Pôrody znova ako za socializmu – pandémia ako výhovorka

redakcia 0

Ako sa ženám rodilo a rodí počas pandémie, ktorá trvá už viac ako rok?

Vrátili sme sa do socialistických čias, pre mňa až šokujúco rýchlo,“ hovorí psychologička Hana Celušáková, ktorá sa s tehotnými ženami stretáva tiež ako lektorka kurzov pred pôrodom.

Minimum informácií, okamžité zákazy všetkého (prítomnosť sprevádzajúcej osoby, výber pôrodníka/pôrodníčky, bonding…), zastrašovanie,“ zhŕňa v bodoch veci, ktoré priniesla pandémia do pôrodníc.

Shutterstock

Možnosti rodiacich žien sa zúžili

Pred pandémiou mohlo byť dieťa v niektorých pôrodniciach 2 hodiny po pôrode s matkou na sále len za prítomnosti dospelej osoby , ktorá bude dieťa strážiť, takže zrazu nebol možný ani bonding po pôrode,“ vysvetľuje Hana Celušáková, ktorá doprevádza tehotné ženy do pôrodnice aj ako dula.

Počas pandémie však mali viaceré pôrodnice problém umožniť rodičkám mať pri sebe sprievodnú osobu, či už otca dieťaťa alebo dulu.

Aj pôrodnice ako Sanatórium Koch alebo Trenčín výrazne zúžili svoje možnosti. Aj keď, ako vždy, Trenčín mal najlepšiu komunikáciu smerom k svojim klientkám, nezrušili možnosť otca pri pôrode, vnášali do debaty rácio aktuálne známych faktov o ochorení,“ hovorí Celušáková.

»»» Prečítajte si aj: Mohol to byť celkom iný pôrod. Nemať koronavírus.

Významným faktom bolo, že zostali zatvorené hranice, neboli jasné pravidlá karantény po príchode do SR, pre veľa žien zo dňa na deň padla možnosť rodiť v zahraničí, čo bolo doteraz pre mnohé ženy riešenie, ako získať pri pôrode zdravotnú starostlivosť podľa svojich predstáv. Niektoré ženy za daných okolností zvažovali, že budú rodiť doma.“

 

Pandémia nás dobehla

Podľa Hany Celušákovej nám pandémia ukázala, ako sme doteraz na pôrodníctve šetrili.

Až na pár svetlých výnimiek, nemáme samostatné pôrodné sály s hygienickým zázemím, kde môže byť jedna rodiaca žena od príchodu do pôrodnice až po pôrod.

Vo väčšine prípadov pôrodnice nie sú vôbec priestorovo vybavené. Pôrodnice, v ktorých ženy čakajú na chodbách, by vôbec nemali fungovať, a nielen kvôli COVIDU, ale aj kvôli chrípkam a ďalším iným infekciám. Ak by sme neboli pôrodnice zanedbávali, dnes sme mohli mať oveľa menej stresu,“ je presvedčená.

Nejde o otázku komfortu

V stave, akom v súčasnosti rodia ženy na Slovensku, nejde o problém „komfortu,“ ale o to, že sa výrazne zhoršuje situácia rodiacich žien.

Neprítomnosť sprevádzajúcej osoby, narušovanie bondingu po pôrode, oddeľovanie detí od ich COVID pozitívnych matiek, zákaz návštev predčasne narodených detí, to sú esenciálne požiadavky na podporu zdravia v reprodukčnom období. Ani strach ani zlé priestorové podmienky neospravedlnia napáchané zranenia,“ tvrdí psychologička Celušáková.

Pôrod ako trauma

Psychologička Hana Celušáková potvrdzuje, že pomaly pribúda žien, ktoré majú traumatickú skúsenosť s pôrodom v tomto období.

Ženy podľa nej spomínajú na „ústavnú“ bezohľadnosť, že ich dali na „čakačku,“ kde boli osamotené, bez podpory, bez záujmu, niektoré uzimené, pretože chýbala tak bazálna vec ako paplón, alebo partner, ktorý by ho zabezpečil, podal vodu, pohladkal, povzbudil, utešil.

„Personál, v rámci poddimenzovanosti na to nemá zrejme čas, ale ženy sú v najdôležitejších okamžikoch svojho života kruto osamelé,“ konštatuje Celušáková.

»»» Prečítajte si viac: Počas pandémie sa v pôrodniciach stretávajú ženy s bezohľadnosťou, hovoria lektorky kurzov pred pôrodom.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (2 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Pridaj komentár