Podľa zistení britských výskumníkov, u žien, ktoré dostali menštruáciu v nižšom veku, bola vyššia pravdepodobnosť, že budú pri pôrode potrebovať lekárske kliešte či cisársky rez. Zároveň však zistili, že ak tieto ženy mali svoje prvé dieťa v mladšom veku, riziko bolo nižšie.
shutterstock
Cambridgeský tím zistil, že…
Výskum bol založený na analýze údajov 3 739 prvorodičiek. Cambridgeský tím zistil, že priemerný vek začiatku menštruácie skúmaných žien bol 13 rokov.
Skorší začiatok bol bežnejší u nižších dievčat a tých, ktoré mali vyšší index telesnej hmotnosti (BMI). Každá štvrtá z tých (26,9 percent), ktoré dostali prvú menštruáciu najskôr vo veku 15 rokov, potrebovala počas pôrodu lekársku pomoc. No u tých, ktoré začali menštruovať skoro, asi okolo veku 12 rokov, potrebovala lekársku pomoc asi tretina (32,4 percenta).
Ženy, ktoré začali skôr menštruovať, majú rizikovejší pôrod
Podľa výskumníkov ženy, ktoré začnú menštruovať skôr, sú vystavené pohlavným hormónom estrogénu a progesterónu dlhší čas. O oboch hormónov sa predpokladá, že oslabujú spôsob, akým sa maternica počas pôrodu sťahuje. Teóriu podopiera aj zistenie, že ženy, ktoré mali svoje prvé dieťa skoro, neboli viac ohrozené, hoci začali menštruovať v mladom veku.
Predchádzajúce štúdie taktiež ukázali, že riziko pôrodu za pomoci lekárov narastá s vekom, keď žena po prvý raz rodí. “Najdôležitejší fakt vyplývajúci z tejto štúdie je, že nielen prvá menštruácia predpovedá riziká komplikácii, no súčasné zistenia taktiež vrhajú svetlo na to, prečo môže vysoký vek prvorodičiek súvisieť so zvýšeným rizikom,” uviedol výskumník Gordon Smith.
Vysoké BMI počas tehotenstva sa spája so slabými kontrakciami maternice a so zvýšenou potrebou zásahu lekára
Podľa editora časopisu BJOG profesora Philipa Steera sa ženy, ktoré dostali prvú menštruáciu v mladom veku nemusia obávať. No ako dodal, “je pre ne obzvlášť dôležité, aby viedli zdravý životný štýl a udržiavali si normálnu telesnú hmotnosť, keďže vysoké BMI počas tehotenstva sa samo o sebe spája so slabými kontrakciami maternice a so zvýšenou potrebou zásahu lekára”. Vedci sa domnievajú, že ženské telo je vyvinuté tak, aby žena mala deti čo najskôr po tom ako sa stane plodnou. Štúdia Cambridgeskej univerzity je publikovaná v časopise BJOG.
Loading...