Anketa prebiehala v materskom centre Mymamy počas II. polroku 2003 a zúčastnilo sa jej 80 žien – matiek. Vyhodnotená bola v marci 2004.
Anamnestické údaje
Anketu vypĺňali matky, ktoré rodili v prešovských pôrodniciach (stará pôrodnica 25%, nová pôrodnica Monoblok 30%, 45% neuviedlo presne) a to najmä počas posledných 3 rokov (61,2%) a počas rokov 1999-2000 (25%).
Priemerný vek respondentiek bol 29 rokov. Ženy odpovedali na otázky týkajúce sa prípravy na pôrod, priebehu pôrodu samotného, popôrodnej starostlivosti, cien za služby a predstáv ideálneho pôrodu.
V našej ankete malo 55% žien bezproblémové tehotenstvo a 40% rizikové.
Tehotenstvá boli ukončené v 65% prípadov normálnym pôrodom a v 35% sekciou.
Z ankety vyplýva, že zistený počet rizikových tehotenstiev a cisárskych rezov je vysoký a prevyšuje celoslovenské priemery (priemery v SR za rok 2002 – rizikové tehotenstvá 34,3%, operačné pôrody na 100 ústavných pôrodov 16,74%).
Predpôrodná príprava a účasť partnera pri pôrode
Napriek tomu, že v našom meste fungujú dva kurzy predpôrodnej prípravy, len 18,8% gynekológov ponúklo tieto psychoprofilaktické cvičenia budúcim mamičkám. Aj to bude zrejme príčinou ich stále nízkej účasti na kurzoch.
A tak mamičky získavali potrebné informácie najmä z kníh a časopisov 26,2%, od priateliek a známych 21,3%, z letákov 10%, z internetu 2,5%, z televízie 2,5%. Spolu s mamičkami absolvovalo tieto kurzy 17,5% partnerov.
Viac než polovica opýtaných (61,3%) uvažovala o prítomnosti partnera počas pôrodu. Partner však bol pri pôrode len v 22,5%, a to najmä z nasledujúcich dôvodov – zdrav. dôvody rodičky 23,7% a osobné dôvody 22,5%.
Informácie získané z literatúry konzultovali budúce mamičky so svojím gynekológom v 40% prípadov, mnoho gynekológov však nemalo čas, alebo malo čas len minimálne.
Známeho pôrodníka alebo pôrodnú asistentku si vybavilo 56,3% mamičiek (čo sa následne odrazilo aj na ich hodnotení spokojnosti s priebehom pôrodu, službami a prístupom personálu).
Priebeh pôrodu
Po príchode do pôrodnice automaticky podali lieky na upokojenie 13,8% mamičiek.
Počas I. a II. doby pôrodnej mohol byť spolu s rodičkou v 22,5% manžel, v 3,8% mama, v 8,7% pôrodná asistentka, avšak v 57,5% prípadov nesmel byť s rodičkou nikto.
Rodičky sa smeli prechádzať v 30% prípadov, hoci poslednú hodinu musela byť väčšina z nich na lôžku z dôvodu infúzií. Niektoré ženy uviedli, že sa síce prechádzali, ale personálu to prekážalo.
Bolesti si tlmilo sprchovaním 8,8% žien, piť smelo iba 6,3%. Ostatné ženy o týchto možnostiach buď nevedeli alebo im to nebolo umožnené.
Mamičky mali pocit, že sa im venoval personál dostatočne v 33,8% odpovedí, venovali sa len čiastočne v 16,2% a nevenovali sa vôbec v 27,5%. Niektoré ženy uviedli dôvod, že sa im lekári venovali, lebo mali známeho lekára alebo bol pri pôrode partner.
Všetky ženy, ktoré mali pri sebe partnera si jeho prítomnosť pochvaľovali a potvrdili, že im pomohla.
V našich pôrodniciach rodia ženy v klasickej polohe na chrbte v 88 % vaginálnych pôrodov, inú polohu použili (najčastejšie na boku, alebo polosed) v 9,3% vaginálnych pôrodov. Zistili sme, že mnohé ženy si vôbec neuvedomujú nefunkčnosť a nekomfortnosť polohy na chrbte. Uviedli napr. aj odpoveď, že nebol na inú polohu čas, alebo si myslia, že ak menia polohu nôh, menia polohy pri pôrode. Inú polohu doporučili rodičkám pri 18,9% pôrodov.
Pôrody boli urýchľované podávaním infúzie a prepichnutím plodového vaku v 76,8% prípadoch vaginálnych pôrodov. Nástrih hrádze bol prevedený 90,7% rodičiek, holenie 93,4% rodičiek, klystír 65,6%, čo hovorí o tom, že ide o rutinné úkony.
Ženy uviedli, že im „nástrih, holenie, klystír“ bol nepríjemný pri 47,5% vaginálnych pôrodov. V 6,5% prípadoch im dali na výber, či si tieto úkony prajú alebo nie. Lokálne anestetikum pri zašívaní nástrihu podali 49,1% žien a iba 5,6% žien nástrih neabsolvovalo.
Popôrodná starostlivosť
Po narodení priložili na sále iba 27,5% detičiek matke na hruď a z nich len zopár uviedlo, že aj dojčili.
Ostatným matkám dieťa ani nepodali, ani neukázali …., čo mnohé považovali za traumatizujúce. Oteckovia prestrihovali pupočnú šnúru pri 7,5% pôrodov.
Zaujímala nás tiež popôrodná starostlivosť o matky a deti. 75% mamičiek sa cítilo po pôrode malátne a boli unavené.
Starostlivosť na novorodeneckom oddelení hodnotili takto – výborná 18,8%, dobrá alebo uspokojivá 45%, priemerná 12,5%, zlá 15%. Väčšinou sa sťažovali na chladný odmeraný prístup, rutinné správanie, aj na krik a agresivitu … hlavne sestričiek novorodeneckých oddelení (s lekármi na novorodeneckých oddeleniach väčšinou dobré skúsenosti, ochota a profesionalita).
Naše pôrodnice poskytujú polorooming a využilo ho 57,5% žien. Väčšina žien, ktoré využili polorooming sa nachádzala v novej pôrodnici – Monobloku. V starej pôrodnici často uvádzali, že napriek tomu že chceli, nebola možnosť. Aj v noci smeli mať pri sebe dieťa (t.j. plný rooming) len 2% matiek (Monoblok).
V deň pôrodu dieťa prvýkrát ponechali na izbe len v 2,5% pôrodov, na 2. deň po pôrode 16,2%, na 3. deň po pôrode 21,3%, neskôr ako na 3. deň po pôrode 13,8%.
Dojčenie
Prvý krát dojčilo do 1/2 hodiny 1,3% matiek, do 1 hodiny 1,3%, po 2-3 hodinách 13,8%, po 4-9 hodinách 13,7% …
Z ankety vyplýva, že do 10 hodín dojčí len 30% žien! 27,5% mamičiek ďalej uvádza, že boli poučené o dojčení (neodpovedalo 46,3%).
Rovnaký počet žien (27,5%) uvádza, že malo problémy s dojčením (neodpovedalo 40%).
K matkám malo prístup 52,5% návštev. Len v jednom prípade vieme s určitosťou, že išlo o návštevu matky aj dieťaťa na izbe /nadštandartná izba v Monobloku/. Ostatné návštevy prebiehali len na schodišti, resp. v čakárni. S určitosťou dieťa mohlo vidieť 11,3% otcov.
Hodnotenie pôrodnice
Pôrodnicu mohli opustiť mamičky s dieťatkom v priemere na 7.deň.
Piatim percentám žien ponúkli návštevy pôrodnej asistentky v domácnosti. Prostredie pôrodnice vplývalo na mamičky skôr negatívne – spokojných s hygienou bolo 30% mamičiek, za priemerné považovalo prostredie 22,5% mamičiek a ako zanedbané, nehygienické 41,2% mamičiek. Sťažnosti sa týkali najmä sociálnych zariadení v obidvoch nemocniciach. V starej pôrodnici preležané postele. Všeobecne panoval názor, že je prostredie málo útulné, príjemné. Spokojné boli v drvivej väčšine matky, ktoré rodili v Monobloku.
Zisťovali sme, či pôrodnice ponúkajú nejaké pomôcky (vaňu, fit- lopty, vaky, pôrodnú stoličku …) – 17,5% matiek uviedlo, že má také pomôcky. Fit- loptu využili 2 mamičky a magnetofón 3 mamičky. Všetko v starej pôrodnici.
