Dve deti krátko po sebe – doma

Hana Celušáková 1

Tak a už je to tu, zvládli ste tehotenstvo, šťastlivo sa vrátili z pôrodnice a začína každodenný život. Nech vás deti i domácnosť potrebujú akokoľvek, nezabúdajte, že ste v prvom rade šestonedieľka.

Šestonedelie

Vaše telo potrebuje čas, aby sa zotavilo z tehotenstva a pôrodu, preto sa šetrite, sústreďte sa hlavne na dojčenie a využite všetku pomoc, ktorú môžete dostať.

Chráňte si svaly panvového dna, zdvíhajte staršie dieťa čo najmenej a radšej si k nemu sadnite na zem. Dávajte pozor na zápaly prsníkov a zastavenie očistkov, často sú prvým signálom vyčerpania.

Začiatky zžívania sa s dvomi deťmi bývajú väčšinou náročné na organizáciu, trpezlivosť a improvizáciu. Režim sa musí prispôsobiť malému i veľkému dieťaťu. To, hlavne zo začiatku, znamená, že budete prevažne dojčiť, kŕmiť a uspávať niektoré z detí.

Praktické situácie, ktoré budete musieť vyriešiť, sa týkajú hlavne varenia, dojčenia, spánku a uspávania, prechádzok a prepravy, ochrany bábätka, hrania a škôlky.

Varenie

Ak máte aspoň trocha času, začnite si už ku koncu tehotenstva predmrazovať obedy (vývar, preddusené mäso) a dostatočne sa zásobte suchými potravinami, aby ste neboli nútená často chodiť do obchodu. Zo začiatku to možno bude proste nezorganizovateľné. Premyslite si dopredu zoznam jedál uvariteľných do dvadsiatich minút, aby ste nejedli týždeň len cestoviny so syrom (aj keď staršie dieťa by to asi ocenilo).

Dojčenie

Zákon udržania maminej pozornosti postuluje, že vás nikdy nebude veľkáč potrebovať viac, ako keď začnete dojčiť. Takže si k dojčeniu zoberte okrem pohára vody aj knižku na zabavenie alebo hračky.

Spánok a uspávanie

Denný rytmus dojčaťa a batoľaťa prakticky vylučuje, že budú spať v rovnakom čase. Ale doobedňajší spánok bábätka využijete na prechádzku na ihrisko a poobedňajší väčšinou na uspanie staršieho dieťaťa. Je ideálne, ak sa vám podarí ich zosúladiť tak, že poobede zaspia v rovnakom čase. Neváhajte a ľahnite si k nim.

Večer bábätko možno rado vymení kľud v tichej izbe za účasť v rodinnom dianí. Vždy ma prekvapilo, ako spokojne náš mladší syn vedel zaspať sám od seba, v obývačke, uprostred vravy.

Zmenu z postieľky na posteľ nesie väčšina detí ťažšie, ak do nej bezprostredne dáte bábätko. Ak ho v tom čase presťahujete aj z vašej spálne, môže mať pocit, že ste ho odsunuli a nahradili. Možností ako vyriešiť tento problém je viac:

  • Môžete presťahovať staršieho do detskej izby (najlepšie už v tehotenstve), s tým, že na začiatku budete pravdepodobne časť noci tráviť u neho alebo ono vo vašej posteli.
  • Niekedy sa rodina rozdelí – otec so starším súrodencom v detskej, mama s mladším v spálni.
  • Dáte do detskej izby obe deti a bábätko budete chodiť kŕmiť tam. Toto riešenie môže byť veľmi vyčerpávajúce, pretože vám trvá dlhšie, kým sa z hlbokého spánku preberiete tak, aby ste vedeli ísť pre dieťa do druhej izby. Častokrát záhadne skončia počas noci u vás obaja a budete sa navzájom okopávať. Na druhej strane, niektoré deti takto cez noc lepšie spia, pretože ich neruší toľko zvukov.
  • Alebo pristavíte z každej strany manželskej postele jednu postieľku, ktoré postupne vymeníte za veľké postele. Toto riešenie má výhodu v tom, že v noci nemusíte ani oči otvoriť, ponúknete bábätku prsník a spíte ďalej. Staršie dieťa máte tiež na dosah ruky, ak by ste potrebovali kontrolovať napr. zvýšenú teplotu alebo kašeľ. Na druhej strane niektorým párom strata súkromia vadí.

Takže vyskúšajte, ktorý variant vám najviac sedí, pravdepodobne ich budete aj tak postupne striedať podľa situácie. Nabudúce niečo o prechádzkach, prepravných prostriedkoch a škôlke.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (19 hlasov, priemerne: 4,90 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

Pridaj komentár