Keď vás uhryzne pes v tehotenstve

Kika Kováčiková 0

Vždy som sa bála, aby sme s deťmi neprišli v prírode do kontaktu s voľne pusteným zvieraťom bez majiteľa. Báli sme sa veľkých psov, ktorí sa z ničoho nič objavili na futbalovom ihrisku a nebezpečne okolo nás pobehovali.

Ale nie toho malého, kabelkového psa, ktorý okolo mňa prechádzal na chodníku u nás na dedine a bez toho, aby čo len raz štekol, mi z ničoho nič rafol do lýtka.

Shutterstock

Na nohaviciach nebola vidno žiadna diera, a už vôbec nie stopy po zuboch na lýtku, mala som jemné povrchové zranenie kože, ktoré nebolo treba zašívať, drobnú chrastu a ako bonus sa mi neskôr rozliala veľká modrina.

Hlavne som však v momente útoku bola v šoku a nevedela som, ako mám reagovať. Iba som okríkla dievča, naháňajúce psa, ktorý im utiekol z domu a behal po dedine ako splašený, že ma kusol a že dúfam, že je očkovaný.

Áno, samozrejme, prepáčte,” ospravedlňovala sa mi.

Ako ošetriť ranu po pohryznutí

Ranu som si čo najskôr vyčistila antiseptickým sprejom a dezinfekčným roztokom Betadine.

ÚVZ SR odporúča vymytie rany veľkým množstvom vody a mydla niekoľko minút s následnou aplikáciou 70-percentného alkoholu, prípadne jódového roztoku. Potom by ste mali navštíviť lekára.

V ideálnom prípade rana vyzerá dobre, hojí sa, nie je zapálená, nehnisá, nemáte teploty.

Ak by bola rana hlboká alebo by sa zapálila, čo sa môže stať v prípade väčších poranení od psa, už by bolo nutné nasadiť antibiotiká. Nie všetky sú vhodné v tehotenstve, zvlášť nie v prvom trimestri, a sú aj také druhy antibiotík, ktoré sú vyslovene teratogénne. Na to by mal ošetrujúci lekár prihliadať.

Tetanovka po pohryznutí psom

Každému, koho napadlo zviera, sa odporúča preočkovanie na tetanus, ak uplynulo viac ako 5 rokov od poslednej revakcinácie.

Tehotenstvo v zásade nie je kontraindikáciou očkovania, nemalo by ohroziť ani matku, ani dieťa, mne ho však neodporučili, keďže rana bola povrchová. Inak je očkovanie proti tetanu možné aj v tehotenstve, ak je indikované.

Shutterstock

Besnota a očkovanie psov

Za 99 % prípadov prenosu besnoty na človeka môže pes. Aj keby ste to nevedeli, otázka, či je pes očkovaný, napadne možno väčšine z nás. A tým to v niektorých prípadoch aj skončí. Povieme si, že je všetko ok a netreba zbytočne riešiť.

A svojim spôsobom je to tak. Dobrá správa je, že posledný prípad besnoty u človeka bol evidovaný na Slovensku v roku 1990 po pohryzení mačkou v okrese Rožňava. Naposledy bolo u zvierat zaznamenaných 5 prípadov besnoty v roku 2015, ale išlo o uhynuté líšky v okrese Poprad a Stará Ľubovňa.

No vzhľadom na tehotenské hormóny, ktoré udržujú tehotnú v móde potreby mať istotu a prehľad o svojom zdravotnom stave, som si povedala, že chcem ten očkovací preukaz vidieť.

Musela som zistiť, kto sú majitelia psa a kde bývajú. Keď som im ukázala zranenie a dievča potvrdilo, že ma pes skutočne napadol, začali hľadať preukaz, tvrdili, že pes očkovaný určite bol, ale sťahovali sa a nevedia ho nájsť. Napadlo mi, že záznam o očkovaní by mohol mať ešte veterinár. 

Každý súkromný veterinárny lekár je podľa zákona povinný zadať údaje o každej vakcinácii a revakcinácii psa proti besnote do centrálneho registra spoločenských zvierat do 24 hodín od vakcinácie psa, viesť písomnú evidenciu o vakcinovaných psoch a predložiť ju na požiadanie orgánu veterinárnej správy.

