Kým rastie bruškoDruhé, tretie,...

Mamy dvojičiek sú psychicky odolnejšie

 Anna Veselá   29.07.2020   0

Podľa výskumu, ktorý bol zverejnený v časopise Proceedings of the Royal Society B, žijú mamy dvojičiek dlhšie a sú mentálne zdravšie.

Shutterstock

 

Sú silnejšie

Mamy dvojičiek sa tešia dlhšiemu reprodukčnému obdobiu, skôr sa dostanú z popôrodnej depresie. V porovnaní s mamami, ktoré porodia iba jedno dieťa, žijú dlhšie. A psychicky toho veľa vydržia.

Do výskumu zozbierali informácie o ženách z amerického štátu Utah, ktoré žili v 19. storočí, to znamená, ešte v čase pred rozkvetom asistovanej reprodukcie. Výsledky sa teda vzťahujú na mamy dvojičiek, ktoré otehotneli prirodzenou cestou.

Je to evolúcia

Odborníci pritom očakávali celkom opačné výsledky, nakoľko mať viac detí naraz je skôr výnimkou, ako pravidlom. No podľa evolučnej teórie majú tieto ženy silnejšie gény a viacplodové tehotenstvá sú príležitosťou, ako tieto silné gény preniesť na viac potomkov.

Už len prežiť viacplodové tehotenstvo je fuškou - matkin organizmus prechádza dvojnásobnou (možno trojnásobnou) skúškou, celý obehový systém, srdce, pečeň, obličky, cievy.

Rizikové je nielen tehotenstvo, ale aj pôrod. Nebezpečenstvo úmrtia je 4 x väčšie ako pri pôrode jedného dieťaťa.

A po pôrode sa to ešte len rozbehne - starostlivosť o dvojičky je časovo oveľa náročnejšia, než keď sa niekomu podaria dve deti rýchlo po sebe.

Uspokojiť potreby dvoch bábätiek naraz je pre mamu veľmi stresujúce. Kojenie, najmä nočné budíčky, prebaľovanie, prezliekanie, kúpanie, nosenie, a to rovno dvakrát, môže mamu dostať do ťažkej depresie.

Ale nepodliehajme panike. Podľa výskumu to mamy dvojičiek zvládnu dokonca rýchlejšie ako mamy s jedným bábätkom. A vyjdú z tejto skúšky dvojnásobného požehnania ako psychicky odolnejšie osoby.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.8 z 5. Celkom 4 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Anna Veselá

Vyštudovala som pedagogiku, ale odkedy som mamou, zisťujem, že sa stále mám čo učiť. Najviac o živote sa učím od svojich detí. Len čo zaspia, už aj píšem :)
Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Tehotenský kalendár
Náš TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised