10. august – Vavrinec (meniny a význam mena)

0

Mužské meno Vavrinec nájdeme v slovenskom kalendári 10. augusta.

Význam mena Vavrinec

Vavrinec je západoslovanské meno, prevzaté z latinčiny. Ide o slovenskú obdobu latinského mena Laurentius, ktoré sa vykladá ako „laurentský,“ „pochádzajúci z mesta Laurenta“. Laurento bolo zaniknuté mesto pri Ríme.

Takisto môže mať význam odvodený od slova „laureatus,“ „vavrínom ovenčený,“ „víťazný,“ pričom „laurus“ je latinský názov vavrínu. Ženskou obdobou mena Vavrinec je Laura, ktorá oslavuje meniny 5. júna.

Vavrinec, meniny a vyznam mena
Shutterstock

Vavrinec oslavuje meniny 10. augusta

Vavrincom hovoríme doma Vavro, Vavrino, Vavruš, Vavrušo, Vavriš.

Vavrinec vo svete

Česká verzia je Vavřinec, prípadne Vavřín. Maďarsky Lőrinc.

Anglická verzia je Laurence (tiež Lawrence), rovnako tak francúzska, ale vo Francúzsku sú nositeľkami tohto mena skôr ženy a verziu Laurent nosia muži.

Taliani a Španieli majú meno Lorenzo. Chorváti používajú verziu Lovre, Lovro.

Na Slovensku máme aj obec s názvom Vavrinec (okres Vranov nad Topľou).

Známy Vavrinec

Známy nositelia mena Vavrinec boli napríklad sv. Vavrinec, mučeník z 3. storočia. Cisár ho dal bičovať, trhať mu kožu železnými hrebeňmi. Napokon nechali priniesť železnú posteľ a rozžeravili ju. Aj pri tomto opekaní zaživa prosil cisára, aby ho obrátil na druhý bok, keďže tento má už spálený. Vavrinca pochovali na Tiburtine neďaleko Campa Verana. Nad jeho hrobom postavili baziliku S. Lorenzo fuori le mura, ktorá dodnes patrí k siedmim hlavným kostolom v Ríme.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (Žiadne hodnotenia)
Loading...

Pridaj komentár