Liečba neplodnosti: ako sa dá pomôcť párom otehotnieť

Viliam Hrivnák, publicistika 0

Aj keď sa zdá, že počatie nového života je tou najjednoduchšou vecou na svete, nie je to tak vždy. Veľa partnerských párov, ktoré sa snažia o tehotenstvo, sa po rokoch márnych pokusov, stresov a pocitu vlastnej nedostatočnosti obracajú na svojich gynekológov so žiadosťou o radu a pomoc.

Ako sa dá neplodným párom pomôcť?

Adopcia je posledným riešením bezdetnosti alebo neplodnosti páru. Mnohí najskôr skúšajú pomoc odborníkov.

Neplodnost u muzov, neplodnost u zien
Shutterstock

V posledných rokoch často počúvame, že svoj podiel na neplodnosti majú civilizačné faktory, ako sú stres, zlá životospráva, životné prostredie, vysedávanie pri obrazovkách počítačov či povolania, pri ktorých je preťažená psychika ľudí každodenným chlebíčkom.

Štatisticky sa udáva, že približne v 30 % je za sterilitu páru zodpovedná žena, v 30 % muž, 25 %-ný podiel zodpovednosti majú obaja partneri a v približne 15 % je príčina sterility páru nejasná.

Na otázky odpovedá MUDr. Peter Hargulák z Centra pre gynekológiu a asistovanú reprodukciu v Bratislave:

Vyšetrenia pri neplodnosti

Na odhalenie príčiny neplodnosti s jej následným odstránením sú potrebné mnohé vyšetrenia. Ktoré z nich je možné absolvovať u obvodného gynekológa, resp. urológa a ktoré by mali vykonať lekári v centrách asistovanej reprodukcie?

„Je to individuálne. Každý obvodný gynekológ má k tomu iný prístup a iné možnosti. Nechcel by som definovať, čo má spraviť obvodný gynekológ a čo špecialista.

Pár má byť vyšetrený najskôr na svojej ambulancii, kde sa spravia základné vyšetrenia, základné kultivácie, onkocytológie, určité formy hormonálneho profilu, ak je možné, ale nie je to všade možné.

Netrúfal by som si definovať, čo musí byť úlohou gynekológov prvého kontaktu a čo úlohou špecializovaných centier. Pacientka pred zaradením do liečby sterility by mala mať všetky vyšetrenia urobené.“

Liečba neplodnosti

Ako sa dá neplodnosť liečiť?

„Je to komplikovaná otázka. Niekedy stačí málo. Niekedy stačí dať do poriadku hormonálny status, resp. preliečiť kultivačné, resp. navodiť ovulačný cyklus u niektorých pacientiek, ktoré nemajú pravidelnú ovuláciu, neuvoľňuje sa vajíčko.

Gravidita nastane pri jednoduchých metódach. Niekedy je potrebné skúmanie komplikovanejšej techniky, napr. intrauterinná inseminácia manželom.

Ak tieto techniky zlyhajú, potom prichádza na rad umelé oplodnenie, resp. umelé oplodnenie aj s asistenciou špeciálnych techník, napr. interacytoplazmatická sperminjekcia, hlavne pri indikáciách neznámej sterility alebo sterility z poruchy spermiogramu, teda z príčin partnera.“

Liečba sterility a účinnosť

Zaujíma ma účinnosť liečby sterility. Aké je percento úspešnosti tejto liečby?

„Veľakrát sa u nás diskutuje o úspešnosti umelého oplodnenia na cyklus. To je však len jeden parameter, najklasickejší. Úspešnosť je asi 30 %. Ale to nie je samotná účinnosť.

Samotná účinnosť jednotlivého centra by mala byť v jednotlivých kategóriách. Niektorým pacientkam sa pomôže len základnou liečbou alebo sa nastaví hormonálny status a už sú tehotné. Ďalším pacientkam sa po laparoskopickom vyšetrení navodí ovulačný cyklus a po tejto technike otehotnejú.

Sú ďalšie pacientky, ktorým treba pomôcť pre ľahkú poruchu spermiogramu partnera alebo pre nevysvetliteľnú sterilitu. Treba spraviť intrauterinné inseminácie s partnerom. Tam je tiež určité percento úspešnosti.

Ak má centrum 12 % -15 %-nú úspešnosť pri interauterinných insemináciách, je to veľmi podstatný údaj. Dôležité je, aká klientela sa dostáva do programu umelého oplodnenia.

Pokiaľ sa to dá vyriešiť technikami jednoduchšími, je to vítanejšie aj úspešné, ak nie, potom nie je dôvod, aby sa čakalo dlhšiu dobu a strácal sa čas. Treba pristúpiť ku komplikovanejším technikám, ako je umelé oplodnenie.

Štatistiku urobiť je teda možné, ale je veľmi komplikovaná. Štatistika každého centra je totiž v komplexnosti. Teda koľko ľudí centrum navštívilo a koľko ich je tehotných. Nerád by som to zužoval iba na techniku umelého oplodnenia ako jednu súčasť celého procesu, ktorý môže byť oveľa komplexnejší.

Predpoklad zvyšovania percenta úspešnosti je, pretože technika sa vyvíja. Prvé dieťa bolo narodené v roku 1978. Nie je to veľmi dlhá história vývoja celej tejto disciplíny. Vývoj je enormný.

Ale nielen honbou za percentami alebo za úspešnosťou v jednom cykle je stanovená dnes asistovaná reprodukcia. Je to aj formou, aby sa pacientom pomohlo a na druhej strane neublížilo, tzn. aby sa im dala adekvátna liečba v nízkych dávkach, aby sa to mohlo aj viackrát zopakovať.

Ide o to, aby pár dostal adekvátnu liečbu. Klientela pacientov sa do určitej miery zhoršuje, tzn. dostávame sa do vyšších vekových skupín pacientiek, s komplikovanejšou anamnézou alebo genézou. Preto údaj absolútneho čísla je veľmi diskutabilným meradlom kvality centra.

__________________________________________
Táto téma odznela vo vysielaní Slovenského rozhlasu v cykle PIATKY PRE MATKY.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (Žiadne hodnotenia)
Loading...

Pridaj komentár