13. december – Lucia (meniny a význam mena)

redakcia 0

Meno Lucia nájdeme v slovenskom kalendári 13. decembra. Podľa rozšíreného kalendára oslavujú meniny aj Rosan, Rosana, Roxana.

Význam mena Lucia

Ženské krstné meno Lucia má latinský pôvod, je odvodené od mužského latinského mena „Lucius“ a znamená „svetlá, žiariaca“ (lux – svetlo).

Unsplash

Mená, ktoré sú významovo podobné (tiež znamenajú svetlo), sú napríklad Elena, Helena, Klára, Roxana, Svetlana, Eileen (škótsko-írske meno), Chiara (taliansky).

Meno Lucia vo svete

S menom Lucia sa stretávame všade na svete v rôznych verziách. Tak, ako ju poznáme na Slovensku, majú Luciu v kalendári aj v Dánsku, Fínsku, Nemecku, Taliansku, Rumunsku, Nórsku, či Švédsku.

Lucy je anglická aj francúzska verzia, rovnako tak Lucienne, či Lucette.

Luciana sa používa v Taliansku, Rumunsku, Portugalsku, Španielsku. V Anglicku a Portugalsku tiež Lucinda, Lucilla (taliansky, španielsky), Lucija, Lučija (chorv., srbsky).

Svätá Lucia

Svätá Lucia z talianskych Syrakúz sa narodila v 3. storočí. Rodičia, ktorí boli bohatí, jej dali kresťanskú výchovu.

Svätú Luciu na obrázkoch poznáme podľa toho, že v ruke drží misku s očami – podľa legendy si ich mala vylúpiť a poslať ich na mise pohanskému nápadníkovi, za ktorého sa nechcela vydať. Mládenec nezniesol jej odmietnutie a Luciu udal, no ona sa nezriekla svojej viery ani pri mučení. Nakoniec ju sťali mečom.

Ako píše aj Michaela Vargová, paradoxom však je, že napriek jej svätému životu sa v ľudových poverách Lucia považovala za najväčšiu z bosoriek, lebo ju vraj neusmrtili ani silné plamene ohňa. Deň svätej Lucie bol zároveň najvýznamnejším zo „strídžích dní“ – prečítajte si viac o tradíciách Na Luciu.

Páči sa vám meno Lucia?

Možno sa vám budú páčiť aj mená Klára, Karolína, Lily, Alica, Elena, Olívia, Ema.

Pre súrodencov Lucie vyberajú rodičia často mená Šarlota, Sofia, Ela, Emília, Oliver, Samuel, Max, Lukáš.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (2 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Pridaj komentár