Ideálny vekový rozdiel: menej ako 2 roky alebo viac ako 4?

Anna Veselá 1

Len čo porodíte prvé dieťa, otázky, kedy plánujete druhé, nenechajú na seba dlho čakať. Čo na tom, že ste sa nemali šancu spamätať, že je vaše dieťa na svete a vám sa kompletne zmenil život.

Rodičovstvo je plné výziev a neželané poznámky od okolia sú v jednom balíku s tým. Zvyknite si.

Shutterstock

Chcete si to hneď zopakovať?

Niektoré čerstvé mamy sú natoľko uchvátené zážitkom z pôrodu, že ešte na sále odrovnajú všetkých tvrdením, že si to chcú čo najskôr zopakovať.

Pokiaľ je ale ďalšie tehotenstvo to posledné, čo si želáte pri odchode z pôrodnice, rozmýšľate zdravo a aj odborníci by vám dali za pravdu; pred novým tehotenstvom je treba dať si trochu väčšiu pauzu.

Až tretina žien má pritom deti s veľmi malým vekovým rozdielom. Lekári odporúčajú matkám počkať s otehotnením najmenej 18 mesiacov po prvom pôrode, z lekárskeho hľadiska je teda ideálny vekový rozdiel medzi súrodencami 2,5 roka.

Odborníci tiež analyzovali, ako menší, stredný a väčší vekový rozdiel medzi súrodencami vplýva na mamu, deti a celú rodinu.

Malý vekový rozdiel: Dva roky a menej

Mama malého bábätka, ktorá je v očakávaní ďalšieho prírastku, často počúva, že sa jej deti aspoň lepšie spolu zahrajú, avšak to nebýva zo dňa na deň.

Najprv je treba prežiť tehotenstvo, ktoré je popri starostlivosti o malé dieťa veľmi náročné a únavné. Ženy, ktoré rýchlo otehotnejú po pôrode, môžu mať menej vápnika a železa v porovnaní s prvým tehotenstvom. Štatisticky sú viac rizikové, pokiaľ ide o predčasný pôrod alebo komplikácie pri pôrode.  

Nevýhodou malého vekového rozdielu je aj to, že veľa vecí do výbavičky je potrebné zaobstarať dvojmo, pretože aj menšie, aj väčšie dieťa potrebuje postieľku, autosedačku, kočík budú ešte dlhú chvíľu používať obidvaja.

Mama musí počítať, že staršie bábätko môže na nového súrodenca žiarliť, môže sa dožadovať viac pozornosti, byť hnevlivé, vzdorovité. Veľa energie zaberá, kým sa zabehne spoločný režim, nie vždy sa podarí, aby spali obe bábätká naraz. Neskôr ale bude pre vás ľahšie organizovať spoločný čas pre rodinu, dovolenky, aktivity a podobne, pretože budú mať vekovo podobné záujmy.

Mať deti rýchlo po sebe môže byť výhodou v práci, keď žena stihne byť naraz s dvomi deťmi doma počas jednej materskej dovolenky a potom pokračuje v kariérnom postupe, namiesto toho, aby vypadávala z pracovného procesu s každým ďalším pôrodom.

Stredný vekový rozdiel: Dva až štyri roky

Štatisticky ide o najčastejší vekový rozdiel medzi deťmi, ktorý má viac výhod ako nevýhod. Z medicínskeho hľadiska je správne, že má žena dosť času na to, aby sa jej telo zotavilo z predchádzajúceho tehotenstva a pôrodu, kým znova otehotnie.

S výbavičkou to je jednoduchšie, pretože niektoré veci môžu súrodenci dediť jeden po druhom. Napríklad kočík, ktoré už staršie dieťa nepotrebuje. Na druhej strane, kým sa spolu súrodenci začnú hrať, môže byť už jedno z nich v škole.

Väčší rozdiel: Viac ako štyri roky

Možno si bude mama musieť osviežiť svoje vedomosti o bábätkách, ale inak sa môže sústrediť na svoje novorodeniatko, kým je staršie dieťa v škôlke alebo v škole. Má viac času venovať sa iba bábätku.

Na druhej strane nie je dobre možné zorganizovať si spoločný rodinný čas tak, aby boli všetci spokojní s programom a aktivitami, pretože malé bábätko a väčšie dieťa majú rozdielne potreby aj záujmy.

Veľký vekový rozdiel sa odráža aj na súrodeneckom vzťahu, bližší si bývajú spravidla až v staršom veku. Niektorí starší súrodenci majú mladších za otravných, iní preberajú rolu náhradnej mamy alebo ochrancu. Žiarlenie nemusí byť až taký problém, ako pri menších vekových rozdieloch.

Ideálny vekový rozdiel?

Nič nie je čierno-biele, všetko má svoje výhody a nevýhody. Ideálny vekový rozdiel medzi súrodencami je preto taký, aký máte práve vy doma.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (7 hlasov, priemerne: 2,90 z 5)
Loading...
Author image

Anna Veselá

Vyštudovala som pedagogiku, ale odkedy som mamou, zisťujem, že sa stále mám čo učiť. Najviac o živote sa učím od svojich detí. Len čo zaspia, už aj píšem :)

články autora...

Komentáre k článku

Pridaj komentár