23. marec – Adrián

Pavlinka Pavlikova 0

Mužské meno Adrián je latinského pôvodu, prekladá sa ako „muž z Adrie“. Adria je talianske mesto.

Shutterstock

Staršia podoba mena je Hadrianus. Meno sa dáva tiež do súvislosti s rímskym cisárom, nazývaným: Publius Aelius Hadrianus. Meno sa začalo používať najmä koncom 13. storočia.

Ženská forma mena je Adriana. Meniny spoločne oslavujú 23. marca.

Nositeľa mena na Slovensku prezývame aj Aďo, Aďko, Drián, Adriano alebo Adrien.

Meno v ďalších krajinách: Adrijan, Jadran (Srbsko, Chorvátsko), Adrianus (Holandsko), Hadrien (Francúzsko), Adriano (Portugalsko,Taliansko).

Známi nositelia mena boli úspešní športovci, priblížme si niektorých z nich:

Adriano Leite Ribeiro (1982) –  je brazílsky futbalista, ktorý je kmeňovým hráčom Interu Miláno. Známy je jednoducho pod menom “Adriano”.

Adrian Karl Quist (1913-1991) – bol austrálsky tenista. Počas svojej kariéry získal 3 tituly v dvojhre, Australian Championships a 12  dalšíchch titulov v štvorhre (Australian Championships, French Champ., Wimbledon, U.S. Champ.) Dnes je zapísaný v Medzinárodnej tenisovej siene slávy.

Adrián Annus (1973) – bývalý maďarský atlét, ktorý sa venoval hodu kladivom. Na Letných olympijských hrách 2004 v Aténach získal zlatú medailu, avšak neprešiel posúťažnými dopingových kontrolami a jeho medaila skončila v rukách Japonca Kódžiho Murofuši.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (2 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...
Author image

Pavlínka Pavlíková

Rok života som strávila v Nemecku. Momentálne študujem vedu o vzdelávaní so zemeraním na psychologicko-pedagogické poradenstvo vo Viedni. Zaujímam sa o históriu, digitálne a environmentálne témy.

články autora...

Pridaj komentár