Mnohým rodičom nestačí ani deväť mesiacov na to, aby vybrali pre svoje dieťa meno, s ktorým budú spokojní. Niekedy sa stane, že meno, ktoré mali pripravené deväť mesiacov zmenia na poslednú chvíľu, a toto rozhodnutie neskôr oľutujú.
Ako postupovať, keď sa rozhodnete dať svojmu dieťaťu po čase iné meno?
shutterstock „My sme mali celé tehotenstvo vybrané meno Šimon. Pár dní predtým, ako sa synček narodil, zomrel manželovi starký, ktorého mal veľmi rád. Takže zo Šimonka bol odrazu Ondrej.
Ale ja som s tým nebola stotožnená. Ani manžel, keď po čase emócie opadli, nebol rád, že sme meno zmenili. Ondrej je pekné meno, ale my sme vedeli, že doma máme proste Šimonka. Tak sme sa ho rozhodli zmeniť.
Nakoniec to nebolo veľmi ťažké, celá vec sa riešila na úrade a netrvalo to dlho. Samozrejme, reakcie rodiny boli zlé. Niektorí členovia rodiny, najmä svokra, ho ešte dlho volali Ondrej,“ hovorí mamička Lucia, ktorá nechala synovi zmeniť krátko po narodení.
Nepáči sa vám meno, ktoré ste bábätku vybrali, ale „premenovávať“ ho už nechcete? Matriky ponúkajú aj možnosť dopísať k prvému menu druhé, ktoré dieťa môže, ale nemusí používať. Mamičky tak budú môcť dať dieťaťu vysnívané meno a svoje rozhodnutie nemusia pred rodinou a priateľmi vysvetľovať.
„Celý život som snívala, že budem mať dcéru s odvážnym a netradičným menom. Keď som otehotnela, objavila som v zozname mien meno Kinga. Okamžite som sa doňho zamilovala, ale príbuzní sa mi preto vysmiali.
Teraz mám doma Kristínu a rozhodla som sa, že meno jej ponechám, ale do matriky jej nechám dopísať Kingu ako druhé meno,“ hovorí mamička Andrea.
shutterstock Súhlasiť musia obaja rodičia O zmenu mena dieťaťa musia rodičia požiadať písomne, pričom im úrad poskytne príslušný formulár. Žiadosť musí obsahovať meno, priezvisko a dátum narodenia osoby, rodné číslo a adresu trvalého bydliska, rovnako ako meno, ktoré rodičia pre dieťa vybrali.
Okrem toho musia rodičia priložiť rodný list dieťaťa. Ak je dieťa staršie ako 15 rokov, žiadosť sa nezaobíde bez jeho písomného súhlasu.
O zmenu mena dieťaťa nemôžete požiadať bez vedomia druhého rodiča. Pri individuálnej žiadosti musíte doložiť jeho písomný súhlas, alebo je potrebné k žiadosti doložiť aj úmrtný list druhého rodiča, ak už zomrel, či právoplatné rozhodnutie súdu, ak bol zbavený starostlivosti o dieťa.
O zmenu mena môže príslušný úrad požiadať aj poručník, ak rodičia dieťaťa nežijú, alebo je dieťa umiestnené v starostlivosti adoptívnej rodiny.
Na matrike rovnako môžete zmeniť pridať do rodného listu druhé a tretie meno dieťaťa, alebo pozmeniť jeho cudzojazyčné či hanlivé alebo nevhodné meno.
Súčasťou žiadosti o zmenu mena je aj odôvodnenie žiadosti, pre ktorú zmenu mena vykonávate.
shuttersock Sadzobník pri zmene mena sa líši Pokiaľ sa rozhodnete zmeniť hanlivé či neosobné meno a priezvisko, zaplatíte len symbolický trojeurový poplatok. Zmena priezviska u neplnoletých osôb sa pohybuje vo výške 33 eur.
Zmena samotného mena z iných dôvodov (vkus, rodinné dôvody) vás však môže stáť až 100 eur. Osobité poplatky ešte musíte uhradiť za vyhotovenie odpisu z listín matrík, osvedčenie odpisu a úradnú pečiatku.
Za zmenu však neplatíte v prípade, ak chcete zmeniť len cudzojazyčný ekvivalent mena na slovenský a naopak, teda ak chcete napríklad Alžbetku premenovať na Elizabeth, rovnako ako keď sa rozhodnete zmeniť meno dieťaťa po jeho osvojení.
Pozor na prílišnú kreativitu Niekedy sa rodičia po návrate z cudziny či jednoducho z nadšenia nad dobrým filmom rozhodnú dať svojmu dieťaťu meno, ktoré bude netradičné či neopozerané. V tomto prípade si však treba vyberať pozorne.
Nie všetky mená vám totiž matrika uzná. Matričné úrady majú zoznam mien z celého sveta, takže ak rodičia prídu na úrad s málo známou požiadavkou, musí sa najprv vybrané meno objaviť v spomínanom zozname. Meno, ktoré vytvorili rodičia s použitím veľkej dávky fantázie, vám úrad jednoducho nemusí odsúhlasiť.
Loading...