ze na macku sa moze hovienko nalepit ked sa nedobre vykadi a ty ju potom pohladkas + nedostatocna hygiena samozrejme hra rolu. Hlavne aby sa mica citila v bezpeci a prijemne.

owen napísané 13.06.2015 22:25

a zabudol som, IgG protilatky su zvysene aj pri akutnej infekcii, ked nieco ozaj chcete z internetu tak aspon z diagnostickych centier sa o metodikach dozviete spravne veci. napriklad toto z hpl: "Prítomnosť vysokých hladín IgG protilátok ešte nemusí jednoznačne stanoviť diagnózu, avšak sérokonverzia alebo štvornásobný nárast hladín špecifických IgG protilátok akútnu infekciu potvrdzuje."

Zuzana napísané 12.01.2015 13:29

Dobry den. Chcem sa spytat, ci mam narok na PN, ked mam pozitivnu toxoplazmozu a liecim sa Rovamycinom. Som v 11. tyzdni tehotenstva.

Infektologicka mi povedala, ze mozem pracovat. Gynekolog mi PN nechce dat. Povedal mi, ze mam v praci sediet na zadku a nic nerobit. Co mam v takomto pripade robit? Ja mam totizto dost fyzicky aj casovo narocnu pracu. Zamestnavatel mi prac. podmienky upravovat nemieni. Povedal mi, ze mam zostat doma, ked chcem.

Vopred dakujem za radu

Misa napísané 17.01.2015 11:18

Zuzana, mne v podobnom pripade (neslo o toxo, ale daco ine) pomohol obvodny lekar. Gyndos mi pn dat nechcel a sla som za obvodnou, povedala co a ako a hned mi vypisala PNku. To bolo uz davnejsie. Takto som v dalsom tehotenstve dostala PNku aj na "obycajne" prechladnutie, obvodna to brala tak, ze radsej vylezat a nestresovat v praci ci cestovanim autobusmi, ked som tehotna. A ja si to myslim tiez. Skus ist za svojou doktorkou.

mariana napísané 24.07.2014 15:06

Nie som lekárka,ani sa nevenujem zdravotníctvu,ale máme skúsenosť nepríjemnú a ja som prišla o dve sestry presne za túto chorobu.Bolo to pred 43.rokmi a ešte sa o tom veľa nevedelo (tak si myslím,keď mojej mamičke nikto nepomohol ) ale po preliečení som sa jej narodila ja.Tam bol problém donosiť bábätko tak sa narodili predčasne a po pár hodinách zomreli,neboli dvojičky to boli 1,5 roka po sebe.Dnes sa už automaticky robí odber krvi a zisťujú sa protilátky a dá sa to určite liečiť,ale pre opatrnosť radšej sa vyhnúť zvieratám v tomto období.

Katarína napísané 27.05.2013 15:14

Váš komentárDobrý den,chcela by som sa spýtat či túto chorobu prenášajú na deti aj zajace.Dcérka pohladkala zajaca tak sa bojím aby túto chorobu nedostala lebo som počula že aj zajace prenášajú tieto choroby Cry Ako to vôbec je?

veronika napísané 14.05.2013 19:47

Ahoj som tehotna v 4 mesiaci a narazila som sa toxoplazmozou mám 578... A mám psika mala by som ho dat preč? Veľmi ho mame radi a asi by sme to neprežili keby nebol tu s nami... Je moje babo ohrozene?

hanaax napísané 21.12.2012 20:51

v prvom.trimeatry mi v kervy nasli hodnotu toxo. 280 dr. povedal ze vsetko ok ze som ju prekonala a dnes u druhej dr. po teatoch mam hodnotu 230 protilatky a ze sa nemam coho bat ze vsetko ok len preventivnea posle na konzultaciu do nemocky

co si o tom myslite ?

R. napísané 28.06.2012 20:49

Autorka je asi velka milovnicka maciek a to ju zvadza k tomu aby toxoplazmu banalizovala na uroven chripky. V skutocnosti toxoplazma zasa tak nevinna nie je.

 

Clanky su to trosku dlhsie, ale snad to zvladnete.

 

osel.cz/index.php

R. napísané 28.06.2012 20:51

Pardon, miesto chripky som chcel napisat nadchy. Chripka tiez nie je nic nevinne

Jano napísané 13.07.2014 12:21

tak si si mohol dat aspon tu robotu aby si si to precital. Pisu tam to iste.

Zuzana napísané 17.05.2012 12:44

Dobrý den mne pred 2 rokmi zistili toxsoplazmozu a teraz som bola na opakovaných testoch a zistili mi že mi klesá z hodnoty 700 teraz už len na 51 a kedže by som chcela mať ešte bábätko neviem či je to bespečné kedže mi obvodná lekárka tvrdila že to budem mat v tele stále ,a kedže ma pred dvoma rokmi liečili antibiotikami tak teraz liečba nieje potrebná.A ešte sa chcem spítať či existju nejaké lieky ktoré by mohli pomocť.

Martina napísané 17.05.2012 14:03

Ahoj Zuzka tvoj prípad je presne ako môj ak ti hodnoty klesajú to je super a ak si bola preliečená aj atibiotikami o to lepšie toto isté som podstúpila aj ja na Kramároch až potom som mohla mať dieťa, je pravda že toxoplazmózu budeš mať stále v sebe lekári ti ju iba uspali ako to bolo povedané mne. Určite budeš pozorovaná lekármi ak by si chcela mať druhé dieťa tomu by nemalo hroziť nič ale kontrolovať by ťa mali. Mňa to čochvíľa čaká tiež. ahoj

zuzka napísané 24.04.2012 09:56

Dobry den,som uplne na zaciatku tehotenstva a mojej sestre zistili toxoplazmozu,ktoru vraj dostala od psika,ktoreho mame doma.Je sice pravda,ze pred rokom som potratila a mali sme toho psika.Myslite,ze je on pricinou tohto portu? Mam sa obavat,ze sa situacia zopakuje?Pomozte mi..prosim..Dakujem

Martina napísané 24.04.2012 13:09

Ahoj Zuzka ak zistili tvojej sestre toxoplazmózu a nie je tehotná je to v poriadku maximálne ak by rad čakala dieťaťko bude kontrolovaná lekármi ale nemalo by jej a ani dieťatku nič hroziť, horšie je to ak tehotná mamička dostane toxoplazmózu v prvých začiatkoch tehotenstva ako to bolo i v mojom prípade vtedy hrozí že sa bábätko infikuje od teba a buď sa ti narodí postihnuté dieťa alebo toto bol môj prípad prídeš o dieťatko. Hlavne ak si teraz ty tehotná vyhýbaj sa surovému mäsu, klobásam, vrabcom, zajacom, psom , mačkám, poriadne si umývaj ovocie. Pretože ak by si sa nakazila nieto že sa ti môže nakaziť plod, potom po potrate budeš musieť byť preliečená ja som musela čakať 3 roky, pokým mi klesli hodnoty aby som opäť mohla mať dieťa, kde som sa nakazila dodnes netuším, počas tehotenstva som nemala žiadne ťažkosti až z krvi a násladne sona mi zistili že maličkému sa nedarí tak ako by sa patrilo, možná nákaza bola v mojom prípade 3-4 mesiac, po potrate sa mi objavili hrče na krku takže som mala asi uzlinovú formu, pá pekný dnák, držkaj sa a rob všetko preto aby si donosila krásne, zdravé bábätko.

nikola zrabova napísané 20.02.2011 15:19

Dobri den som v 5 mesiaci tehotenstva a som hrozne rada ze o tie nadherne 4 mesiace otehotniem mám obrovsku radost ze moj syncek alebo dcerka tu na tomto mieste v rimavskej sobote ze tu bude ja nikolazrabova som to dokazala mam velku radost

 

 

Ze sem pride na tento svet

 

timto chcem pozdravit vsetkich ktori maju alebo idu mat babo

 

Big Grins

adriana napísané 09.08.2010 17:53

Ahojte,som v 17.týždni tehotenstva a po krvných testoch som bola nemilo prekvapená , zistili mi toxoplazmózu. Bolo veľmi strašne, do plaču až po prečítaní Vášho článku som pochopila, že môjmu dieťatku nič nehrozí. Mám protilátky typu IgG takže ma chránia po celý život proti tejto infekcii. Ďakujem...

Lucia napísané 06.07.2010 22:31

Ahojte. Som v20. týždni tehotenstva a jedla som tatarský biftek v malom množstve asi pred týždňom. Pri jedení som si neuvedomila, že to može ulížiť mojmu babatku. Výsledky krvi asi spred mesiaca a pol ukázali, že som prišla do styku s toxoplasmózou. Može ten tatarský biftek uškodiť teraz mojmu babatku?

maca napísané 23.11.2009 15:03

Ahojte ja som minulý rok zostala tehotná hneď v prvom trimestri mi zistili akútnu toxoplazmózu, ktorá zapríčnila to že v 7 mesiaci tehotenstva som si porodila mŕtveho syna, nakoľko ho toxolazmózna úlne " zničila" teraz je to rok čo sa liečim z tejto pliagy a moje hodnoty IgM len veľmi málo klesajú, ale klesajú, takže snáď o rok budú nulové a ja opäť budem môcť šťastne povedať som tehotná. Nikdy som nemala mačky a hlavnú príčinu nákazy nepoznám do dnes. Tak mi držte palce.

Dominika Ištoková napísané 30.09.2013 14:14

To je to, že si nikdy nemala mačky, preto si si nevytvorila protilatky, potom v tehotenstve si mozno prisla do styku s mačkou, zajacom, zle uvareným masom, staci aj zle umytá zelenina.

Minule som niekde zachytila rozhovor s primarom gynekologicko-porodnickeho oddelenia uz ani neviem, kde a ten hovoril o tom ze ked sa narodi dieta, pokial je zdrave, netreba mu zakazovat mačky, hlavne pre dievčatá je dobré ak si vytvoria protilatky.

Inak sa dosť o túto problematiku zaujímam nakoľko mám v byte kocúra.

A je mi veľmi ľúto, čo sa ti stalo, ale verím že to dopadne dobre

lena napísané 26.10.2009 13:04

Mame britsku macicku viac ako rok a pol. Byva s nami v byte, von s nou nechodime, je cistotna, mazname sa s nou - proste nase chlpate babatko. Cakame dietatko a ani by ma nenapadlo sa zbavit maciaka len preto,ze ludia radi generalizuju a zvelicuju. Takisto nam potvrdil nas veterinar,ze pokial sa dodrziavaju zakladne hygienicke navyky, je vsetko v poriadku.Zatial sme vsetci zdravi a velmi sa tesime, ze budeme kompletna rodinka a nas maciak bude vacsim plysovym partakom nasmu babatku smile

Daniela Gonova napísané 02.09.2009 18:44

Nikde som zatial nevycitala odpoved na moju otazku tak by som sa velmi potesila ak by mi na nu niekto kto vie odpovedalsmile ja mam vrodenu toxoplazmozu... a niekedy v buducnosti cca 2 roky big green by som chcela mat miminko ... ale nikde som sa nedocitala ci vlastne mozem.. o tejto chorobe viem tak 50 na 50 ... ale nikto nevie ci mozem ostat tehotna .. alebo nie ... mam 22 rokov a lekara som sa na to este nepytala.. nejak sa hambim .. ak by niekto z vas vedel odpoved prosim vas napiste mi mail na dadika1114@azet.sk budem velmi vdacna DAKUJEM MOC Danka

Silvia Orgonova napísané 01.04.2009 14:05

Dobry den,

Cakam babatko, som v 3.mesiaci a mame doma rocneho kocurika, ktory prakticky nevychadza z domu. Nikdy nic neulovil, je velmi lenivy:-)

I keby to aj bolo inak, tak o jeho umiestneni niekde inde pocas mojho tehotenstva vobec neuvazujem, nakolko stare myty uz davno pominuli a i ked sa tehotna zena nakazi, je moznost sa z tejto nakazi pomerne lahko dostat.

Vas clanok je napisany velmi strucne a vystizne. Dakujem.

Silvia Orgonova

jkoi napísané 08.12.2008 13:44

Váš komentár zwinker smile Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil smile Big Grins Confused Cool Cry

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised