11. marec – Angela, Angelika

Pavlína Pavlíková 0

Krstné mená Angela a Angelika pochádzajú z latinského slova „angelicus“, čo v preklade znamená „anjel“. Význam mien je „anjelský“ alebo „posol“.

Foto: Ingimage.com

Nositeľky mena meniny oslavujú 11. marca.

U nás ich oslovujeme aj: Angi, Anielka, Angelička, Angelka, Anguška.

Inde vo svete sa stretávame s ďalšími podobami mena:

Anděla (Česko), Anželika (Litva, Lotyšsko) Angelique,Lieke (Holandsko, Francúzsko), Angelle, Anjelica (anglicky hovoriace krajiny) Angeliki, Kiki (Grécko), Anzhela, Anzhelika (Rusko).

Ako krstné meno sa používa od 18. storočia.

Známe nositeľky mien:

Angelika Kauffmann (1741 – 1807) – bola švajčiarska neoklasická maliarka.  Bola spolu s Mary Moserovou jednou z dvoch zakladajúcich členiek Kráľovskej akadémie v Londýne v roku 1768.

Angela Merkelová (1954) – je nemecká politička. V roku 2005 sa stala spolkovou kancelárkou Nemeckej spolkovej republiky.

Angela Brigid Lansburyová (1925) – je britsko-americko-írska herečka. Jej kariéra trvala takmer osem desaťročí a pôsobila v rôznych krajinách. Jej práca si získala veľkú medzinárodnú pozornosť. Je jedna z posledných prežívajúcich hviezd z kina Zlatý vek Hollywoodu.

Angela Yvonne Davis (1944) – je americká politická aktivistka a filozofka. Taktiež je autorkou kníh o spoločenskej triede, feminizme, rase a väzenskom systéme USA. Pôsobí ako profesorka na Kalifornskej univerzite v Santa Cruz.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (3 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...
Author image

Pavlína Pavlíková

Vyštudovala som andragogiku na UK, rok života som strávila na univerzite v Nemecku. Zaujímam sa o vzdelávanie, históriu, digitálne a environmentálne témy.

články autora...

Pridaj komentár