Ako často mám cítiť pohyby bábätka? (video)

kika/redakcia 0

Prvé pohyby bábätka v brušku sú bezpochyby druhou najväčšou udalosťou v tehotenstve – hneď po potvrdení tehotnosti lekárom.

Zaujíma nás, kedy pocítime prvé pohyby, ako ich rozoznáme, neskôr riešime, že sú možno príliš intenzívne, silné. A tiež pohyby bábätka na záver, keď ide tehotenstvo do finále, aké sú pohyby bábätka pred pôrodom.

Prvé pohyby bábätka

Prvé pohyby bábätka, tehotenstvo
Shutterstock

Prvé pohyby bábätka žena zvyčajne pocíti v polovičke tehotenstva: medzi 18. až 22. týždňom tehotenstva, ak ide o prvé tehotenstvo. U viacrodičiek to býva často skôr, medzi 16. až 20. týždňom tehotenstva.

Je to, samozrejme, veľmi individuálne a mama si nemusí byť istá práve preto, že prvé pohyby bábätiek v brušku bývajú nejasné, letmé. Niektoré tehotné ich opisujú ako bublinky alebo jemný dotyk motýlích krídel.

Ako rozoznať prvé pohyby bábätka

Istotu, že je to naozaj bábätko a nie iba naša chiméra, nadobudneme časom, pretože prvotné šteklenie čoskoro vystriedajú silnejšie pohyby rôznej intenzity.

Dieťatko „kope,“ štuchá, kmitá, hmýri sa, pretáča sa, predvádza v brušku kotrmelce. Údery do rebier, či do mechúra môžu dokonca vohnať aj slzy do očí – od bolesti, nie od dojatia.

Pohyby bábätka v priebehu tehotenstva

Najaktívnejšie bývajú bábätká medzi 24. až 28. týždňom tehotenstva, kedy je pre nich maternica ešte dostatočne veľkým manévrovacím polom.

Nástupom posledného trimestra, spravidla okolo 33. týždňa tehotenstva, už bábätko nebude mať toľko miesta v brušku a s ohraničeným životným priestorom sa akrobatické cvičenia obmedzia. Mali by sme vraj pocítiť úľavu.

O „úľave“ od divokých pohybov hovorí za všetko napríklad toto video:

Pohyby bábätka a jeho biorytmus

Spravidla medzi 28. až 32. týždňom tehotenstva sa frekvencia pohybových aktivít bábätiek zvykne ustáliť. Možno odpozorovať určitý „biorytmus“ bábätka – či má nejaký režim, alebo skôr, ako sa správa počas dňa, na aké podnety reaguje.

Keď je mama v pohybe, bábätko to spravidla uspáva a naopak, keď si ľahne, bábätko sa obyčajne prebudí do najaktívnejšej chvíľky dňa. Rána bývajú skôr ospalejšie. Odozva prichádza aj po konzumácii jedla, zvlášť sladké dokáže pomerne prudko prebrať k činnosti.

Pohyby bábätka po 28 týždni tehotenstva

Ako často má tehotná cítiť pohyby bábätka, ako často má bábätko „kopať“?

  • Niektoré zdroje uvádzajú, že po 28. týždni tehotenstva by mala tehotná žena cítiť aspoň 10 pohybov v priebehu 12 hodín.
  • Iné zdroje zase radia napočítať 10 akýchkoľvek pohybov počas 2 hodín, keď tehotná žena cielene zaznamenáva pohybové aktivity bábätka.
  • Presné tabuľky s rozvrhom však nenájdete. Ak sa spýtate Vášho gynekológa, pravdepodobne vám povie, že je to individuálne.

Slabé pohyby bábätka

Každá žena pociťuje pohyby bábätka inak. Bábätká sú rôzne, niektoré sú aktívnejšie, iné menej, niektoré sú v pohybe v jednom kuse. Aj ony sú „len ľudia,“ môžu mať aj „horšie“ dni. Je v poriadku, ak z času na čas príde aj na bábätko lenivejšia chvíľka a miesto premetov bude iba spočívať a levitovať.

Ak nezaznamenáte radikálnu zmenu v pohyboch, malo by byť všetko v poriadku. Spozornieť určite treba, pokiaľ by pohyby absentovali v čase, keď obvykle bývajú, zväčša večer.

Pohyby bábätka v brušku - intenzívne, slabé. Kedy dať pozor
Shutterstock

 

Ako počítať pohyby bábätka

Častokrát sú naše dni uponáhľané, pracovné tempo je príliš rýchle, možno nás na 100 % zamestnáva staršie dieťa a takpovediac strácame o dianí v brušku prehľad.

Môže nám robiť problém spomenúť si, kedy naposledy sme mali s bábätkom „kontakt,“ kedy sme ho naposledy registrovali. Doprajme si preto každý deň chvíľu času na oddych, aby sme vnímali bábätko v brušku.

Ak si sadnete či ľahnete a bábätko sa ani po hodine nezamrví, nie je to dôvod na paniku. Napite sa mlieka alebo džúsu, prípadne zjedzte kúsok sladkého, to by malo bábätku zvýšiť hladinu cukru v krvi a zároveň ho aktivizovať. Môžete tiež skúsiť ľahnúť si na ľavý bok, to spravidla zvykne bábätko rozhýbať.

Necítim pohyby bábätka

Pokiaľ sa vám ale zdá, že bábätko bolo za posledných 24 hodín výrazne neaktívne oproti zvyčajnému správaniu, alebo ste postrehli málo pohybov za posledných 12 hodín, vyhľadajte lekársku pomoc.

Znížená pohybová aktivita môže znamenať, že je bábätko v strese, čo sa zistí pomocou ultrazvuku, kontrolou srdcových oziev bábätka.

Dajte na svoj pocit, aj keby malo ísť o planý poplach. Ako mi povedal môj gynekológ, radšej prísť desaťkrát zbytočne ako neskoro.

Zdroj: Murkoff, Eisenberg, Hathaway: What to expect when you´re expecting

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (16 hlasov, priemerne: 4,70 z 5)
Loading...

Pridaj komentár