Telo ženy sa počas tehotenstva zmení. Prispôsobuje sa rastúcemu dieťatku, a to v mnohých smeroch. Poriadne zabrať dostane najväčší orgán nášho tela – koža.
Veľa tehotných žien zmeny kože vníma najmä v súvislosti s rastúcim bruškom. V podstate sa však mení, napína koža a celom tele. Veľké väčšina tehotných priberie na hmotnosti zopár kíl a koža sa musí tomuto väčšiemu objemu hmotnosti prispôsobiť.
Na jednej starne je to normálne, no na strane druhej, v istých prípadoch je koža ohrozená. Najmä pokiaľ nemá žena „dobrú genetiku“ a má sklon k tvorbe strií.
Strašiak tehotných – strie Strie sú trhlinky v podkoží, ktoré na povrchu tela pripomínajú fialkasté čiarky. Tvoria sa v dôsledku nedostatočnej elasticity pokožky. Takáto pokožka sa akosi nestíha prispôsobiť rastúcemu objemu tela tehotnej ženy.
Po čase strie síce zblednú, ale aj tak ostávajú viditeľné. Najčastejšie je nimi postihnuté bruško, stehná, zadok, ale objavia sa aj na prsiach. Odborníci sa zhodujú, že najlepším spôsobom odstraňovania strií je prevencia – teda ideálne sa k nim ani nedopracovať.
To sa dá dosiahnuť viacerými spôsobmi, pričom ako dôležité sa javí aj natierať kožu nejakým prípravkom – olejom, krémom …
Ako predísť striám v tehotenstve Kontrolujte si hmotnosť – nejedzte za dvoch, vyhnite sa sladkostiam, či fast foodu. Pite dostatok tekutín – je to prevencia nadmerného priberania. Jedzte vitamíny – vitamín A, E a C sú blahodárne pre vašu pokožku. Pomôžu potraviny ako napr. špenát, sladké zemiaky, semená, jahody, orechy, mrkva, orechy a vajcia. Urobte si exfoliáciu – prekrví pokožku a odstráni odumreté bunky z povrchu kože. Cvičte – cvičenie pomáha udržať vašej pokožke svoju pružnosť, reguluje a zvyšuje krvný obeh. Natierajte sa od začiatku tehotenstva Nečakajte na vypuknuté bruško v 4. mesiaci. Vaša koža „pracuje“, prispôsobuje sa od začiatku tehotnosti a teda je vhodné niečím sa natierať od chvíle, ako zistíte, že ste tehotná (ok, asi nemusíte rovno po baby teste utekať kupovať olej na strie … ale dlho s tým neotáľajte).
Vhodný prípravok si každá žena vyberie podľa seba, rozhodujúcim kritériom by však nemala byť len jeho cena. Malo by vás zaujímať predovšetkým jeho zloženie. V dnešnej dobe sa dá vyberať zo širokého spektra, ktoré na nás žmurká z reklamy. Vhodné sú produkty bez parabénov, farbív, či parfumov.
Koža v tehotenstve môže reagovať inak ako predtým, takže aj osvedčená kozmetika vás v tehotenstve môže dráždiť. Najmenej problémové sa zdajú prírodné oleje alebo produkty s ich vysokým obsahom.
Prírodné oleje v prevencii tvorby strií Zahraničné zdroje uvádzajú rôzne zoznamy prírodných olejov, ktoré sa osvedčili v starostlivosti o kožu tehotných žien. Tie, ktoré určite fungujú , sú napr.:
Arganový olej – pomáha zvyšovať elasticitu kože. Slnečnicový olej – Obsahuje vysoké množstvo vitamínu E a mastné kyseliny (Omega 6). Má dokonca aj protizápalové účinky. Vysoké množstvo významných vyživujúcich látok a mastných kyselín pomáha pokožke udržiavať jej hydratáciu. Ochraňuje pokožku pred predčasným starnutím, zvyšuje produkciu kolagénu a elastínu čím redukuje vrásky a vyhladzuje nerovnomernú pokožku Gotu kola – pomáha zvyšovať produkciu kolagénu a zlepšuje pevnosť kože. Nechtíkový olej – Hodí sa na ošetrenie všetkých typov pokožky, avšak najviac na precitlivenú, podráždenú, mierne začervenanú pokožku. Má pozoruhodné hojivé účinky a výrazné protizápalové a regeneračné účinky – zmierňuje podráždenosť pokožky. Ukľudňuje a zvláčňuje veľmi citlivú a popraskanú pokožku. Vhodný je na akékoľvek jazvy, popáleniny a strie. Podporuje regeneráciu a tvorbu nových buniek, eliminuje škodlivé vonkajšie vplyvy a vytvára ochrannú bariéru na povrchu pokožky. Šípkový olej – vyrobený zo semien šípok. Prípravky s týmto olejom pomáhajú predchádzať závažným striám. Horký mandľový olej – je jedovatý, ak by sme ho požili. Ale masáž malým množstvom tohto oleja je blahodarná prevencia strií. Granátový olej – vyrobený zo semien granátového jablka. Je to antioxidant a má protizápalové účinky. Ďalšie oleje, ktoré sa objavujú v starostlivosti o pokožku tehotných sú napr.:
Neroli – používa sa ako prírodné liečivo ak chceme, aby pokožka zbledla. Tento olej pomáha regenerovať kožné bunky. Bambucké maslo – často sa používa na hydratáciu pokožky, obsahuje vitamín A, napomáha obrému prekrveniu pokožky. Olivový olej – má antioxidačné a hydratačné účinky. Doplnkové oleje môžu byť napr.:
Vitamín E – je antioxidant známy pre svoje anti-age účinky a schopnosť podporiť regeneráciu pokožky. Podporiť starostlivosť o pokožku prírodnými olejmi užívaním vitamínu E je veľmi vhodné. Levanduľový olej – pomáha hojiť rany. Môže zvýšiť produkciu kolagénu v koži. Olej z pačuli – napomáha elasticite kože. Je len málo produktov, ktoré kedysi používali naše mamy, a dnes ich máme vo výbave rovnako aj my. Veď kto z nás nemá doma mydielko Bupi?
Palma prišla na trh so špeciálnym radom produktov Bupi mami s vysokým percentom vzácnych prírodných olejov , ktoré majú blahodarný účinok na pokožku. Regenerujú, spevňujú a vyhladzujú pokožku.
Ak sa teda obzeráte po prírodných olejoch v bezpečných produktoch, netreba chodiť ďaleko. Tešíme sa, že tu máme aj kvalitné domáce značky.
Ak ste fanúšikmi prírodných olejov, ktoré obsahuje kozmetika Bupi mami, skúste si ich prelustrovať tu (klik) .
Loading...