24. august – Bartolomej (meniny a význam mena)

redakcia 0

Meno Bartolomej nájdeme v slovenskom kalendári 24. augusta.

Podľa rozšíreného kalendára oslavuje meniny aj Bartolomea.

Význam mena Bartolomej

Bartolomej je novozákonné meno hebrejského pôvodu (z hebr. bar Talmai) a v preklade znamená „Talmajov syn“. Slovo „bar“ znamená v aramejčine „syn.“ Význam mena môže byť aj „syn vyorávača brázd,“ „syn silného muža.“

Bartolomej, meniny a vyznam mena
Shutterstock

Bartolomej má meniny 24. augusta

Bartolomejovi môžeme hovoriť aj Bart, Bartolen, Bartomil, Bartoš, Berco.

Biblické meno Bartolomej

S Bartolomejom sa stretávame v Novom zákone, bol to jeden z 12 apoštolov.

Konkrétne menovaný je v Matúšovom evanjeliu (10:3), kde sa píše, ako Ježiš „zvolal svojich dvanástich učeníkov a dal im moc nad nečistými duchmi, aby ich vyháňali a uzdravovali každý neduh a každú chorobu.

A toto sú mená dvanástich apoštolov: prvý Šimon, zvaný Peter, a jeho brat Ondrej, Jakub Zebedejov a jeho brat Ján, Filip a Bartolomej, Tomáš a mýtnik Matúš, Jakub Alfejov a Tadeáš, Šimon Kananejský a Judáš Iškariotský, ktorý ho potom zradil.“

Biblický Bartolomej je mimochodom identifikovaný aj ako „Natanael z Kány Galilejskej,“ ktorý sa spomína v Jánovom evanjeliu. Takmer vždy ho nájdeme v spoločnosti Filipa.

Svätý Bartolomej zomrel mučeníckou smrťou v Arménsku. Bol stiahnutý z kože a sťatý – preto sa väčšinou zobrazuje zo zahnutým nožom ako nástrojom mučenia a s knihou evanjelia.

Bartolomejská noc

V histórii sa so svätým Bartolomejom neslávne spája aj „Bartolomejská noc“ alebo „Parížska krvavá svadba,“ ktorá sa udiala z noci z 23. na 24. augusta 1572 (na deň sv. Bartolomeja) – vyvražďovanie hugenotov v Paríži.

Udialo sa tak na príkaz vtedajšieho kráľa Karola IX, ktorý vydával svoju sestru. Svadba mala byť výrazom zmierenia hugenotov a katolíkov. Priamo počas noci zabili vyše 3000 ľudí, na to vypukli pogromy hugenotov v celej krajine, pri ktorých zomrelo 5 až 10 tisíc ľudí. 

Touto nocou sa skončilo obdobie zrovnoprávnenia hugenotov a katolíkov, ktoré začalo dva roky predtým.

Meno Bartolomej vo svete

S menom Bartolomej sa môžeme stretnúť po celom svete. Anglicky Bartholomew, nemecky Bartholomäus, maďarsky Bertalan, taliansky Bartolomeo, japonsky Barutoromai, fínsky Perttu alebo Pärttyli, írsky Bairtliméad alebo Parthálan, španielsky Bartolome, slovinsky Jernej, rusky Varfolomei, Varfolomey.

Niekde môžeme naraziť na priezvisko Bartolomej (Bartholomew).

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (Žiadne hodnotenia)
Loading...

Pridaj komentár