Keď sa nedaríNeplodnosť

Neplodné páry majú málo B-vitamínu

 Martina Kosturková   21.11.2016   0

Už dávno neplatí, že ženy sú jediné osoby zodpovedné za počatie dieťaťa. Neplodnosť a znížená plodnosť sa dnes v rovnakej miere týkajú mužov aj žien. Najnovšie štatistiky uvádzajú, že problém s otehotnením má 35 % žien aj 35 % mužov.

Podľa WHO páry čelia problému neplodnosti v prípade, že sa im nepodarí počať dieťa do jedného roka. Neplodnosť je problémom každého šiesteho páru na Slovensku.

Thinkstock

 

Ženám bráni v tehotenstve nadváha, mužom stres

Medzi najčastejšie príčiny, ktoré stoja za zníženou plodnosťou či neplodnosťou páru ako celku patria z mužskej strany poruchy spermatogenézy, erektilná a ejakulačná dysfunkcia, oxidačný stres a oligo-astheno-teratozoospermia.

Príčinami zo ženskej strany sú poruchy ovulácie a cyklu, nepriechodnosť vajcovodov, poruchy maternice a krčka, inzulínová rezistencia, metabolický syndróm, stres, ale aj syndróm polycystických ovárií, ktorý môže postihovať až 200 000 žien na Slovensku.

V súčasnosti je častým problémom aj nadváha. Váha priamo ovplyvňuje procesy v tele, aj tie hormonálne, no podľa prieskumu sa zatiaľ nadváha ako jedna z príčin neplodnosti týka najmä žien.

Ženy s BMI nad 25 sa o dieťa snažia v priemere dlhšie. Kým u žien s nižším BMI sa do roka podarí otehotnieť 78 %, u žien s BMI vyšším ako 25 je to až o 10% menej.

Kokteil plodnosti

Sľubným riešením neplodnosti nehormonálnou cestou je prijímanie čoraz populárnejšej látky – inozitolu, vitamínu skupiny B. Dôležitú rolu zohráva ako aktivátor enzýmov riadiacich metabolizmus glukózy aj pri plánovaní tehotenstva.

Ľudské telo nedokáže tento vitamín vyrobiť v dostatočnom množstve a práve preto je potrebné správne stravovanie alebo jeho zabezpečenie prostredníctvom výživových doplnkov.

„Pri problémoch s otehotnením je dôležité prijímať myo-inozitol s kyselinou listovou, ženy s nadváhou by mali kombinovať tieto dve látky spolu s d-chiro-inozitolom,“ radí diabetologička  a endokrinologička MUDr. Eva Žákovičová, Ph.D.

Odosielam Váš hlas...
Zatiaľ nehodnotené. Budete prvý!
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Tehotenský kalendár
Náš TIP

Všetko, čo ste sa chceli spýtať:

Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised