Každá žena má inú predstavu o tom, aký by mal byť ideálny vekový rozdiel medzi jej deťmi. Realitu však často ovplyvňujú aj rôzne ďalšie faktory, na ktoré nemáme vplyv a ktoré dokážu poriadne zamiešať kartami našich osudov.
Deti nie sú „ tovar na objednávku“
Julia Youll, ktorá pracuje ako pôrodná asistentka a opatrovateľka, v tejto súvislosti potvrdzuje, že už vo veku okolo 30 rokov je plodnosť ženy častým faktorom definujúcim obdobie, kedy je „ideálne“ vrhnúť sa na ďalšie tehotenstvo. Plodnosť ženy totiž začína postupne klesať po dovŕšení 35. roku.
Predtým, ako znovu otehotnie, je pre jej zdravie lepšie, ak sa najprv zotaví z predchádzajúceho tehotenstva. Čo sa týka doby potrebnej na takúto rekonvalescenciu, odborníci odporúčajú obdobie minimálne šiestich mesiacov, ideálne však aspoň jeden rok.
Výskumy tiež potrvdzujú, že lepšie je to aj pre očakávaného potomka. Medzi deťmi, ktoré sa narodia krátko po sebe, totiž existuje vyššie rizko predčasného pôrodu či nízkej pôrodnej váhy.
Zistenia ďalej naznačujú, že uvedené riziká sa znižujú u detí počatých v období medzi 7. a 17. mesiacom po ukončení predchádzajúceho tehotenstva, alebo po piatich rokoch od posledného tehotenstva.
„Rýchlo po sebe“
Najmä ženy, ktoré porodia svoje prvé dieťa vo vyššom veku, často uprednostňujú postup – dve alebo viac detí „rýchlo po sebe“.
Prečítajte si aj: Dve deti krátko po sebe – testy odolnosti
Minimálne 18-mesačný rozdiel medzi dvomi tehotenstvami však poskytuje viac času na celkové zotavenie namáhaného organizmu, doplnenie energie a stratených živín. Zároveň necháva priestor, kedy sa žena môže psychicky aj fyzicky pripraviť na skúšku v podobe ďalšieho tehotenstva.
Pri krátkom časovom rozostupe medzi dvomi tehotenstvami musí venovať veľa pozornosti a energie väčšinou už behajúcemu potomkovi, ktorý má nespočetné množstvo všakovakých požiadaviek. Priestoru na oddych a zotavenie je tak oveľa menej.
Pre niekoho však môže aj táto situácia predstavovať výhodu. Žena v menšej miere sleduje každý krok v tehotenstve a menej sa obáva rôznych situácií, ktoré by mohli nastať.
Má to svoje výhody
Stratégia „rýchlo po sebe“ sa teší popularite aj preto, že býva považovaná za výhodu pre samotných súrodencov.
Deti v približne rovnakom veku sa dokážu lepšie spolu zahrať, majú podobné záujmy, neskôr aj známych a priateľov a rodina sa tak nemusí prispôsobovať jednému v tom a druhému v inom.
Nikde však nie je napísané čierne na bielom, že súrodenci sa budú chcieť spolu hrať. Je možné, že povahovo budú úplne rozdielni a nebudú chcieť tráviť čas spoločnými aktivitami. Nezáleží pritom ani na tom, koľko hračiek budú mať doma, isté je, že vždy budú chcieť to, čo má ten druhý. Na škriepky tohto typu sa treba pripraviť.
„Niet sa kam ponáhľať“
V porovnaní s predchádzajúcimi riadkami, dlhší časový úsek medzi dvomi tehotenstvami môže žene poskytnúť čas na vychutnanie si drobca ako individuality.
Spolu s tým ponúka možnosť venovať viac pozornosti jednému dieťaťu počas niekoľkých rokov. V tomto prípade sa však môže stať, že deti nebudú vyrastať jeden vedľa druhého.
Viacročný vekový rozdiel je plus
Plusové body tejto stratégii pridáva štúdia, ktorá potvrdila u takto narodených detí lepšie zručnosti v oblasti čítania a matematiky.
Štúdia tiež ukázala, že deti, medzi ktorými bol viac, ako dvojročný rozdiel, sa v testovaní umiestnili lepšie v porovnaní so súrodencami, ktorí sa narodili tesne po sebe. Odborníci sa domnievajú, že to môže byť aj preto, že rodičia sa mohli viac venovať tvárou v tvár každému z potomkov.
Prečítajte si aj: Reťazový pôrod a nárok na materské
Stratégia „niet sa kam ponáhľať“ však nemusí vyhovovať ženám, ktoré sa chcú popri deťoch sústrediť aj na budovanie kariéry. Mnohé potvrdili, že návrat do práce po materskej dovolenke, počas ktorej nepracovali, bol náročný, dlhšie im trvalo, kým sa zaradili späť do koletktívu a zladili prácu s rodinným životom.
Keď to všetko zvládnu, mnohé potom riešia dilemu, kedy sa opäť ponoriť do vôd materských radostí a povinností. Časový faktor je však aj v tomto prípade neúsprosný. Vo vyššom veku môžu mať problém s počatím dieťaťa a následne môžu mať problém s návratom do práce ako matky s viacerými deťmi.
Príroda je často mocnejšia, ako naše stratégie
Ako pri všetkom, aj pri plánovaní rodičovstva to veľmi často nie je o nás a našej hlave, ale rozhoduje aj množstvo ďalších faktorov. Môžeme tak donekonečna vypočítavať pre a proti u jednotlivých postupov, no napokon môže mať posledné slovo aj tak príroda so svojimi prekvapeniami.