Čo počujú bábätká v brušku?

Marcela Beňová 0

Vnímajú bábätká v brušku hlasy, zvuky a melódiu? Alebo je naša snaha prihovárať sa im zbytočná?

shutterstock

Keď som bola tehotná prvý raz, nemali sme doma na počúvanie nič len staré rádio. Pretože som na ňom počas dlhých popoludní nechytila žiadnu stanicu, počúvala som dookola zaseknutú audioknihu Vianočná koleda.

Počas dlhej zimy pred pôrodom som ju počula najmenej tisíckrát a upokojujúci hlas rozprávača sa mi nikdy neprestal páčiť. Keď som bola tehotná druhý raz, darovala mi kamoška CD s Mozartovými skladbami, lebo jeho hudba vraj pozitívne ovplyvňuje IQ dieťaťa.

Každý večer som s vyloženými nohami klopkala do rytmu v nádeji, že vychovávam malého génia. Mozart nebol zlý, ale úprimne? Trochu nudil mňa aj budúcu intelektuálku.

 Prečítajte si aj: Spievajte bábätku ešte pred jeho narodením

Keď som však prehodila slávneho skladateľa za Javorový album od Desmodu, obidve sme ožili a prisahám, že to dieťa musí mať v rodokmeni muzikanta. A pri skladbe Strom tancuje dodnes.

Bábätká reagujú najmä na zvuky v tele matky

Takmer každý rodič sa intuitívne prihovára svojmu dieťaťu. Otcovia potomkom sľubujú futbal, my mamy zas radi rozprávame s citom a bez logiky, čo nás práve napadne.

Rodičovský inštinkt nepustí, chceme, aby o nás bábätko vedelo. Preto mnohých rodičov veľmi prekvapil výskum, ktorý prebehol minulý rok v Škandinávii. Vedci skúmali, ako bábätká v brušku reagujú na Bachovu hudbu.

Pri klasickej melódii sa bábätká naozaj začali hýbať do rytmu. Vedci však pri tom nepoužili klasický reproduktor, ale špeciálne zariadenie, ktoré prenášala hudbu tak, akoby sa tvorila priamo v tele matky.

Akonáhle hudbu vypli, alebo využili len klasické reproduktory vedľa mamičky, dieťatko prestalo reagovať.

shutterstock

Vedci sa preto domnievajú, že viac ako na zvuky z vonkajšieho prostredia reaguje dieťa na tie, ktoré sa tvoria v tele matky, napríklad tlkot srdca. Prihováranie sa bábätku cez bruško taký veľký efekt nemá. No dobre, ale čo Mozart?

Čo dokáže hudba?

Iný výskum prebiehal v spolupráci amerických a indických vedcov. Tí sa v roku 2012 rozhodli zistiť, do akej miery počúvanie hudby vplýva na novorodenca.

Výskum prebiehal u budúcich mamičiek, ktoré mali za úlohu každý večer počúvať nahrávku, ktorá bola kombináciou vážnej hudby, zvukov z prírody a náboženských skladieb. Všetky tieto zvuky mali vhodnú pokojnú frekvenciu. Výsledky boli prekvapivé.

Krátko po narodení vedci skúmali prejavy novorodencov, ich reflexy a prvé reakcie na okolie. Výskumy ukázali, že mamičky, ktoré vydržali po 20. týždni tehotenstva pravidelne počúvať vybranú inštrumentálnu nahrávku, mali naozaj deti s nadpriemernými výsledkami.

Ani jedno zo skúmaných detí v teste nedosiahlo priemerné alebo slabé výsledky. Ak sa vám zdá, že jeden výskum vylučuje druhý, nie je to celkom tak.

Jedným z vysvetlení je, že bábätká, aj keď vonkajšie zvuky zrejme rozlišujú slabšie ak tie vnútorné, celkom určite dokážu reagovať na emócie, ktoré hudba a pokojné zvuky vyvolali v tele matky.

 Prečítajte si aj: Hudba v tehotenstve prospieva bábätkám aj mamičkám

Okrem toho aj vnímanie zvuku sa počas tehotenstva rozvíja. Pravidelné počúvanie hudby teda vedie k aktívnemu rozvoju sluchového vnímania.

Iné výskumy dokazujú, že ak dieťa v ranom veku stimulujeme vhodne zvolenou hudbou a čítaním, má to veľký vplyv na jeho intelekt aj emocionálnu inteligenciu.

Tak prečo nezačať čo najskôr? A ktovie, možno sa deťom už v brušku cibrí dobrý hudobný sluch.

Výsledky výskumu u nás doma

Ak ste si mysleli, že naše staršie, ktoré čakalo, kým príde na svet, za zvuku audioknihy, je dnes vášnivá čitateľka, sklamem vás. Klasické rozprávky ležia v kúte a ona si najradšej prezerá v úplnom tichu obrázkové knižky.

Tá mladšia naopak hudbu zbožňuje a je jej jedno, či je to Mozart alebo niečo modernejšie. Ani jedna však od mala neznesie gýč a detské pesničky u nás nikdy neboli veľmi obľúbené.

Mladšia desmoďáčka už od mala vedela dať najavo, čo sa jej páči. Pri zlej pesničke plakala, až kým som ju neprepla. Zato pri dobrej sa krútila toľko, až vyliezla z perinky.

Obe deti ešte pred narodením z času na čas počúvali zvuky klavíra, keď si moja sestra sem-tam hrala, o obe klavír milujú. Jeden súkromný hudobný projekt si s dcérou urobila aj naša susedka.

Celé tehotenstvo s nadšením počúvala skladby z filmu Mama mia. Jej dcéra dodnes zaspáva pri Dancing queen a nepotrebuje k tomu cumlík ani kočíkovanie.

Pokiaľ ide o Mozarta, výskumy ukázali, že slávny „Mozartov efekt“ u bábätiek je len mýtus. Ešteže! Do tretice by som ho asi počúvať nedokázala.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (2 hlasov, priemerne: 4,50 z 5)
Loading...
Author image

Marcela Beňová

Vášnivo rada píšem, inšpiráciu zbieram najmä doma. V tom mi pomáhajú moje dve malé slečny. Voľné chvíle trávim najradšej pri knihách, kvalitných filmoch a na dobrodružných výpravách s rodinou. Nikdy neodmietnem kávu a dobrý rozhovor.

články autora...

Pridaj komentár