Keď za to môžu spermie

Mária Kohutiarová 10

Keď sa dlho nechcú na tehotenskom teste ukázať vytúžené dve čiarky, prvým následným krokom býva kontrola plodnosti ženy.

A hoci je ženská plodnosť citlivým a zložitým systémom, v súčasnosti pribúdajú problémy s neplodnosťou aj u silnejšej časti párov. Najväčším “vinníkom” pri mužskej neplodnosti sú spermie.

Shutterstock

Na kvalite a kvantite spermií záleží

Pre okamih počatia sú pre spermie, na rozdiel od množstva dôležitých podmienok dobrého fungovania ženskej plodnosti, potrebné dve skutočnosti: kvalita a kvantita spermií.

Bez toho, aby spermie boli schopné pohybovať sa dopredu a preniknúť obal vajíčka, nie je možné oplodnenie.

Je preto dôležité, aby väčšina z nich mala typický tvar hlavičky a dlhý bičík. Aj keď aj u zdravého muža sú možné odchýlky od kvality spermií v podobe dvojitých hlavičiek alebo krátkych bičíkov, takýchto spermií by malo byť minimum.

Rovnako prísne parametre sa týkajú aj kvantity: v bežnom ejakuláte v množstve 3-4 mm by malo byť cca 60 – 120 miliónov spermií.

Čím ich je menej, tým plodnosť muža klesá, neplodnosť nastáva v okamihu, kedy počet spermií klesne „len“ na 20 miliónov na mililiter. (Guyton, A., M.D. 1984, Textbook of Medical Physiology, 6th ed., Philadelphia, W.B. Saunders Co, 955)

Spermie to majú náročné

Okrem dlhej cesty kyslým prostredím pošvy potrebujú mať spermie viacerých „náhradníkov“ v prípade oneskorenej ovulácie po pohlavnom styku.

Druhou dôležitou úlohou, kedy je dôležité ich množstvo, je pomoc tisícok spermií pri chemickom strávení obalu vajíčka, aby sa jediná spermia mohla s ním spojiť.

V oboch prípadoch – teda aj čo do kvality, aj čo do kvantity – spermie potrebujú byť fit a v sile, preto je jednoznačné, že potrebujú dobrú výživu.

Nedá sa poprieť, že správna výživa je tým momentom, ktorý podporuje aj mužskú plodnosť a v niektorých prípadoch vie pomôcť riešiť určité typy neplodnosti.

Thinkstock

 

Čistý vitamín C a mužská plodnosť

Zaujímavú štúdiu o vplyvne výživy na spermie potvrdzujú nádejné výsledky: 27 mužov s neplodnosťou, ktorej príčina bola v dôsledku aglutinácie (zhlukovania) spermií.

Títo muži boli rozdelení do dvoch skupín: 20 z nich dostávalo doplnkový vitamín C, vápnik, magnézium a mangán, druhá skupina nič.

Po 60 –tich dňoch manželky všetkých mužov s doplnkami výživy boli tehotné – kým z druhej skupiny ani jedna. (Harris, W., T. Harden and E. Dawson, 1979, Apparment effect of ascobic acid medication on semen metal levels. Fert. Steril. 32.456-45)

Iba v priebehu týždňa týmto mužom vzrástol počet spermií pri podávaní čistého vitamínu C v priemere o 140%!

Zinok a testosterón

Ďalšou dôležitou látkou pomáhajúcou mužom je zinok, je nevyhnutná na tvorbu testesterónu v semenníkoch.

Muži, ktorým chýbalo mierne množstvo zinku – napríklad pri poruchách obličiek, kedy sa značná časť zinku stráca v moči – mali veľmi malé množstvo spermií. Doplnením zinku do výživy sa obe problematické dôsledky jeho nedostatku, teda hladina testosterónu a počet spermií, zlepšili.

