Kde rodiť

Majka E. 1

Budúce mamičky v Nemecku si pri myšlienke „Kde rodiť?“ predstavujú trochu iné súvislosti ako tehotné ženy na Slovensku. Pri tejto otázke majú totiž dve možnosti: nielen výber mesta, ale aj miesta pôrodu. Zdravé ženy s normálnym priebehom tehotenstva a zdravým dieťaťom môžu samé rozhodnúť, ako a kde by chceli rodiť. Samozrejme musia byť aj dostatočne tvrdohlavé na to, aby si dokázali presadiť ich vlastné predstavy oproti predstavám manželov, mám či svokier. Určujúcim mottom lekárov pre každú budúcu mamičku znie: Pôrod doma, v pôrodnom dome alebo v nemocnici – najlepšie miesto na príchod vášho dieťatka na svet je tam, kde sa aj vy cítite najbezpečnejšie.

Klinika

V Nemecku prichádza najväčší počet detí na svet v nemocniciach. (Píšem o nemocniciach, lebo v Nemecku neexistuje odpovedajúce slovo k slovenskému pôrodnica, pozn.). Medzi jednotlivými nemocnicami existujú však veľké rozdiely. Preto sa aj ženám v Nemecku radí: Ujasniť si už pri prihlasovaní sa k pôrodu tieto rozhodujúce otázky:

Ponúka nemocnica kurzy prípravy na pôrod? Existuje možnosť ambulantného pôrodu? Je vítaná prítomnosť partnera alebo inej blízkej osoby v pôrodnej miestnosti a môže byť táto osoba prítomná aj pri prípadnom cisárskom reze? Existuje možnosť priviesť si vlastnú pôrodnú asistentku? Mám k dispozícii jednu pôrodnú asistentku len pre seba alebo musí byť táto vždy k dispozícii viacerým ženám naraz? Môžem sama určovať priebeh pôrodu a polohu (a síce naozaj a nie tak, že nakoniec predsa len napriek iným dohodám skončím na pôrodnom stole)? Aké pomôcky sú k dispozícii? (napr. široké postele pre dvoch, fitlopty, vane, laná, pôr. stoličky) Ako je pôrod sledovaný? Aké zákroky sa prevádzajú rutinne? (klystír, holenie, nástrih hrádze, infúzia) Kedy dochádza k rutinnému vyvolaniu pôrodu? Kedy sa rutinne robí cisársky rez? Čo sa stane s dieťaťom bezprostredne po pôrode? Môžem svoje dieťa bezprostredne po pôrode priložiť k prsníku? Ako sa nemocnica stavia k otázke kojenia? (umelá detská výživa v prvých dňoch života dieťaťa by mala byť jednoznačne tabu. Označenie kvality pre nemocnice, ktoré skutočne podporujú kojenie, je WHO plaketa „Nemocnica priateľská ku kojeniu“ Je možný rooming-in, ak áno, v akom rozsahu? Nachádza sa v blízkosti detská klinika alebo oddelenie alebo je k dispozícii aspoň detský lekár celých 24 hodín? Kde bude dieťa v prípade nutnosti prevezené a existuje možnosť, že tam budem môcť ostať s ním? Aké vysoké je percento takto preložených detí? Ako často dochádza k operatívnym pôrodom (kliešťový pôrod, pôrod odsávacím zvonom, cisárske rezy), alebo k operatívnym zákrokom (nástrih hrádze)? Nechajte si predložiť spoľahlivé štatistiky!

Každej nemocnici, ktorá nie je ochotná vám aspoň na väčšinu týchto otázok odpovedať, by ste sa mali vyhnúť.
Vďaka veľkej konkurencii a trhovému hospodárstvu však väčšina kliník spĺňa dané požiadavky, mnohé kliniky ponúkajú aj rôzne iné služby, ktoré donedávna praktizovali len pôrodné domy – napríklad pôrod do vody.

