21. august – Jana, Johana, Noéma (meniny a význam mena)

redakcia 0

Mená Jana, Johana a Noéma nájdeme v oficiálnom slovenskom kalendári 21. augusta.

Podľa rozšíreného kalendára oslavujú meniny aj Janka a Jovana.

Význam mena Jana

Ženské meno Jana je u nás bežne zaužívané a má hebrejský pôvod, je zhodný s významom jeho starozákonnej mužskej podoby „Ján“ a znamená „Boh je milostivý“.

Ján oslavuje meniny 24. júna.

Meno Jana má hebrejský pôvod a nájdeme ho v Biblii.
Shutterstock

Jana oslavuje meniny 21. augusta

Nositeľky tohto mena oslavujeme Janka, Janulka.

Pôvod mena Jana

Niektorí lingisti majú za to, že anglická forma mena Jana – Jane pochádza zo starofrancúzskeho mena Jehanne, čo bola stará mužská verzia mena Johannes alebo Ioannes (základ anglického mena John), kým latinská verzia gréckeho mena je odvodená od hebrejského Yochanan, čo znamená Jahve je milostivý.

Variácie mena Jana

Gianna, Giovanna (taliansky), Hannele (fínsky), Janina (poľsky), Janet, Jean, Joanne (angl.), Johanka (česky), Seona, Sheena (škótsky), Vanda (portugalsky), Zhanna, Žaneta (rusky).

Biblické meno Jana

Meno Jana sa spomína v Novom zákone v Lukášovom evanjeliu. Žila v 1. storočí. Svätá Jana bola Ježišovou učeníčkou. Spolu s ďalšími ženami, Máriou Magdalénou a Máriou Jakubovou, bola v nedeľu vzkriesenia skoro ráno pri prázdnom hrobe, kde sa im prihovorili anjeli a povedali, že Ježiš vstal z mŕtvych. Podľa východnej tradície je Jana nositeľkou myrhy, lebo niesla vzácne masti na pomazanie Ježišovho mŕtveho tela.

Možno vám napadne svätá Jana (Johanka) z Arcu, Panna Orleánska, ktorá žila v 15. storočí vo Francúzsku (a aj je patrónkou Francúzska) v čase storočnej vojny. Viedla armádu, ktorej sa podarilo oslobodiť mesto Orleáns spod anglického zajatia. Nakoniec ju zradil samotný kráľ, ktorý sa vďaka Jane stál zákonným kráľom. Bola predaná do rúk Angličanov, ktorí ju v meste Rouen odsúdili pred falošným inkvizičným súdom. Obvinili ju z kacírstva a čarodejníctva a nechali upáliť. Za svätú bola vyhlásená v roku 1920. Pápež Kalixt III. ju pomenoval mučenicou za vieru, vlasť a kráľa.

Páči sa vám meno Jana?

Možno sa vám budú páčiť tiež mená Alžbeta, Ema, Katarína, Klára, Mária, Lucia, Lily, Rose, Šarlota.

K menu Jana sa hodia pre mužských súrodencov mená Andrej, Jakub, Juraj, Lukáš, Peter.

Význam mena Noéma

Meno Noéma (staršia podoba Noémi) je ženskou obmenou starozákonného hebrejského mena Noe (Noah), ktoré znamená „pokoj,“ „odpočinok.“

Naomi/Noemi je odvodené z hebrejského no(h)omí, znamená príjemný, rozkošný. Meno Noemi nájdeme takisto v Starom Zákone, v Knihe Rút. 

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (9 hlasov, priemerne: 4,60 z 5)
Loading...

Pridaj komentár