Kým rastie bruškoAko sa žije v brušku

Tri veci, ktoré bábätko pozná už z bruška

 Anna Veselá   27.02.2017   0

Len čo otehotnieme, nemôžeme nijako zvrátiť, či to bude chlapec alebo dievča, akú bude mať farbu očí, ako bude vysoké, po kom bude mať uši a nos, či bude cholerik alebo flegmatik. Nikto sa nás nepýta na náš názor, už je skrátka o našom bábätku rozhodnuté.

A predsa sú veci, ktoré môžeme pomedzi genetickú výbavu vyšperkovať aj my, mamy počas tehotenstva.

iStock

 

Chute, ktoré bábätko pozná z bruška

Môžete milovať nejaké jedlo ešte pred tým, než sa vôbec narodíte? Takúto otázku si kládol profesor Peter Hepper z Univerzity Queen v Belfaste, ktorý si urobil k tejto téme svoj výskum.

Pozoroval budúce mamy, ktoré v tehotenstve jedli cesnak a tie, ktoré sa ho počas tehotenstva zriekli.

Zistil, že deti, ktorých mamy konzumovali cesnak v tehotenstve, mali radi stravu s cesnakom aj vo veku 8 – 9 rokov.

Výskum v Pensylvania’s Monell Chemical Senses Center zase zaznamenal podobné výsledky pri mrkvovej šťave: tie mamy, ktoré v tehotenstve pili mrkvovú šťavu, mali bábätká, ktoré v 5. – 6. mesiacoch milovali mrkvové príkrmy, pretože túto chuť už poznali z bruška.

 

Zvuky, ktoré bábätko pozná z bruška

Skupina odborníkov z Fínska robila experiment, v ktorom podelili tehotné mamy do dvoch skupín: jedna skupina počúvala pravidelne detské uspávanky, kým druhá skupina ich nepočúvala. Výsledok?

Deti z prvej skupiny veľmi silno reagovali na uspávanky, kým deťom z druhej skupiny uspávanky nič nehovorili. A tak prišli k záveru, že prvá skupina detí si uspávanky zapamätala ešte z čias pobytu v brušku.

 

Hlasy, ktoré bábätko pozná z bruška

Psychologička z Univerzity v New Yorku, Athena Vouloumanos, pozorovala reakcie novorodencov na ľudský rozhovor a zistila, že bábätká reagujú na hlasové prejavy matky.

Rozoznávajú jazyk rodičov, uvedomujú si svoj materinský jazyk. Deti anglicky hovoriacich rodičov viac reagovali na rodnú angličtinu ako na francúzštinu, a preto tvrdí, že schopnosť rozoznávať ľudskú reč majú bábätká vrodenú.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 1 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Anna Veselá

Vyštudovala som pedagogiku, ale odkedy som mamou, zisťujem, že sa stále mám čo učiť. Najviac o živote sa učím od svojich detí. Len čo zaspia, už aj píšem :)
Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Tehotenský kalendár
Náš TIP

Všetko, čo ste sa chceli spýtať:

Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised