Keď sa nedaríNeplodnosť

Po tridsiatke klesá plodnosť žien

 Jozef Predáč   11.07.2008   0

Čím sú rodičia starší, tým menšiu majú šancu priviesť na svet dieťatko – to je známa skutočnosť, pričom sa doposiaľ vo všeobecnosti usudzovalo, že plodnosť začína klesať po štyridsiatke. Teraz ale vedci zistili, že touto hranicou – aspoň v prípade žien, je vek 30 rokov. Uvádza to májové vydanie odborného časopisu Human Reproduction.

„Preskúmali sme údaje o 782 úplne zdravých pároch, ktoré nepoužívali žiadne antikoncepčné prostriedky. Všímali sme si ich vek, frekvenciu pohlavných stykov, teplotné krivky označujúce dobu ovulácie a začiatok tehotenstva," uviedol David Dunson z Národného zdravotného inštitútu v New Yorku, ktorého tím pri výskume spolupracoval s vedeckým tímom z talianskej Padovy.

Porovnávacie štúdie preukázali, že ženy vo veku 19-26 rokov majú vpriebehu cyklu dvojnásobne väčšiu šancu otehotnieť, ako ženy od 35 do 39 rokov.

Doktor Dunson teraz veľmi presvedčivo povzbudzuje mladé ženy, aby neodkladali narodenie svojich detí na neskoršiu dobu. „Ženy, ktoré odkladajú narodenie svojho prvého dieťaťa až na tridsiatku, budú mať viac problémov otehotnieť než ženy v mladšom veku a rozhodne im to bude trvať dlhšie".

Jozef Predáč, Liga pár páru na Slovensku , www.LPP.sk

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 3.8 z 5. Celkom 4 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Tehotenský kalendár
Náš TIP

Všetko, čo ste sa chceli spýtať:

Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised