15. marec – Svetlana

Pavlína Pavlíková 0

Krstné meno Svetlana je odvodené od slovanského slova „svetlo”. Vo význame meno znamená “svetlá”.

Shutterstock

Svetlana oslavujeme meniny 15. marca.

Oslovovať ju môžeme aj: Svetla, Svetluša, Svetlanka, Sveti, Svetka alebo aj Lana.

V iných krajinách sa stretneme s ďalšími podobami mena: Světlana (Česko), Svitlana (Ukrajina), Svetla (Bulharsko), Svjetlana, Lana (Chorvátsko, Srbsko), Sveta, Svetka (Rusko), Sviatlana (Bielorusko).

Meno spopularizovala  v 19.storočí báseň Svetlana od ruského básnika V. Žukovského.

Známe nositeľky mena:

Svetlana Savitskaya (1948) – bola sovietska kozmonautka a pilotka. V roku 1982 sa stala druhou ženou vo vesmíre a v r. 1984 sa stala a prvou ženou, ktorá absolvovala výstup vo vesmíre.

Svetlana Alliluyeva (1926 – 2011), neskôr ako Lana Peters –  bola Stalinovým posledným dieťaťom, ktoré prežilo. Spôsobila medzinárodný rozruch tým, že sa presťahovala do USA a získala americké občianstvo.

Svetlana Kuznetsova (1985) – je ruská profesionálna tenistka. V roku  2007 dosiahla 2. najvyššie umiestnenie v rebríčku WTA.

Svetlana Alexievich (1948) – je bieloruská investigatívna novinárka a historička. V roku 2015 jej bola udelená Nobelova cena za literatúru a tým sa stala prvou bieloruskou spisovateľkou, ktorá získala toto ocenenie.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (2 hlasov, priemerne: 4,00 z 5)
Loading...
Author image

Pavlína Pavlíková

Vyštudovala som andragogiku na UK, rok života som strávila na univerzite v Nemecku. Zaujímam sa o vzdelávanie, históriu, digitálne a environmentálne témy.

články autora...

Pridaj komentár