Pred výživovými doplnkami radíme uprednostniť voľnopredajný liek s garantovanou koncentráciou zinku, ktorý je účinnejšou voľbou pri problémoch s jeho nedostatkom v organizme. K dostatočnému vstrebávaniu zinku výrazne dopomáha organický nosič  kyselina orotová zvyšujúca vstrebávanie zinku zo zažívacieho traktu, čím zintenzívňuje jeho účinok.

foto: Shutterstock

Vitamín A

Pomocou je aj vitamín A, ktorý je zodpovedný za tvorbu výstelok v organizme. Práve on je zodpovedný aj za výstelkové bunky semenotvorných kanálikov semenníkov – a z týchto buniek sa vytvárajú spermie.

Muži sú citlivejší na úbytok vitamínu A ako ženy, a jeho nedostatok môže spôsobiť rôzne stupne atrofie (zmenšenia normálnej veľkosti) semenných vačkov a prostatickej žľazy. Ďalším dôsledkom je degenerádia semenotvorných kanálikov, zmenšenie objem semennej tekutiny a zníženie množstva, pohyblivosti a kvality spermií.

Výživa pre hypofýzu

Dôležitú úlohu pri tvorbe spermií má aj hypofýza, ktorá pri nedostatku vitamínov B, kyseliny pantoténovej, biotínu a kyseliny listovej môže byť až deformáciu semenníkov alebo iných reprodukčných orgánov.

Muži potrebujú aj viac esenciálnych mastných kyselín, kyseliny linolovej a kyseliny linolénovej, ktoré na svoju činnosť potrebujú mužské žľazy. Ich zdrojom je ľanový olej, saflorový alebo sójový olej.

Pre zdravé spermie je potrebný aj selén, ktorý zabezpečuje ich mobilitu a dostatočne pevné bičíky, jeho denný príjem však nesmie prekročiť 300 mcg, nakoľko je toxický.

Rovnako ako pre ženy aj pre mužov s problematickou plodnosťou platí zákaz kofeínu, alkoholu, nikotínu a liekov, okrem tých nevyhnutných.

Zázraky sa nedejú zo dňa na deň

Ani používanie všetkých týchto výživových doplnkov, správna životospráva a vylúčenie škodlivín neprinesú zázraky za jeden deň. Spermia totiž potrebuje dva mesiace na to, aby úplne dozrela.

Je tiež dôležité si uvedomiť, že zvýšeniu plodnosti majú napomáhať obaja partneri zmenou životosprávy a príjmom výživových doplnkov, aby tak zvýšili možnosť počatia.

Vhodné je napríklad užívanie vitamínu A ženou na zvýšenie množstva cervikálneho hlienu, ktorý môže pomôcť prekonať neplodnosť spôsobenú malým množstvom manželových spermií. V každom prípade tento s pôsob liečby nebolí, nie je extrémne drahý ani náročný na procedúru – a za vytúžené dieťatko rozhodne stojí.

Z knihy M. Shannonovej: Plodnosť, cykly, výživa spracovala Mária Kohutiarová

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (9 hlasov, priemerne: 4,60 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kohutiarová

Stále predovšetkým manželka, 7x mama, človek pre druhých. Chcem aj prostredníctvom riadkov priniesť presvedčenie, že svet je úžasné miesto a mať deti a rodinu je to najlepšie, čo nám mohlo byť dané.

články autora...

Komentáre k článku

  1. u nás bol problém v tom, že mal manžel velmi malo spermii. Deti sice mame, to sa nám nejak podarilo, ale pri sexe niekedy ani nepoznam že už je hotovy. Nema takmer skoro žiadne spermie. Viete mi na to niečo poradit?

  2. Dobrý deň, ak mám z mojej skúsenosti poradiť, nezdávajte sa. Ja som mala už tiež hlavu v smútku, viem čo to je, ale na koniec sa mi podarilo otehotnieť vďaka asistovanej reprodukcii.Skúšali sme s manželom rôzne výživové doplnky, hormonálnu liečbu. Známe mi poradili pozrieť kliniky na cestakdietatu.sk a dobre, že sme sa odhodlali. Verím, že sa vám podarí vyriešiť problém, zo mňa je dnes už mamička, budem vám držať palce.smile

  3. Váš komentár dobri večer moj manzel ma stim problem ma vic mrtvich spermij ako živich bola bi som rada kebi ste nam poradili čo bi mu v tom pomohlo abi boli v poriatku spermije Rolleyes

Pridaj komentár