Kým rastie bruškoAko sa žije v brušku

Na čo nám je tehotenský denník?

 Marcela Beňová   03.12.2019   0

Poličky s literatúrou pre budúce mamičky v kníhkupectve sú okrem odborných knižiek a príručiek plné tehotenských denníkov.

Ako budúca mama som okolo nich s úsmevom prechádzala. Netušila som, na čo by mi boli. Dnes by som zo dva také rada mala doma.

Shutterstock

 

Dátumy, vyšetrenie, dôležité info

Ani jedno tehotenstvo pre mňa nebola dovolenka. Prvý raz sa mi križovalo s dátumami v škole, sťahovaním a všelijakými vybavovačkami. Počas druhého som zas riešila malé batoľa a všetky jeho dôležité dátumy od pediatra až prvú hudobnú.

Naviac pokiaľ sme chceli aspoň pár vecí absolvovať s mužom spolu, museli sme si ich vopred naplánovať. Samotné tehotenstvo si tiež vyžaduje pár políčok v kalendári.

Okrem rôznych vyšetrení a preventíviek čakajú maminu aj iné, príjemnejšie dátumy. Napríklad, kedy pôjde nakúpiť výbavičku, kedy sa bude maľovať izbička, skladať postieľka, kedy príde objednaný kočík.

Denník je super miesto, kde si to všetko rozplánovať, aby ste mali prehľad, čo vás čaká. Sú mamičky, ktoré majú radi spontánnosť, no väčšina prvorodičiek dáva prednosť tomu, aby mala pred cestou do pôrodnice všetko potrebné naplánované vopred.

 Prečítajte si aj: Nepremeškajte babymoon!

 

Tehotenský denník je však predovšetkým miesto na dôležité informácie. Lekár ma po každej preventívke upozornil, koľko potrebujem kyseliny listovej, ako doplniť v tele chýbajúce železo, na čo nezabudnúť pred ďalším vyšetrením.

Okrem toho som sa dozvedela všeličo dôležité - koľko práve meria bábätko, aké mám výsledky vyšetrení, či všetko prebieha v norme. Predovšetkým v prípade, že vaše dieťa čakajú po pôrode špecifické vyšetrenia, je fajn mať pokope informácie, ako sa vám darilo v tehotenstve.

Ako to celé prebiehalo

Tehotenstvo celkom určite patrí medzi obľúbené témy budúcich mamičiek. Udeje sa toľko vecí, ktoré by sme si rady pamätali. Moje kamošky dodnes vyťahujú zaujímavosti ako zo zásuvky.

Vedia, koľko pribrali, ako novinku oznámili oteckovi a širšej rodine, čo si balili do pôrodnice. Niektoré majú dodnes odložený zoznam vecí pre bábätko, ktoré si nadšene odškrtávali.

Shutterstock

 

Ja si z týchto zaujímavostí nepamätám už nič. Neviem, ktoré tehotenstvo som znášala horšie, kedy som sa začala venovať prípravám na príchod potomka, ani čo som počas tých mesiacov prežívala.

Všetky tieto výnimočné momenty zapadli medzi každodenné starosti. A to ma mrzí, lebo by som niekedy rada polistovala denníkom a zaspomínala si, aké to bolo sa na rodičovstvo iba pripravovať.

Miesto na dobré rady

Mamičky dostávajú v období tehotenstva kopu rád. Niektoré nás pobavia, iné nahnevajú, no predsa sem - tam nejaká osloví. Ak si chceme niektoré z nich zapamätať, najmä ak sú od človeka, ktorého si vážime, je dobré si ich zapísať. Niekoľko ich nosím v hlave aj ja.

Napríklad radu od kamarátky fotografky, aby sme využili prvé va týždne a určite bábätko fotili, koľko sa dá. Už nikdy nebude také ako chvíľu po narodení a na tieto fotografie budeme hľadieť s láskou a nadšením.

Sem patrí aj rada od susedy a mamy troch detí: "Spi vtedy, keď spí aj dieťa. Na upratovanie, varenie a pranie bude času dosť."

 Prečítajte si aj: Plánujete bábätko? Normálna otázka či tabu téma? 

 

Mojou obľúbenou radou je aj heslo od sestričky v pôrodnici, ktorá mi pomáhala s dojčením: "Trpezlivá mama dobije svet."

Takýchto milých, vtipných aj láskavých rád som dostala dosť. Škoda, že som si ich všetky nezapísala. raz by sa možno zišli mojim dcéram.

Aká budem mama?

Ako študentka na strednej som si niekoľko rokov poctivo písala denník. Boli to väčšinou zamilované výlevy, ale aj hnev na kamarátky, prvé sklamania aj životné priania.

Nájsť ho po dlhých rokoch bolo ako sa vrátiť do detstva. Keď som čítala, mohla som sledovať vlastnú cestu z úplne inej perspektívy. Na čo som vtedy myslela, čo som si priala, splnilo sa mi to? Som na ceste, ktorú som si kedysi predsavzala?

Ako budúca mama som mala kopu plánov o výchove, o spoločnej komunikácii a rodinnom čase. Ako budúca dvojmama som riešila, ako zvládnem dve malé deti s rôznymi potrebami, súrodeneckú rivalitu, únavu, nervozitu. Mrzí ma, že vtedajšie plány a nádeje nezostali na papieri, ale stratili sa vo všednom živote.

Rada by som vedela, akú cestu ako mama som odvtedy prešla. Či som takou, akú som si vtedy vysnívala, alebo som mala len romantické predstavy. Moje názory spred rokov zmizli, a to je škoda.

Nenechajte si tieto úvahy a nápady utiecť. Dobre si ich zapíšte a určite sa k nim vráťte. A ktovie, možno raz takýto denník ocenia aj vaše deti, keď sa pre zmenu bude rodičovstvo týkať ich.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 1 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Marcela Beňová

Vášnivo rada píšem, inšpiráciu zbieram najmä doma. V tom mi pomáhajú moje dve malé slečny. Voľné chvíle trávim najradšej pri knihách, kvalitných filmoch a na dobrodružných výpravách s rodinou. Nikdy neodmietnem kávu a dobrý rozhovor.
Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Tehotenský kalendár
Náš TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised