4. august – Dominik, Dominika (meniny a význam mena)

redakcia 1

Mená Dominik a Dominika nájdeme v slovenskom kalendári 4. augusta.

Význam mena Dominik, Dominika

Meno Dominik je latinského pôvodu a jeho význam je „pánov,“ „patriaci Pánovi,“ či „patriaci Bohu.“ Meno Dominika je ženskou podobou mena Dominik.

Obidve mená sú na Slovensku v súčasnosti populárne.

Meniny, Dominik, Dominika
Ingimage

Dominik, Dominika oslavujú meniny 4. augusta

Oslovujeme ich Domko, Domino a Domka, Dominka, Domča.

»»»»»»» Prečítajte si aj Zoznam chlapčenských mien podľa dátumu.

Meno Dominik vo svete

Vo Francúzsku Dominique, v Taliansku Domenico, v Španielsku Domingo, v Maďarsku Domonkos, v Slovinsku Domen, v Chorvátsku Dinko.

Katolícke meno Dominik

Kedysi sa zvyklo dávať meno Dominik chlapcom, ktorí sa narodili v nedeľu. Toto meno bolo veľmi zaužívané v katolíckom prostredí.

Veľa Dominikov bolo aj svätých. Najznámejším bol svätý Dominik, zakladateľ dominikánskeho rádu, ktorý žil v 13. storočí na území dnešného Španielska. Je patrón astronómov a krajčírov.

Chodil vždy bosý, s palicou v ruke, nejedával mäso a postil sa. Tradícia hovorí, že Dominikovi sa raz pri modlitbe zjavila Panna Mária a naučila ho modliť sa ruženec, ktorý sa stal dedičstvom rádu dominikánov. Predpisy dominikánskej rehole boli veľmi prísne: chudoba, ustavičná modlitba a prísny poriadok.

Sv. Dominik bol súčasníkom sv. Františka, zakladateľa františkánskeho rádu. Spoločne sa aj stretli v Ríme. Za svätého ho vyhlásil pápež Gregor IX. v roku 1234, trinásť rokov po jeho smrti.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (10 hlasov, priemerne: 4,00 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

Pridaj komentár