O predčasne narodených novorodencov sa v slovenských „pericentrách“ stará 300 neonatologických sestier

admin 0

Na Slovensku máme 65 nemocníc, vktorých každoročne príde na svet približne 57 tisíc novorodencov. Prvé minúty, hodiny, dni či týždne bývajú v živote dieťaťa tými kľúčovými.

Nie každé dieťatko má ale to šťastie, že sa narodí takpovediac „v termíne“ alebo úplne „v poriadku“. Nedonosené alebo predčasne narodené deti sú tie, ktoré prídu na svet pred ukončením 37. týždňa tehotenstva matky. Mnohé z nich nevážia ani jeden kilogram a sú menšie ako vrecko múky.
Vposledných rokoch sa predčasne narodí približne každé jedenáste dieťa. Medzi rizikových novorodencov patria ale aj také bábätká, ktoré prišli na svet v termíne, avšak s vážnym zdravotným problémom. Všetky tieto novorodeniatka si vyžadujú oveľa väčšiu starostlivosť v tzv. perinatologických centrách, v ktorých strávia nie klasické štyri dni, ale často dlhé týždne či mesiace.

Perinatologických centier máme na Slovensku šesť

(Bratislava, Košice, Prešov, Martin, Banská Bystrica a Nové Zámky). O predčasne narodených či rizikových novorodencov sa v nich intenzívne stará dovedna vyše 300 neonatologických sestier. „Práca sestry na takomto oddelení je krásna, ale aj veľmi náročná. Súčasné požiadavky kladené na sestry stúpajú spolu s rozvojom neonatológie a perinatológie. Rastú zároveň aj požiadavky klinickej praxe na starostlivosť poskytovanú novorodencom ako zdravým, tak i chorým a nezrelým”, zhodnotila Ľubica Kaiserová, zakladateľka občianskeho združenia Malíček a zároveň staničná sestra na Jednotke intermediárnej a intenzívnej starostlivosti o novorodencov (JISN) Novorodeneckej kliniky M. Rusnáka SZU a UN v Bratislave.

Podiel nezrelých a extrémne nezrelých novorodencov z roka na rok stúpa.

Úspešnosť predpôrodnej starostlivosti urizikových rodičiek, zvyšujúci sa vek rodičiek či znižovanie hranice prežívania prinášajú do neonatológie novorodencov kladúcich vyššie nároky na poskytovanú starostlivosť. Rovnako stúpajú i požiadavky verejnosti na zlepšenie starostlivosti o novorodencov na úseku fyziologických novorodencov. “Starostlivosť sestier o novorodencov sa tak významne podieľa na znižovaní rizika komplikácií a dlhodobých následkov, vrátane závažného hendikepu v neskoršom období či v dospelosti. V konečnom dôsledku tak ich ošetrovateľská starostlivosť nemá len medicínsky, ale celkovo socio-ekonomický dopad”, objasnila Ľubica Kaiserová.

O prácu neonatologickej sestry v perinatologických centrách nie je záujem.

„Postupne viaceré z našich skúsených kolegýň odchádzajú do dôchodku a nájsť za ne novú posilu je veľmi náročné. Mladé vzdelané sestry radšej siahnu po voľných miestach na pracoviskách, s ktorými mali možnosť zoznámiť sa už počas štúdia alebo v nemocniciach ani nezostávajú“, skonštatovala Ľubica Kaiserová. Lákadlom nie je ani platové ohodnotenie, nakoľko plat zdravotnej sestry vo všeobecnosti patrí medzi tie nižšie v slovenskej ekonomike. Len pre zaujímavosť, podľa aktuálnych údajov Štatistického úradu SR zarobila v roku 2018 zdravotná sestra na Slovensku 711 EUR v čistom.

Ďakujeme sestrám v pericentrách

Občianske združenie Malíček, ktoré sa venuje predčasne narodeným deťom a ich rodinám, si prácu sestier nesmierne váži a aj preto sa rozhodlo v tento slávnostný deň poďakovať všetkým neonatologickým sestrám za ich profesionalitu, ale i láskavosť. Pre sestry z perinatologických centier zároveň pripravilo malú pozornosť – krehkých krištáľových anjelikov s poďakovaním. Pretože práve sestry v „pericentrách“ sú počas prvých hodín, dní, týždňov a často aj mesiacov strážnymi anjelmi nielen pre dieťatko, ale aj samotných rodičov predčasne narodených či rizikových novorodencov. Sestrám z každého zo šiestich perinatologických centier odovzdajú krištáľových anjelikov osobne práve rodiny predčasne narodených detí 15. augusta 2019, čo je Svetový deň neonatologických sestier .

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (2 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Pridaj komentár