Nástup “dvojičkového” trendu môžeme sledovať od 80. rokov minulého storočia. Medzi rokmi 1980 až 2009 stúpla pôrodnosť dvojčiat asi o 76 percent a odvtedy je viac-menej rovnaká.
Šanca, že žena porodí trojičky alebo štvoričky, sa do roku 1998 štvornásobne zvýšila, no odvtedy klesla o viac ako tretinu.
Na druhej strane, pravdepodobnosť, že sa páru narodia jednovaječné dvojčatá, ktoré vzniknú z jedného vajíčka oplodneného jednou spermiou, vychádza stabilne na približne tri až päť z tisíc pôrodov a táto miera sa na celom svete už desaťročia nezmenila.
»»»»»»»» Prečítajte si aj: Dva, tri, štyri, päť… viacplodová gravidita .
Shutterstock Prečo sú viacplodové tehotenstvá čoraz častejšie Čiastočne za nárastom viacplodových tehotenstiev môžeme vidieť fakt, že veľa žien svoje materstvo odkladá na neskorší vek.
Hormonálne zmeny vo vyššom veku zvyšujú pravdepodobnosť, že sa uvoľní viac vajíčok naraz, nielen jedno vajíčko. Tak má šancu na „víťazstvo“ viac spermií, nielen jedna. Preto sa stane, že v rámci jednej ovulácie vzniknú pri oplodnení dvoch vajíčok dvoma spermiami dvojvaječné dvojčatá.
Na rozdiel od jednovaječných dvojičiek, dvojvaječné dvojčatá majú každé svoju placentu a plodové obaly. Každé má inú genetickú výbavu (jednovaječné dvojčatá ju majú rovnakú) a môžu byť rovnakého, aj opačného pohlavia (dievča a chlapec). Jednovaječné dvojčatá sú vždy rovnakého pohlavia.
Avšak vek nie je jediným a už vôbec nie podstatným faktorom, prečo vidíme v okolí viac double kočíkov. Svoje do toho hovorí aj medicína.
»»»»»»»» Prečítajte si aj: Prečo sa rodí čoraz viac dvojičiek ?
Medicína a viacplodové tehotenstvá Viacplodové tehotenstvá sa automaticky považujú za rizikové gravidity – je tu väčšie riziko potratu, predčasného pôrodu, gestóz a iných zdravotných ťažkostí.
Lepšia zdravotná starostlivosť znamená, že dvojičky, trojičky, či viacerčatá, majú dnes oveľa väčšie šance na prežitie v porovnaní s minulosťou, kde takéto tehotenstvo nezriedka končilo smrťou jedného, či viacerých detí alebo ich matky.
Asistovaná reprodukcia a viacplodové tehotenstvá K nárastu viacpočetných tehotenstiev tiež dochádza v súvislosti so zvyšujúcou spotrebou liekov na plodnosť, ktoré stimulujú vaječníky a tie potom uvoľňujú viac vajíčok schopných oplodnenia.
Vďaka možnostiam asistovanej reprodukcie sa môžu zvýšiť šance na viacplodové tehotenstvo, aj keď súčasný trend umelého oplodnenia pri použití modernejších metód smeruje k vkladaniu iba jedného embrya do maternice.
Pri IVF (in vitro fertilizácia alebo mimotelové oplodnenie vajíčka) závisí šanca na viacplodové tehotenstvo od viacerých faktorov, vrátane veku ženy a počtu embryí umiestnených v maternici.
Podľa štatistík je percento viacpočetných tehotenstiev v dôsledku medicínsky asistovanej reprodukcie nasledovné:
29,1 percenta u žien do 35 rokov 26,5 percenta pre ženy vo veku 35 až 37 rokov 20,9 percenta pre ženy vo veku 38 až 40 rokov 13,6 percenta pre ženy vo veku 41 až 42 rokov 8,8 percenta pre ženy vo veku 43 a viac rokov. Pri inom druhu medicínsky asistovaného oplodnenia, inseminácii, čo je postup, pri ktorom proces oplodnenia prebieha v tele ženy a vyžaduje použitie ejakulátu partnera, sa takisto zvyšuje pravdepodobnosť viacplodového tehotenstva, a to kvôli podporným liekom, ktoré užíva väčšina žien prechádzajúcich touto procedúrou. Ale šance sú nižšie v porovnaní s IVF metódou.
Ďalšie faktory, ktoré vplývajú na viacplodové tehotenstvá Genetika:
pokiaľ je jeden z rodičov z dvojičiek alebo má dvojičky v rodine, zvyšujú sa šance na viacplodové tehotenstvo. Vek:
Čím je žena staršia, tým väčšia je šanca, že jej tehotenstvo bude viacplodové. Ženy staršie ako 35 rokov produkujú viac folikulostimulačného hormónu ako mladšie ženy. Tento hormón spôsobuje, že vajíčko dozrieva v procese prípravy na ovuláciu každý mesiac. Ak je hormónu v tele viac, v jednom cykle sa môže uvoľniť viac vajíčok. U starších žien je štatisticky menej pravdepodobné, že otehotnejú, no ak dôjde k počatiu, je väčšia šanca, že budú mať viacpočetné tehotenstvo. Viacnásobné tehotenstvo v anamnéze:
Akonáhle porodíte dvojčatá, máte dvakrát väčšiu pravdepodobnosť, že v budúcnosti budete mať viacpočetné tehotenstvo. Počet tehotenstiev:
Čím viac tehotenstiev má žena za sebou, tým väčšie sú šance na dvojičky. Rasa:
Dvojičky sú bežnejšie u belochov a černochov a menej často u aziatov alebo latinoameričanov. Tvar tela:
Viacnásobné tehotenstvo je pravdepodobnejšie u vysokých a väčších žien ako u nízkych a drobných.
»»»»»»»» Prečítajte si aj: Aké peniaze dostanete na dvojičky ?
Loading...