Meno Boris nájdeme v slovenskom kalendári 14. októbra.
Podľa rozšíreného kalendára oslavuje meniny aj Borislav, Borislava, Kalist, Kalista.
Význam mena Boris
Meno Boris má pravdepodobne bulharský pôvod, spomína sa zaniknutý oghurský jazyk, z ktorého mohlo pochádzať toto meno, pričom význam nie je celkom jasný: (böri) znamená „vlk“, (bogöri) znamená „krátky“, (barov) znamená „snežný leopard“.
Alebo je možná verzia, že meno Boris vzniklo je skrátená forma slovanského mena Borislav (vo význame bojujúci o slávu, slávny bojom, podobne ako meno Bojislav, či Róbert – staroveké germánske meno, ktoré znamená „slávny“).

Meno Boris vo svete
Meno Boris poznáme aj vo verzii Borys (bežné v Poľsku) alebo Barys. Najviac je toto meno zastúpené v Rusku, Bielorusku, na Ukrajine, v Bulharsku, Srbsku, Bosne a Hercegovine, Chorvátsku, Severnom Macedónsku, Čiernej Hore, na Slovensku a v Slovinsku.
História a meno Boris
Meno Boris niesol bulharský kráľ Boris I., ktorý v 9. storočí konvertoval na kresťanstvo a s ním aj celá jeho krajina. Meno Boris bolo obľúbené medzi Slovanmi aj vďaka svätému Borisovi (11. storočie), ruskému princovi, ktorý bol umučený spolu so svojim bratom Glebom.
Ďalším významným Borisom bol ruský šľachtic žijúci v 16. storočí – Boris Fiodorovič Godunov, ktorý sa postupne zmocnil vlády v Rusku a až do smrti bol imperátorom – ruským cárom. Jeho postava sa stala námetom drámy Alexandra Puškina.
Páči sa vám meno Boris?
Možno vás okúzlia aj mená Leo, Teodor, Alexander, Oliver, Félix, Max, Lukáš, Leon, Oskar, Benjamín.
