6. marec – Radoslav, Radoslava

Pavlina Pavlikova 0

Krstné mená Radoslav a Radoslava majú staroslovanský pôvod. Vo význame mená znamenajú radujúci sa alebo sláviaci radosť.

Shutterstock

V preklade znamená rado = šťastný, raditi = práca, slava = sláva.

Meniny oslavujú nositelia mena 6. marca.

Mužov zvykneme prezývať aj Radko, Ráďa, Radík alebo Radeček. Radoslavy voláme aj Radka, Ráďa, Raduška.

V ďalších krajinách sa môžeme stretnúť s mužskými formami mena: Radek, Radoš (Česko), Rade (Srbsko a Chorvátsko), Rayko, Rayno (Bulharsko), Racław, Radek (Poľsko).

Meno je známe od stredoveku. Za najstaršie známeho nositeľa mena považujeme srbského vládcu Radoslava z 9. storočia.

Niektoré významné osobnosti s menami Radoslav a Radoslava :

Radoslav Hecl – je bývalý slovenský hokejista, hrával na pozícií obrancu. Počas kariéry sa mu podarilo stať sa päťnásobným majstrom slovenskej extraligy a majstrom sveta.

Radoslav Banga – je český hudobník známy pod menom „Gipsy“.

Radoslav Židek – je slovenský snowboardista. Ako prvý reprezentant Slovenskej republiky získal medailu na zimných olympijských hrách a to r. 2006 v Turíne – striebro v kategorií snowboardcross.

Radka Bártová – je bývalá slovenská krasokorčuliarka. Majstrovstvá Slovenska vyhrala 3-krát po sebe (2004/5,2005/6,2006/7).

Radka Konstantinova Yosifova – je bývalou učiteľkou hudby a tiež je považovaná za prvú víťazku súťaže Miss Bulharsko, ktorá sa konala v roku 1929. Dožila sa 104 rokov (2012).

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (2 hlasov, priemerne: 4,00 z 5)
Loading...
Author image

Pavlína Pavlíková

Vyštudovala som andragogiku na UK, rok života som strávila na univerzite v Nemecku. Zaujímam sa o vzdelávanie, históriu, digitálne a environmentálne témy.

články autora...

Pridaj komentár