2. marec – Anežka

Pavlínka Pavlíková 0

U nás používané meno Anežka je pôvodne odvodené od Agnes. Agnes je latinská forma gréckeho Ἁγνή – Hagne. V preklade meno znamená: cudná a nevinná.

Foto: Ingimage.com

Nositeľky mena oslavujú meniny 2. marca. Na Slovensku a v Čechách ich prezývame aj: Anka, Aňa, Anuška, Aneša alebo Anika.

V iných krajinách sa môžeme stretnúť s ďalšími formami pôvodného mena: Agneza (Chorvátsko), Agnetha, Agnethe (Dánsko), Inès (Francúzsko), Ági (Maďarsko), Agnieszka, Jagusia (Poľsko), Neža (Slovínsko).

V anglicky hovoriacich krajinách sa používa: Annis, Inez, Aggie, Annice, Nancy. Ako anglické meno bolo populárne od stredoveku až do 17. storočia. Naposledy sa na americkom rebríčku 1000 najlepších objavilo v 80tych rokoch.

Zo známych nositeliek mena:

Svätá Anežka Rímska– bola umučenou pannou počas prenasledovaní rímskym cisárom Diokleciánom. V r. 304 bola popravená, pretože sa nechcela vzdať svojej viery a čistoty. Meno bolo spájané s latinským agnus „baránok“, preto je na obrazoch často zobrazovaná s baránkom po jej boku. Vďaka sv.Anežke sa meno stalo v kresťanskej Európe bežné.

Svätá Anežka Česká – bola dcérou českého kráľa Přemysla Otakara I. Dnes je patrónkou Česka, pomocníčka chorých, chudobných a trpiacich.

Agnes Ayres – bola americká herečka, ktorá pôsobila počas éry nemého filmu. Známa bola pre svoju úlohu lady Diany Mayo vo filme: The Sheik opposite Rudolph Valentino.

Agnès Varda – bola francúzska filmová režisérka a scenáristka, narodená v Belgicku. Z jej známych diel: Faces Places (film), The Gleaners and I (dokument).

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (1 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...
Author image

Pavlínka Pavlíková

Rok života som strávila v Nemecku. Momentálne študujem vedu o vzdelávaní so zemeraním na psychologicko-pedagogické poradenstvo vo Viedni. Zaujímam sa o históriu, digitálne a environmentálne témy.

články autora...

Pridaj komentár