25. august – Ľudovít (meniny a význam mena)

redakcia 0

Meno Ľudovít nájdeme v slovenskom kalendári 25. augusta.

Podľa rozšíreného kalendára oslavujú meniny aj Ľudovíta, Ludvig, Radim.

Význam mena Ľudovít

Mužské meno Ľudovít je nemeckého pôvodu, z nemeckého Ludwig a v preklade znamená „slávny bojovník“, „preslávený v boji“.

Mená s podobným významom sú Lothar (vo význame „slávne vojsko“), Vojislav, Róbert („slávou ožiarený“).

Ľudovít, meniny a vyznam mena
Shutterstock

Ľudovít oslavuje meniny 25. augusta

Nositeľov tohto mena oslovujeme Ľudo, Ľudko.

Kráľovské meno Ľudovít alebo Louis

Meno Ľudovít bolo a je veľmi obľúbené medzi princami a kráľmi. Ľudovít I. Veľký z rodu Anjou bol kráľ uhorský, chorvátsky a poľský, ktorý okrem iného založil prvú uhorskú univerzitu. Zomrel v roku 1382 v Trnave.

Louis, používané aj v anglicky hovoriacich krajinách, je francúzske meno, odvodené zo starofranského Chlodowig. V Anglicku sa tiež ujala aj forma Lewis.

Najznámejším Ľudovítom na francúzskom tróne bol Ľudovít XIV, zvaný Kráľ Slnko, nemožno však opomenúť ani Ľudovíta XVI., ktorý neslávne skončil pod gilotínou počas Veľkej francúzskej revolúcie. Posledný nositeľ mena bol Ľudovít XIX, ktorý bol francúzskym a navarrským kráľom technicky 20 minút (r. 1830), predtým, ako sám abdikoval.

Posledným nositeľom mena Louis na anglickom kráľovskom dvore je Princ Louis z Cambridge, narodený v r. 2018, tretie dieťa Princa Williama a vojvodkyne Catherine, pravnuk kráľovnej Alžbety II.

Meno Ľudovít vo svete

Vo svetových jazykoch sa stretávame s týmito variáciami mena Ľudovít: v Čechách Ludvík, Luďek, Alois, v nemecky hovoriacich krajinách okrem Ludwig tiež Lutz, maďarsky Lajos, taliansky Luigi, Gino, Ludovico.

Ženské obmeny mena Ľudovít sú Ľudovíta, Alojzia, Lujza, Gina, Louisa, Lova.

Slávni nositelia mena Ľudovít

Nemožno opomenúť ikonickú postavu Ľudovíta Štúra (19. st.), ktorého slovenčina sa stala základom dnešného slovenského jazyka.

Louis Pasteur (1822–1895), francúzsky mikrobiológ a chemik, objaviteľ princípov očkovania, mikrobiálnej fermentácie a pasterizácie.

Louis Vuitton (1821–1892), francúzsky módny návrhár.

Louis Chevrolet (1878–1941), závodný jazdec a zakladateľ spoločnosti Chevrolet Motor Car Company.

Louis Armstrong (1901–1971), americký jazzový hudobník.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (1 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Pridaj komentár