Všetko o pôrodniciachPôrodnice pod lupou

Priamy prenos z inkubátora

 Marcela Beňová   25.10.2018   0

Pôrodnica v Nových Zámkoch sa v spolupráci s občianskym združením Malíček rozhodla podporiť rodiny detí s predčasne narodeným bábätkom krásnym gestom.

Mamičky, ktoré z rôznych zdravotných dôvodov musia byť v prvých dňoch po narodení dieťatka odlúčené od svojho pokladu, môžu využiť možnosť priameho prenosu.

pôrodnica Nové Zámky

 

Svoje bábätko môžu sledovať prostredníctvom kamery. Vo vopred dohodnutom čase sa tak prostredníctvom mobilného telefónu, tabletu či počítača môžu „pripojiť“ k svojmu bábätku a vidieť ho aj mimo návštevných hodín.

Kamera je umiestnená nad inkubátorom, takže rodičia majú dieťatko na dokonale očiach, aj keď nemôžu byť fyzicky pri ňom.

Takýmto gestom chce novozámocká pôrodnica pomôcť mamičkám po pôrode prekonať stres a odlúčenie po pôrode v prípade, že s bábätkom nemôžu byť neustále v kontakte.

Rodičia sa dohodnú na čase, kedy budú môcť dieťatko sledovať a cez systém im pôrodnica poskytne údaje potrebné k prenosu. 

Celý prenos je úplne bezpečný a využiť ho môžu nielen matka s otcom, ale napríklad aj starí rodičia či iní rodinní príslušníci, ktorí nemôžu prísť bábätko navštíviť. Rodičia môžu bábätko sledovať napríklad z domu, alebo z inej časti nemocnice, pokiaľ je mamička hospitalizovaná na inom oddelení.

Prví novorodenci na kamere

Projekt už pomáha prvým rodinám, ktoré sú za možnosť sledovať bábätko v inkubátore počas dňa, veľmi vďačné. Mamička Andrea, ktorej sa v novozámockej pôrodnici predčasne narodila dcérka, si možnosť vidieť bábätko prostredníctvom kamier nevie vynachváliť. 

„Sme veľmi radi, že sa môžeme zúčastniť projektu, ktorý nám a celej rodine pomáha zvládnuť túto ťažkú životnú situáciu,“ vyjadrila sa mamička na adresu novozámockej pôrodnice. 

Pozitívnu skúsenosť už majú aj ďalší rodičia, ktorí možnosť sledovať svoje dieťa prostredníctvom kamery vnímajú ako šancu aspoň trochu sa vyrovnať s neustálym strachom o zdravie ich dieťaťa. 

Kamera im aspoň do istej miery nahrádza čas, ktorý zo zdravotných dôvodov nemôžu stráviť s novonarodeným bábätkom.

Primárka perinatologického oddelenia MUDr. Klaudia Demová verí, že v budúcnosti nebudú musieť byť odlúčený od matiek ani predčasne narodení či vážne chorí novorodenci.

Momentálne je však pre mamičky veľkou pomocou aj takýto prenos. Ten nemôže bežať neustále, iba v dohodnutom čase, pretože novorodenci potrebujú pokoj a šero. 

Projekt prenosu živého vysielania priamo z inkubátora je na Slovensku novinkou. Investícia predstavovala 5 000 eur, kamery sa nachádzajú nad jedenástimi inkubátormi.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 2 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Marcela Beňová

Vášnivo rada píšem, inšpiráciu zbieram najmä doma. V tom mi pomáhajú moje dve malé slečny. Voľné chvíle trávim najradšej pri knihách, kvalitných filmoch a na dobrodružných výpravách s rodinou. Nikdy neodmietnem kávu a dobrý rozhovor.
zdravedieta.sk

Aktuálne články

Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

###F_BANNER###