Zoznam mienMarec

2. marec - Anežka

 Pavlínka Pavlíková   01.01.2021   0

U nás používané meno Anežka je pôvodne odvodené od Agnes. Agnes je latinská forma gréckeho Ἁγνή - Hagne. V preklade meno znamená: cudná a nevinná.

Foto: Ingimage.com

Nositeľky mena oslavujú meniny 2. marca. Na Slovensku a v Čechách ich prezývame aj: Anka, Aňa, Anuška, Aneša alebo Anika.

V iných krajinách sa môžeme stretnúť s ďalšími formami pôvodného mena: Agneza (Chorvátsko), Agnetha, Agnethe (Dánsko), Inès (Francúzsko), Ági (Maďarsko), Agnieszka, Jagusia (Poľsko), Neža (Slovínsko).

V anglicky hovoriacich krajinách sa používa: Annis, Inez, Aggie, Annice, Nancy. Ako anglické meno bolo populárne od stredoveku až do 17. storočia. Naposledy sa na americkom rebríčku 1000 najlepších objavilo v 80tych rokoch.

Zo známych nositeliek mena:

Svätá Anežka Rímska- bola umučenou pannou počas prenasledovaní rímskym cisárom Diokleciánom. V r. 304 bola popravená, pretože sa nechcela vzdať svojej viery a čistoty. Meno bolo spájané s latinským agnus „baránok“, preto je na obrazoch často zobrazovaná s baránkom po jej boku. Vďaka sv.Anežke sa meno stalo v kresťanskej Európe bežné.

Svätá Anežka Česká - bola dcérou českého kráľa Přemysla Otakara I. Dnes je patrónkou Česka, pomocníčka chorých, chudobných a trpiacich.

Agnes Ayres - bola americká herečka, ktorá pôsobila počas éry nemého filmu. Známa bola pre svoju úlohu lady Diany Mayo vo filme: The Sheik opposite Rudolph Valentino.

Agnès Varda - bola francúzska filmová režisérka a scenáristka, narodená v Belgicku. Z jej známych diel: Faces Places (film), The Gleaners and I (dokument).

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 1 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Pavlínka Pavlíková

Ahoj, volám sa Pavlínka. Som študentkou andragogiky na UK a vo voľnom čase sa venujem športu, videjkám o vareni, pečeni, cestovaniu, oblasti beauty, ale aj histórií.
Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Tehotenský kalendár
Náš TIP

Všetko, čo ste sa chceli spýtať:

Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised