Ako priviesť na svet dieťa s Downovým syndrómom

Lenka Tinková 3

Američan Rick Smith, otec chlapca s Downovým syndrómom, adresuje svoje rady zdravotnému personálu pôrodníc:

Shutterstock

 

Povedzte “Blahoželám” namiesto „Je mi to ľúto“

Je jedno či rodičia vedeli o tom, že ich dieťatko bude mať DS alebo to zistili až po pôrode. Vždy im zablahoželajte k narodeniu potomka. Nevravte im, že vás to mrzí a je vám to ľuto. Narodenie dieťatka je oslava nie pohrebná udalosť. Tak s úsmevom na tvári.

 

Vždy si zachovajte pozitívny prístup

Chápem, že ste nervózny pred zvláštnym rozhovorom s rodičmi, ktorí máte pred sebou. Váš prístup ich ovplyvní. Ak si budete myslieť, že je to pre nich koniec sveta, budú si to myslieť tiež. Ale nie je to tak. Je to krásne novorodeniatko, ktoré sa teší na svojich rodičov.

 

Neodporúčajte rodičom potrat len preto, že dieťatko má možno Downov syndróm

Počul som príbehy mnohých rodičov, ktorých doktori priam tlačili do ukončenia tehotenstva. To je však proti Hippokratovej prísahe, ktorú ste sa ako odborníci zaviazali dodržovať. V tej ste sa zaviazali využívať svoju moc v tom najlepšom záujme svojich pacientov. Ale odporúčanie zabiť plod ide proti najlepšiemu záujmu dieťatka i matky, ktorá s tým bude musieť žiť.

Rodičia budú hltať každé vaše slovo. Určite sa zhodneme na tom, že odporúčať potrat len na základe testu, ktorý nie je stopercentný, je zlé. Dajte im nádej, nie ten najhorší možný scenár.

 

Povedzte rodičom, že nikdy nebolo lepšie obdobie pre tieto deti ako v súčasnosti

Počul som príbehy o doktoroch a gynekológoch, ktorí rodičom rozprávajú hrôzostrašné veci o chorobách týchto detičiek, o tom, že nikdy nebudú rozprávať, celý život sa budú trápiť a neustále budú choré. Mnoho týchto informácií sú žiaľ desaťročia.

Najhoršie na tom je, že môžu viesť rozhodnutie rodičov k potratu, ktorí si potom celý život vyčítajú. Pravdou je, že nikdy v histórii nebolo lepšie obdobie pre deti s Downovým syndrómom.

Existuje mnoho liečebných postupov, rehabilitácií, činností pre tieto deti. Študujú stredné školy, majú vlastnú kariéru, venujú sa športom a umeniu, jazdia na aute, zakladajú si rodiny. Žijú normálny život. Odovzdajte preto rodičom nádej nie strach.

Otec dvojročného chlapca s Downovým syndrómom

Američan Rick Smith je otcom chlapca s Downovým syndrómom. Začal písať o každodenných radostiach a pokrokoch svojho syna.

Nedávno spôsobil internetový šum svojim dlhým príspevkom adresovaným hlavne doktorom a pôrodnému personálu. S názvom: Ako priviesť na svet dieťa s Downovým syndrómom, tým správnym spôsobom. Čítali ste výber z nich. 

Celý článok nájdete v originále  na noahsdad.com 

 

 

 

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (8 hlasov, priemerne: 4,40 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. Máme dcéru s DS a nie je to ani strašné ani zlé..

    Nehovorím že je to prechádzka ružovou záhradou ale to ani pri zdravých deťoch nie je.

    Život je aj tak krásny …

    Máme možno iné priority poznáme iný okruh ľudí ako by sme poznali bez nej.

    Je to proste “naše dieťa”.

    Niekedy mám dokonca pocit že by nám ľudia mali závidieť , Miška nás naučila čo je v živote dôležité jej jedinečnosť a zmysel pre humor sú korením nášho života ….

  2. Obdivujem vas. Vzdy som si tak nejako predstavovala, co by som asi robila, keby sa to stalo mne. Napokon nestalo. A naozaj neviem, ako by som to zvladala. Ale ste pre nas vsetkych velkou podporou. Pre nas, co mame ” obycajne, zdrave” deti. Dakujem.

  3. Dakujem velmi pekne za takyto “pohlad na vec”, myslim, ze asi dost ojedinely…

    Mam zdrave deti, ale ked som rodila svojho prvorodeneho, tak ma pocas porodu prisla pozriet detska doktorka. Bavili sme sa spolu a spomenula som jej, ze som mala zle vysledky z AFP, ale ze nasledny podrobny ultrazvuk ma ukludnil atd atd. A jej prva reakcia bola: A to ste nesli na amniocentezu?! A vy si viete predstavit, co znamena priviest na svet postihnute dieta?! A vychovavat ho?! A kolko komplikacii je s tym spojenych?! No, … nepadlo mi to rozhodne dobre. A to bola uz starsia, skusenejsia (ci otrlejsia?) doktorka. Urcite to nemyslela zle, chapem. Teda vlastne nechapem.

    A minule sme si tak debatili s mojou kamoskou o takych tych matersko-sentimentalnych veciach. Ja vravim: Skutocne je to dar, ak sa cloveku narodi zdrave dieta. A ona na to: aj ked sa nenarodi zdrave, aj tak je to dar. Mala pravdu. To “blahozelam” z uvodu clanku rodicom urcite patri.

Pridaj komentár