Zoznam mienMarec

9. marec - Františka

 Pavlina Pavlikova   01.01.2021   0

Krstné meno Františka je odvodené od latinského Franciscus. V preklade meno znamená „slobodná“ a „malá Francúzka“.

Shutterstock

Františka je ženskou podobou mena František, ktorého podoba odkazuje taktiež na francúzsky pôvod.

Na Slovensku meniny oslavuje 9. marca.

U nás nositeľky mena oslovujeme aj: Franča, Franci, Fany, Fanda, Fráňa, Frantina alebo Františa.

V iných krajinách sa stretávame s obdobou mena:

Franciska (Maďarsko), Francesca (Taliansko), Franka (Chorvátsko), Fannie, Fanny, Frances, Frankie (anglicky hovoriace krajiny), France, Françoise, Francette (Francúzsko), Franziska, Fränze (Nemecko). Najmä v 20.storočí bola Franziska jedným z najobľúbenejších mien pre dievčatá.

Osobnosti s menom:

Františka Plamínková (1875–1942) bola česká politička a aktivistka.

Pôsobila ako učiteľka, neskôr uverejňovala články o nerovnosti v Rakúsko-Uhorsku. Bola zvolená do Pražskej mestskej rady a taktiež do Národného zhromaždenia. V národnom zhromaždení pôsobila ako predsedníčka Senátu, v časoch keď sa Československo odtrhlo od Rakúsko-Uhorska. Svojimi názormi ovplyvňila Miladu Horákovú v jej ďalších činoch.

Zastávala tiež pozíciu viceprezidentky Medzinárodnej rady žien, ako aj Medzinárodnej aliancie volebného práva žien. To jej zabezpešilo účasť na sa mnohých medzinárodných feministických kongresov. V roku 1942 ju zatklo gestapo a bola popravená na Kobyliskej střelnici v Prahe.

Franciska Gaal (1903-1972) - bola židovsko-maďarská umelkyňa a herečka.

V 30. rokoch minulého storočia bola populárna vdaka sérii európskych romantických komédií. Tým sa zaslúžila o záujem v Hollywoode, kde sa neskôr presťahovala a nakrútila tri filmy (The Buccaneer, The Girl Downstairs, muzikál Paris Honeymoon).

Kvôli chorobe svojej matky sa vrátila do Maďarska v roku 1940 a tam zostala  počas 2. svetovej vojny. V roku 1946 začala v Budapešti pracovať na novom filme, ktorý podporoval Sovietsky zväz Renée XIV. , avšak nikdy nebol dokončený. Hollywood už o Francisku nemal záujem a jej posledné filmy boli natočené v Rakúsku a na Broadwayi. Zomrela v New Yorku, kde prežila poslené roky života.

Francisca Urio (1981) - je nemecká hudobníčka a rozhlasová moderátorka. Je súčasťou afro-nemeckej komunity, ktorá pôsobí v Berlíne. Bola účastníčkou Nemecko hľadá superstar.

Františka Čížková (1952-2019) - bola česká umelkyňa, módna kritička a redaktorka Blesku. Považovala sa za najvplyvnejšie osobnosti českej módy.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 1 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Tehotenský kalendár
Náš TIP

Všetko, čo ste sa chceli spýtať:

Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised