Keď nová nemocnica Bory predstavovala, ako bude vyzerať najmodernejšia pôrodnica v Bratislave, uviedla, že bude mať osem moderných pôrodných izieb, ktoré budú vybavené ako plnohodnotné pôrodné sály.
V pôrodnej izbe strávi mamička celý pôrod – od prvej doby pôrodnej až po záverečnú popôrodnú fázu, „nemusí sa teda nikam presúvať, a po celý čas ju môže sprevádzať partner či iná blízka osoba.“
Je pôrodná izba nejakou novinkou? Čo znamená, že je zariadená ako plnohodnotná pôrodná sála? Prečo pôrodnice na Slovensku hovoria väčšinou o pôrodných boxoch a nie o pôrodných izbách?
Shutterstock Pôrodná sála Pôrodná sála v širšom zmysle je celé pracovisko, kde sa matkám a ich novorodencom poskytujú zdravotné služby.
Spravidla na pôrodnej sále nájdeme vyšetrovňu, tzv. izbu čakateliek, izbu novorodencov, operačnú sálu pre pôrody cisárskym rezom a pôrodné sály v užšom zmysle, teda miestnosť, kde prežíva rodiaca žena aktívnu fázu pôrodu (pôrodný box alebo pôrodná izba).
Podľa platných štandardov musí každé pracovisko spĺňať základné hygienické a technické podmienky pre zdravotné zariadenie. Materiálno technické vybavenie musí umožniť včasnú diagnostiku rizikových a akútnych stavov počas pôrodu a po pôrode (ultrazvuk, kardiotokografický monitor, monitor vitálnych funkcií matky, dostupnosť laboratórnych vyšetrení).
Zariadenie musí byť schopné vykonať akútny cisársky rez v čase do 15 minút od stanovenia indikácie, rovnako tak musí disponovať podmienkami k okamžitému vykonaniu vaginálnej extrakčnej operácie (forceps, vákuumextrakcia).
Pôrodný box Pôrodné boxy – ako pôrodné sály v užšom zmysle – bývajú spravidla umiestnené v jednej väčšej miestnosti.
Každá rodiaca žena má k dispozícii svoju pôrodnú posteľ, ideálne polohovateľnú. Od ostatných rodičiek ju oddeľuje iba priečka alebo záves, prípadne stena z mliečneho skla (pôrodnica Antolská). Pôrodné boxy nemajú dvere, sú sčasti prechodné. Sociálne zariadenie (WC, sprcha) sú spoločné pre všetky rodičky na pôrodnej sále.
Pôrodné boxy neposkytujú rodiacim ženám intímne zázemie v porovnaní s pôrodnými izbami, kde môžu mať väčšie súkromie. Takisto ženy nemôžu rátať s prítomnosťou sprevádzajúcej osoby počas celého pôrodu.
Pôrodná izba Pôrodná izba, na rozdiel od pôrodných boxov, je samostatná miestnosť, v ktorej trávi rodička celý čas pôrodu bez toho, aby sa musela niekam presunúť. Je uzavretá dvermi – nie zástenou, či závesom, a dnu by sa okrem rodičky, jej blízkej osoby a zdravotníckeho personálu, nemal dostať nikto nepovolaný.
Pôrodná izba je pôrodná sála, uspôsobená tak, aby zaručovala intímne prostredie počas pôrodu, vrátane bondingu dve hodiny po pôrode a stálu prítomnosť sprevádzajúcej osoby od príjmu na pôrodnú sálu až do presun na oddelenie šestonedelia.
Každá pôrodná izba by mala disponovať vlastným sociálnym zariadením (WC, sprcha). Je zariadená v rámci možnosti čo najcivilnejšie. Okrem žinenky, fitlopty a podobne, tu nájdete polohovateľnú pôrodnú posteľ, prípadne pôrodnú stoličku, monitor a ostatné zdravotnícke vybavenie.
Nadštandardná izba je celkom zariadená domáckym nábytkom, napríklad gaučom, televíziou, vaňou, môže byť klimatizovaná. Takéto prostredie umožňuje prežitie pôrodu v prakticky domácom prostredí so svojimi blízkymi, a predsa v bezpečnom dosahu odbornej starostlivosti.
Loading...