Všetko o pôrodniciachPôrodnice pod lupou

Keď si z pôrodnice okrem bábätka odnášate aj smútok (pôrody počas pandémie)

 Kristína Kováčiková   12.03.2021   0

 10. ročník hodnotenia pôrodníc - Sprievodca pôrodnicami sa pýta žien, ako pandémia ovplyvnila ich pôrody. Vieme, že dosahy sú obrovské, pandémia zasahuje do života od práve narodených po zomierajúcich. Neobchádza ani pôrody.

Niektoré ženy nám v dotazníku napísali, že o koronavíruse ani nevedeli – ale zároveň dodávajú, že rodili, keď opatrenia neboli prísne. No potom sú tu ženy, ktoré vedia, že nebyť pandémie, ich pôrod by vyzeral celkom inak. A tie píšu, že pandémia sa ich dotkla:

Shutterstock

 

Ako sa pandémia dotkla vášho pôrodu?

„Veľmi. Je to naše prvé dieťa, na ktoré sme čakali dlhých 8 rokov po niekoľkých umelých oplodneniach, a práve preto som si veľmi priala manžela pri pôrode. Nášho syna dokonca videl naživo až keď sme po týždni opúšťali nemocnicu. Vďaka Bohu za mobilné telefóny a videohovory,“ napísala mama, ktorá rodila v nitrianskej pôrodnici.

„Totálne celý ho ovplyvnila,“ píše rodička z Dolného Kubína, „nakoľko všetky pôrodné doby som absolvovala v rúšku, bez manžela a bez akýchkoľvek návštev. Od brány do pôrodnice ma sprevádzali ozbrojené sily SR a pomohli mi s kufrom a taškou. No vďaka príjemnému personálu, peknému prostrediu, internetu a milej spolumamičke na izbe som to prežila bez nejakých ťažkých depresívnych stavov.“

Ako sa ženy vyrovnávajú s týmto zážitkom?

Sú smutné, lebo prišli o moment, ktorý sa už nebude opakovať. Mrzí ich, že nemali ani psychickú podporu, ani pomoc, ktorú potrebovali.

„Nemohla som mať pri sebe partnera, narodenie dieťaťa som považovala za dôležitú chvíľu pre oboch rodičov, bolo smutné, že sme sa toho nemohli zúčastniť obaja. Tak isto celý nasledujúci týždeň v nemocnici nemal otec vôbec kontakt s novonarodeným dieťaťom.“ (Snina)

„Svoje dieťa som videla až 2 hodiny po pôrode, nemám ani fotku čerstvo narodeného bábätka, keďže som tam nemala manžela. Veci po pôrode som si musela po sekcii niesť sama, keďže manžel nemohol ani prejsť cez prah nemocnice.“ (Dolný Kubín)

„Myslím si, že každá žena má právo mať pri sebe osobu v tento náročný "proces". S manželom sme obaja chceli, aby bol so mnou, ale pôrodnica zakázala a bolo im jedno, či má negatívny test. Určite by som si pôrod viac užila a mala menší strach, kebyže mohol byť manžel so mnou. Potrebovala som jeho podporu. A takisto návštevy. Dcéru videl až pri odchode domov, a to si po ňu ani nemohol prísť. A ja, ubolená po pôrode, som musela sama odniesť dieťa a aj všetky veci, keď som z pôrodnice odchádzala.“ (Dolný Kubín)

Shutterstock

 

Je v poriadku cítiť smútok

Obmedzenia, pokiaľ ide o prítomnosť sprevádzajúcej osoby, pritom mnohé mamy vzhľadom na okolnosti, chápali a rešpektovali. Racio je však jedna vec, emócie druhé.

Mama, ktorá rodila v pôrodnici v Trstenej, ako jedna z mála napísala: „Uvedomila som si, že veľa vecí, ktoré dnes matky pri pôrode vyžadujú, nie sú až také nevyhnutné (manžel pri pôrode... fakt sa to dá prežiť bez ujmy na psychickom zdraví).“

Je však úplne v poriadku, keď sa mama tak „uvedomelo“ necíti, keď má v sebe smútok. V takejto situácii jej určite nepomáha zľahčovanie a komentáre typu „veď sme odjakživa rodili bez mužov, no tak čo je na tom.“

Potrebuje, aby jej ostatní umožnili byť smutná, frustrovaná, aby niekto jej stratu uznal. Ak máte v okolí mamu, ktorá má za sebou takúto skúsenosť s pôrodom počas pandémie a chcete byť nápomocný, vypočujte si jej príbeh.

Samozrejme, zdržte sa hlášok typu: „Nevadí, druhý pôrod bude lepší.“

Mám sa báť, keď ma pôrod ešte len čaká?

Veľa žien sa v našom dotazníku zdôveruje s obavami a strachom, ktoré mali kvôli pandémii, pretože nevedeli, ako to bude počas ich pôrodu. Prinášalo im to nemálo stresu, čo je pochopiteľné, vzhľadom na neistú situáciu, keď sa nedá veľmi spoliehať na plány. Keď musíme počítať aj s možnosťou, že tie plány sa nebudú dať uskutočniť, že sa budú za pochodu meniť.

Čo sa dá urobiť, ak vás pôrod ešte len čaká?

  • Dobrou správou v neistých časoch je, že aj keď to nie je ideálne, dajú sa vymyslieť záchranné body, ktorých sa dá chytiť v kríze. Možno budete mať sťažené podmienky, ale dá sa to zvládnuť.
  • Môžete sa viac zamerať na prípravu pôrodu, ktorú by ste nebyť pandémie, možno až tak neriešili. Môžete byť viac v obraze, ako prežiť pôrod psychicky aj fyzicky v jednotlivých pôrodných dobách, mať viac informácií o úľavových technikách, o tom, ako dýchať, ako striedať polohy – ako si môže žena pomôcť pri pôrode sama, keď nemá pri sebe sprevádzajúcu osobu.
  • Toto je súčasťou dobrej pôrodnej prípravy bez ohľadu na pandémiu, pretože hocikedy môžu nastať okolnosti, keď partner nemôže byť pri pôrode, napríklad pôrod nestihne, je chorý, je odcestovaný a podobne. Alebo to na sále nezvládne a odpadne.
  • Informujte sa v pôrodnici, kde budete rodiť, priebežne o tom, aké majú aktuálne podmienky pri poradniach, pri pôrodoch, či púšťajú partnerov k pôrodom, či je treba mať test na koronavírus, či ho robia priamo v nemocnici. Pozrite si stránku pôrodnice, či nájdete aspoň virtuálnu prehliadku, pokiaľ sa chcete zoznámiť s prostredím, v ktorom budete robiť.
  • Nájdite si dobrý predpôrodný kurz, ktorý vám s prípravou pomôže (viac v článku s lektorkami Hanou Celušákovou a Máriou Kopčíkovou).

A dajte nám o svojej skúsenosti vedieť.

Ohodnoťte Vašu pôrodnicu tu.

Lebo na dobrých pôrodoch záleží. Ďakujeme.

Shutterstock
Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 3.7 z 5. Celkom 3 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Kristína Kováčiková

Redaktorka, publikuje odborné články najmä o materských a rodičovských príspevkoch, ktoré nájdete v rubrike "Príručka pre rodiča" a tiež píše "Správy pre rodiča" - o veciach, ktoré sa práve dejú. Vyštudovala Právnickú fakultu UK v Bratislave.
zdravedieta.sk

Aktuálne články

Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised