Bolesti chrbta sú v tehotenstve pomerne častým javom
So zväčšujúcim sa bruškom, a tým aj iným ohnutím chrbtice a zmenou ťažiska, sa nepríjemné bolesti stupňujú hlavne ku koncu tehotenstva. Preto je potrebné na to myslieť a dbať počas celej gravidity. Šetriť, odľahčovať a uvoľňovať chrbticu by sa mala naučiť každá tehuľka. Najlepšie ešte v prvej polovici „čakacieho“ obdobia.
K zvýrazneniu problému prispieva aj zvýšenie telesnej hmotnosti
– niekedy až nadmerné. Preto si jej nárast strážte počas celého tehotenstva. Uvoľňujúci účinok na svalstvo má aj progesterón, ktorý sa prirodzene práve v tomto období tvorí vo vyššej koncentrácii a postupne pripravuje svaly panvového dna na pôrod.
Ako predchádzať bolestiam chrbta?
Ponúkam Vám niekoľko rád, ako prirodzenou cestou pomôcť predísť, odstrániť alebo aspoň zmierniť tento nepríjemný sprievodný jav a v čo najväčšej pohode si vychutnať toto krásne obdobie.
- K základným pravidlám patrí nezotrvávať dlhší čas v jednej polohe. Zmenou polôh zaťažujete striedavo rôzne svalové partie a tým predídete jednostrannému napätiu svalstva.
- Bolesti sú často spôsobené chybným držaním tela. Preto dbajte na jeho držanie. Ramená majte uvoľnené a chrbát držte rovno, pokiaľ je to len trochu možné.
- Predmety so zeme nedvíhajte z predklonu, ale z podrepu.
- Pri nosení záťaže, napr. neodmysliteľného nákupu, sa ho snažte rozložiť rovnomerne do obidvoch rúk.
- Pri sedení si podoprite chrbát vankúšom.
- V domácom prostredí môžete na sedenie využívať fit loptu. Miernym pohojdávaním odľahčíte nielen svalové partie chrbta. Pomôžete uvoľniť aj zaťažené nohy. Pred pôrodom takéto sedenie pomáha uvoľňovať svaly panvového dna a prirodzenou gravitáciou napomáha zostupu bábätka do pôrodných ciest.
- Nápomocný vám môže byť aj polohovací vankúš v tvare podkovy. Je ľahký, dobre sa prispôsobí tvarom a pritom je dostatočne pevný ako opora. Neskôr ho určite s úspechom využijete nielen pri dojčení, ale aj pri polohovaní bábätka, či ako ochrannú bariéru v začiatkoch sedenia vašej ratolesti.
- Denne absolvujte prechádzku na čerstvom vzduchu v miernom vychádzkovom tempe. Pomôže vám uvoľniť sa aj psychicky. Noste obuv s nízkym (cca 3 cm) a širokým podpätkom a voľnou špičkou. Úplne rovné podrážky, ako aj vyššie a úzke opätky, nie sú v tomto období vhodné. Rovné nadmerne zaťažujú Achillovu šľachu, ktorá je neprimerane napnutá. Tento stav môže prispievať k nepríjemným nočným kŕčom nôh. Vysoké a tenšie podpätky zasa posúvajú ťažisko a chôdza sa stáva nestabilná. Je možné, že budete potrebovať aj väčšie číslo topánok.
- Pravidelne zaraďte 2-3 minúty mierneho naťahovacieho cvičenia. Vyhnite sa však predklonom a intenzívnemu naťahovaniu smerom nahor.
- Ak máte možnosť zaplávať si, neváhajte! Je to ideálny šport v rámci prípravy na pôrod. Pohyb vo vode odľahčuje panvu, priaznivo pôsobí na svalstvo brušnej steny a chrbta. Okrem toho vplýva relaxačne a nezaťažuje kĺby. V tehotenstve sa odporúča štýl prsia. Z hľadiska hygieny uprednostnite skôr kryté plavárne než otvorené kúpaliská. Dbajte na zvýšenú intímnu hygienu po plávaní a ošetrenie pokožky celého tela.
- Dobrou voľbou je cvičenie počas celého tehotenstva. Môžete si zvoliť cvičenie na fit lopte, jógu, brušné tance, plávanie atď. Výber je na vás. Vždy však cvičte pod dohľadom skúseného cvičiteľa pre tehotné, ktorý prihliada na obdobie vašej gravidity, jej priebeh, ako aj na fyzickú zdatnosť pred počatím.
- S postupujúcou graviditou sa neodporúča spanie na chrbte (rastúce bábätko tlačí neprimerane na vnútorné orgány brušnej dutiny). Preto uprednostnite spanie na boku. Nezabúdajte pritom na podperu kolien počas spánku. Stačí na to použiť menší pevnejší vankúš, ktorý si zasuniete medzi stehná a kolená. Aj tu je nápomocný už vyššie spomenutý polohovací vankúš.
- Na odľahčenie chrbtice sa dá použiť aj pás na podopretie bruška. Ak to však nie je nevyhnutné, po tejto možnosti nesiahajte. Skôr ju využite po pôrode, ako pomoc pri stiahnutí a spevnení bruška.
- Blahodarne na váš chrbát, ale aj psychiku pôsobí jemná masáž v sede alebo v ľahu na boku.
A všeobecná rada na záver
– v tehotenstve platí viac ako inokedy primeranosť. Hoci máme v dnešnej dobe tendenciu šetriť sa, čo zodpovedá za zlý stav nášho svalstva, prílišné prepínanie svojich síl (ale aj prílišné šetrenia sa) môže viesť k problémom počas pôrodu i po ňom. Takže – s mierou…