Tak sme zistili, že pes očkovaný nebol.

Vlastník psa si teda nesplnil povinnosť podľa § 17 zákona č. 39/2007 Z. z. o veterinárnej starostlivosti na vlastné náklady zabezpečiť pri zvieratách starších ako 3 mesiace jeho vakcináciu a revakcináciu proti besnote podľa vakcinačnej schémy výrobcu použitej registrovanej vakcíny (1 x ročne, 1x za 2 roky resp. 1x za 3 roky). 

Povinné veterinárne vyšetrenie psa

Bez ohľadu na to, či pes očkovaný je alebo nie je, majiteľ zvieraťa je povinný zabezpečiť bez meškania veterinárne vyšetrenie zvieraťa, ktoré poranilo človeka.

Majiteľ musí dať svojho psa na svoje náklady klinicky vyšetriť súkromnému veterinárnemu lekárovi, po stanovenú dobu držať zviera v izolácii tak, aby mohlo byť podozrenie na besnotu vylúčené alebo potvrdené.

Pes musí byť vyšetrený v deň kedy pohrýzol človeka. Kontrola jeho zdravotného stavu sa vykonáva na 5 deň a 14 deň. Každé jedno potvrdenie o vyšetrení (dokopy 3 potvrdenia) je majiteľ psa povinný bezodkladne doručiť poškodenému.

Ak by toto veterinárne vyšetrenie nezabezpečil, alebo bezodkladne nedoručil potvrdenie o tomto vyšetrení poškodenému, hrozí majiteľovi zvieraťa pokuta od orgánu veterinárnej správy od 400 do 1000 eur.

Oddelenie infektológie a očkovanie proti besnote

Ak si vaše zranenie v dôsledku pohryznutia psom nevyžiadalo ošetrenie lekárom, nemá vám kto povedať, že je treba navštíviť najbližšiu ambulanciu infektológie, kde je treba hlásiť sa do 3 dní od napadnutia zvieraťom.

Ak je zviera známe a podrobilo sa vyšetreniu, ktoré je negatívne, nebudú vás očkovať proti besnote (negatívne musí byť aj druhé a tretie vyšetrenie). Ak je však zviera neznáme, sú povinní zaočkovať vás proti besnote.

Základné očkovanie sa vykonáva tromi dávkami, každé tri roky sa podá 1 booster dávka. V prípade napadnutia potenciálne chorým zvieraťom sa podáva až  5 dávok v priebehu mesiaca.

Povinnosti majiteľa psa

Zákon č. 282/2002 Z. z., ktorým sa upravujú niektoré podmienky držania psov, okrem iného hovorí aj o týchto povinnostiach majiteľov psov:

Držiteľ psa je povinný oznámiť svoje meno, priezvisko a adresu trvalého pobytu osobe, ktorú pes pohrýzol. V prípade, aby viedla psa iná osoba, ako jeho majiteľ, je povinná ;  oznámiť osobe, ktorú pes pohrýzol, aj meno, priezvisko a adresu trvalého pobytu držiteľa psa.

Súčasne je povinnosťou držiteľa psa do 30 dní oznámiť obci, v ktorej je pes zaevidovaný, že pohrýzol človeka, a to bez toho, aby bol sám napadnutý alebo vyprovokovaný (výnimkou je nutná obrana alebo krajná núdza).

Za neoznámenie zmeny skutočností v evidencii hrozí pokuta do 165 eur, za neohlásenie pohryznutia 65 eur.

V evidenčnej známke psa by mal byť zaznamenaný údaj, že je pes nebezpečný – podľa zákona je nebezpečným psom každý pes, ktorý pohrýzol alebo poranil človeka bez toho, aby bol sám napadnutý alebo vyprovokovaný, ak sa nepoužil v nutnej obrane alebo v krajnej núdzi.

zdroje: uvzsr.sk, svps.sk

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (3 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...
Author image

Kika Kováčiková

Vyštudovala Právnickú fakultu UK v BA, píše najmä odborné články o materských a rodičovských príspevkoch, ktoré nájdete v rubrike "Príručka pre rodiča" alebo aktuálne "Správy pre rodiča."

články autora...

Pridaj komentár