O pôrodnom kresle, ktoré je v starej pôrodnici, vedeli 3 mamičky ale nevyužil ho nikto z odpovedajúcich. Na prvý pohľad značná časť žien 62,5% by sa rozhodla rodiť v tej iste pôrodnici (určite by rodiť neprišlo do tej istej pôrodnice 23,7% žien).
Dôležité sú však odpovede na nasledujúcu otázku „prečo“, z ktorej vyplynie, že len 23,7% žien bolo naozaj spokojných so službami, personálom, prostredím, 15 % má pocit že nemá na výber, v 13,8% by rozhodla prítomnosť známeho lekára, pôrodnej asistentky.
Dôvody prečo by neprišli sú predovšetkým zlý prístup personálu (16,2%) , zanedbané prostredie, nehygienické, škaredé (5%), mamičkám chýba možnosť roomingu a iné služby (5%), a z dôvodu celkovej slabej starostlivosti (5%).
Z odpovedí žien vyplýva, že by si v budúcnosti vyberali na základe možností pôrodnice /polohy pri pôrode, plný rooming, otec pri pôrode, možnosť návštev dieťaťa, iné služby, pekné prostredie, hygiena/ a rovnako aj na základe prístupu personálu / rešpektovanie pocitov a potrieb rodičky lekármi ale najmä sestrami, ochota informovať rodičku o stave dieťaťa, o dojčení atď./.
Ako by si teda ženy predstavovali ideálny pôrod ?
Príjemné prostredie s hudbou, útulné, domácke (26,2%), prítomnosť manžela, priateľky, iných ľudí (25%), iný prístup personálu – príjemnejší, ochotnejší, lepšia starostlivosť, podávanie informácií (23,7%), pekná samostatná izba, súkromie, WC, sprcha, rooming, návštevy na izbe, rodiť priamo na izbe, môcť bývať s partnerom na izbe (23,7%), pôrod do vody (20%), prirodzený pôrod bez zásahov, urýchľovania, klystíru, nástrihu … (20%), možnosť voľby inej polohy v sede, stoji, na pôrodnom kresle (17,5%) ….
Tak ako doteraz by chcelo rodiť len 2,5% žien.
Ak by mali na výber, rodili by v pôrodnom dome 81,3% ( útulné prostredie, možnosť výberu polohy a spôsobu pôrodu, ochota a starostlivosť…..platba za nadštandartné služby), v pôrodnici 18,8%, doma 2,5%.
A to za prítomnosti partnera 75,1%, za prítomnosti pôrodníka 70%, pôrodnej asistentky 57,5%.
Konečným cieľom tejto ankety nebolo samoúčelne kritizovať situáciu v našich pôrodniciach, ale vytvoriť akýsi východiskový bod ďalšej spolupráce na zlepšení podmienok v pôrodniciach, humanizácii pôrodníctva v Prešove, podpore dojčenia, pomoc nemocniciam pri získaní titulu BFHI atď. Dúfame, že sa naša iniciatíva stretne s pochopením a ústretovosťou kompetentných. Prvými krokmi je už spolupráca s pani primárkami oboch novorodeneckých oddelení, ktoré nám ochotne umožnili umiestniť plagáty a letáky propagujúce dojčenie (s kontaktmi na poradkyne dojčenia) na ich oddeleniach i na izbách novorodičiek, a tiež umiestniť na oddelenia naše informačné občasníky (časopisy o činnosti MC Mymamy). Plné znenie všetkých odpovedí našej ankety je zverejnené v priestoroch materského centra Mymamy. Ďakujeme týmto všetkým mamičkám, ktoré sa ankety ochotne zúčastnili a pomohli nám zmapovať situáciu v prešovských pôrodniciach z pohľadu rodičiek. Zároveň vyzývame všetky ženy, ktoré by s nami chceli spolupracovať na projekte alebo chcú byť o ňom priebežne informované, aby sa prihlásili v našom centre. Čím nás bude viac, tým viac dosiahneme J
Spracovala Jarka Červeňáková Mgr.
MC MYMAMY
(Anketu vypracovali občianske združenia Maternita a Mymamy )