Čakáme postihnuté bábätko

Marcela Beňová 1

Na otázku: „A bude to chlapec či dievča?“ väčšina mamičiek s úsmevom odpovie: „Hlavne, aby bolo zdravé.“

Čo však robiť, ak bábätko zdravé nie je?

shutterstock

Dobrý deň, výsledky nie sú dobré

Mamička Andrea sa o tom, že sa im narodí postihnuté dieťatko, dozvedela ešte v tehotenstve.

„Prvé zlé výsledky ukázali tripple testy. Nikdy nezabudnem, ako mi ráno zazvonil telefón, a sestrička na druhej strane oznámila: „Dobrý deň, je mi ľúto, výsledky nie sú dobré. Potrebujeme vás objednať…“

Každý okolo ma utešoval, že sa to stáva, každý poznal niekoho, kto mal zlé výsledky, a dnes má zdravé dieťa. Kamarátky mi chceli vliať nádej, vidieť ma tešiť sa.

Ale intuícia bola silnejšia. Niečo nie je v poriadku, nemýlia sa. Nasledoval odber plodovej vody, aj keď muž bol proti. Pokladal to za nebezpečné a hovoril mi: „Načo sa trápiť dopredu?“

Ale ja som potrebovala istotu. Výsledky boli opäť zlé, vyhlásenie lekára jasné. Naše dieťatko bude postihnuté.“

Strašiak menom tripple testy

Neinvazívne testovanie sa vykonáva približne v 16. týždni tehotenstva. Jeho úlohou je odhaliť vady či prípadné postihnutie plodu. Úspešnosť správneho určenia sa pohybuje okolo 70%.

Tripple testy merajú hladiny hormónov a tehotenských bielkovín, pretože niektoré ich kombinácie môžu vykazovať, že plod má vrodenú vadu.

Pri tripple testoch platí, že sú vstupnou bránou do ďalších vyšetrení a výsledky sú orientačné. Okrem toho sú dobrovoľné a žena ich môže odmietnuť. Najmä pri mladých mamičkách sa výsledky ukážu falošné.

 Prečítajte si aj: Kvôli strachu z pôrodu som skončila u terapeuta

Pokiaľ výsledky ukážu možné postihnutie, lekár môže mamičku odporučiť na odber plodovej vody. Toto vyšetrenie môže odhaliť Downov syndróm, kosáčikovitú anémiu, svalovú dystrofiu alebo cystickú fibrózu.

Očakávanie postihnutého dieťaťa? Nedá sa to opísať

„Po výsledkoch z amniocentézy sme si s mužom museli sadnúť a pohovoriť si, čo ďalej. Dieťa sme obaja chceli, a aj keď sme si nedokázali predstaviť, aké bude vychovávať ho.

Vedeli sme len, že interupcia nie je riešenie. Že sa pripravíme a bude s nami. Muž začal čítať knihy, ja naopak.

shutterstock

Stiahla som sa do seba. Na jednej strane zmes emócií – beznádej, sklamanie, strach. Na druhej – dieťa je dieťa. Je nevinné, nie je to jeho chyba. Nedá sa to opísať, len prežiť,“ opisuje čas prípravy na pôrod mamička Andrea.

Po pôrode sa mi uľavilo

Spätne Andrea pokladá za šťastie, že sa o všetkom dozvedela dopredu a mala čas pripraviť sa a spracovať emócie.

„Asi by to bolo ťažšie, keby sa mi narodilo dieťa a odrazu by sa mi zrútil celý svet. Bol to kríž, a stále je. Ale nemá to len jeden rozmer.

Po pôrode som čakala, že sa nás známi budú strániť, nebudú mi gratulovať, veď dieťa je postihnuté. Preto ma prekvapilo množstvo správ, gratulácií.

Od muža som dostala obrovskú kyticu. Verím, že dcéru sme privítali, ako sa patrilo. A mne sa uľavilo, že už nemusím len čakať.

 Prečítajte si aj: Ako sme prežili amniocentézu

Malá nás zmenila. Máme nové hodnoty, pretože pri nej neriešim, či kúpim značkové gumáky do dažďa alebo super štýlový bicykel.

Teším sa, keď sa niečo nové naučí, keď si nájde kamaráta. Teším sa z každej kresbičky. A na narodeniny si neprajeme veľa zdravia a úspechov.

Prajeme si lásku a trpezlivosť, to je to, čo mamy s postihnutými deťmi najviac potrebujú.“

Čo pomôže rodičom postihnutých detí

Nielen matka, ale celá rodina si potrebuje prejsť procesom prijatia postihnutia a vyrovnávania sa s jeho dôsledkami. Toto obdobie sa člení na viacero fáz- od fázy odmietania, hnevu, ľútosti a neskôr akceptácie a prijatia.

Mnoho rodín pocíti krízu predovšetkým vo fáze nabiehania na nový režim, keď sa rodina po počiatočnom prijatí nevie vyrovnať s novými okolnosťami natoľko, aby pokračovala.

Iné rodiny sa s postihnutím vyrovnajú do tej miery, že sa od dieťaťa postupne emocionálne oslobodia a dokážu pokračovať vo vlastnom živote, a pritom naplno podporovať postihnutého člena rodiny.

To, ako sa jednotlivé rodiny situáciu zvládnu, je veľmi individuálne. Veľkým prínosom je podpora rodiny a čo najväčšie možnosti v okolí domova (školy, denné stacionáre, odborníci), ktorí pomôžu k napredovaniu dieťaťa, čo je pre psychickú pohodu rodičov to najdôležitejšie.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (6 hlasov, priemerne: 4,20 z 5)
Loading...
Author image

Marcela Beňová

Vášnivo rada píšem, inšpiráciu zbieram najmä doma. V tom mi pomáhajú moje dve malé slečny. Voľné chvíle trávim najradšej pri knihách, kvalitných filmoch a na dobrodružných výpravách s rodinou. Nikdy neodmietnem kávu a dobrý rozhovor.

články autora...

Komentáre k článku

Pridaj komentár