Je v poriadku cítiť smútok
Obmedzenia, pokiaľ ide o prítomnosť sprevádzajúcej osoby, pritom mnohé mamy vzhľadom na okolnosti, chápali a rešpektovali. Racio je však jedna vec, emócie druhé.
Mama, ktorá rodila v pôrodnici v Trstenej, ako jedna z mála napísala: „Uvedomila som si, že veľa vecí, ktoré dnes matky pri pôrode vyžadujú, nie sú až také nevyhnutné (manžel pri pôrode... fakt sa to dá prežiť bez ujmy na psychickom zdraví).“
Je však úplne v poriadku, keď sa mama tak „uvedomelo“ necíti, keď má v sebe smútok. V takejto situácii jej určite nepomáha zľahčovanie a komentáre typu „veď sme odjakživa rodili bez mužov, no tak čo je na tom.“
Potrebuje, aby jej ostatní umožnili byť smutná, frustrovaná, aby niekto jej stratu uznal. Ak máte v okolí mamu, ktorá má za sebou takúto skúsenosť s pôrodom počas pandémie a chcete byť nápomocný, vypočujte si jej príbeh.
Samozrejme, zdržte sa hlášok typu: „Nevadí, druhý pôrod bude lepší.“
Mám sa báť, keď ma pôrod ešte len čaká?
Veľa žien sa v našom dotazníku zdôveruje s obavami a strachom, ktoré mali kvôli pandémii, pretože nevedeli, ako to bude počas ich pôrodu. Prinášalo im to nemálo stresu, čo je pochopiteľné, vzhľadom na neistú situáciu, keď sa nedá veľmi spoliehať na plány. Keď musíme počítať aj s možnosťou, že tie plány sa nebudú dať uskutočniť, že sa budú za pochodu meniť.
Čo sa dá urobiť, ak vás pôrod ešte len čaká?
- Dobrou správou v neistých časoch je, že aj keď to nie je ideálne, dajú sa vymyslieť záchranné body, ktorých sa dá chytiť v kríze. Možno budete mať sťažené podmienky, ale dá sa to zvládnuť.
- Môžete sa viac zamerať na prípravu pôrodu, ktorú by ste nebyť pandémie, možno až tak neriešili. Môžete byť viac v obraze, ako prežiť pôrod psychicky aj fyzicky v jednotlivých pôrodných dobách, mať viac informácií o úľavových technikách, o tom, ako dýchať, ako striedať polohy – ako si môže žena pomôcť pri pôrode sama, keď nemá pri sebe sprevádzajúcu osobu.
- Toto je súčasťou dobrej pôrodnej prípravy bez ohľadu na pandémiu, pretože hocikedy môžu nastať okolnosti, keď partner nemôže byť pri pôrode, napríklad pôrod nestihne, je chorý, je odcestovaný a podobne. Alebo to na sále nezvládne a odpadne.
- Informujte sa v pôrodnici, kde budete rodiť, priebežne o tom, aké majú aktuálne podmienky pri poradniach, pri pôrodoch, či púšťajú partnerov k pôrodom, či je treba mať test na koronavírus, či ho robia priamo v nemocnici. Pozrite si stránku pôrodnice, či nájdete aspoň virtuálnu prehliadku, pokiaľ sa chcete zoznámiť s prostredím, v ktorom budete robiť.
- Nájdite si dobrý predpôrodný kurz, ktorý vám s prípravou pomôže (viac v článku s lektorkami Hanou Celušákovou a Máriou Kopčíkovou).
A dajte nám o svojej skúsenosti vedieť.
Ohodnoťte Vašu pôrodnicu tu.
Lebo na dobrých pôrodoch záleží. Ďakujeme.