Pôrod doma

V Nemecku sa rodí doma iba asi 1% všetkých detí. Pôrod doma sa považuje ešte stále aj tu úplne neprávom za neistý a nebezpečný. Že to nie je pravda, veľmi pôsobivo dokazujú holandskí susedia Nemcov. V Holandsku prichádza na svet doma okolo jednej tretiny všetkých detí, pričom novorodenecká úmrtnosť je porovnateľná s nemeckou.
V Nemecku sa s obľubou argumentuje zvýšenou úmrtnosťou novorodencov pri domácich pôrodoch. Táto argumentácia spočíva ale na nesprávnych predpokladoch. Dôvodom je, že do štatistiky o úmrtnosti novorodencov sú započítavané nielen úmrtia pri plánovaných pôrodoch doma, ale aj úmrtia pri neplánovaných a náhodných pôrodoch, ktoré sa stávajú na ceste do pôrodnice.
Domov nie je o nič horším miestom na pôrod ako ostatné miesta, kde sa pôrody prevádzajú. Je však vhodný iba pre úplne zdravé tehotné, ktoré môžu očakávať pôrod bez komplikácií.
Prvým bezpodmienečne nutným predpokladom pre pôrod doma je: žena si musí byť svojím rozhodnutím úplne istá a musí sa pritom cítiť dobre. Nemala by sa dať k takejto forme pôrodu prehovoriť.
Druhý predpoklad: skúsená pôrodná asistentka, ktorá je pravidelne pri pôrodoch doma a dokáže dobre odhadnúť hranice svojich vlastných schopností. Mala by to byť taká asistentka, ktorá po vyučení zbierala svoje skúsenosti najmenej dva roky v nemocnici, a nie čerstvo vyškolená bez akýchkoľvek skúseností.
Tretí predpoklad: pri pôrode doma potrebuje čerstvá mamička nejakú pomoc do domácnosti, niekoho, kto sa o ňu a príp. o jej deti bude starať v prvých dňoch po pôrode (variť, nakupovať, upratovať atď.) Zdravotné poisťovne preberajú finančné náklady vynaložené na takúto pomocnicu.
Štvrtý predpoklad: pri plánovanom pôrode doma je dobrá príprava na pôrod obzvlášť dôležitá. Napriek všetkému musí byť zaistené, že prípadný prevoz do nemocnice by netrval dlhšie ako 15 minút.

Pôrodný dom

Pôrodný dom sa odporúča v prípade, že žena nemá žiadnu možnosť porodiť doma a v okolitých nemocniciach nie je možnosť ambulantného pôrodu. Pôrodný dom však nezaručuje také technické vybavenie ako nemocnica a ani dôvernú atmosféru domova. Operatívne zásahy nie sú možné ani doma, ani v pôrodnom dome. Spravidla sa v pôrodných domoch nevykonávajú ani kliešťové pôrody alebo pôrody odsávacím zvonom. Nie je tam ani operačný sál pre eventuálne cisárske rezy. Väčšinou je síce k dispozícii lekár na zavolanie, ale nie je prítomný nepretržite. Pôrodné asistentky však spravidla spolupracujú so ženskými lekármi (to by aj mali), ktorým môžu vždy zavolať. Kto považuje pôrod v pôrodnom dome za neistý, tomu sa ani neodporúča. Určite sa takéto ženy budú lepšie cítiť v nemocnici.
Pôrod v pôrodnom dome je však výhodný hlavne vtedy, keď sú tam k dispozícii rôzne pomôcky ako napr. pôrodná hojdačka alebo veľká vaňa, ktoré doma nie je možné umiestniť.

Dnes prichádza v približne 50-tich pôrodných domoch v Nemecku na svet asi 4000 detí. Tendencia stúpa. Tomu sa niet čo čudovať, pretože pôrodné domy majú čo ponúknuť. Pôrodné domy sú vhodnou alternatívou pre ženy, ktorým sa pôrod doma zdá príliš odvážny, ale v nemocnici sa necítia dobre. Pritom pôrodný dom neslúži len na to, aby sa tam rodilo. Nastávajúci a čerství rodičia tu nájdu osobnú starostlivosť, poradenstvo a ponuku kurzov pre čas pred aj po pôrode. Okrem predpôrodných kurzov mnohé pôrodné domy ponúkajú aj jogu pre tehotné, popôrodnú gymnastiku, prednáškové večery, skupinové posedenia rodičov s deťmi a ešte oveľa viac.

Vzorom boli „birth centers“ v USA

V 70-tych rokoch rástla nespokojnosť so sterilnou a dôstojnosť pošliapavajúcou praxou v amerických a európskych nemocniciach. Stále viac tehotných, pôrodných asistentiek a pôrodných pomocníkov kritizovalo, že ženy musia svoje deti privádzať na svet s oholeným ohanbím v polohe na chrbte v ostrom svetle operačných pôrodných sál. Tak vzniklo v roku 1975 prvé centrum pôrodov (birth center), ktoré umožnilo ženám rodiť sebaurčujúco a prirodzene. V roku 1987 to konečne prišlo aj do Nemecka: v Berlíne bol založený prvý pôrodný dom.

JEDNA pôrodná asistentka na celé tehotenstvo, pôrod a šestonedelie

Výnimočnosťou pôrodu v pôrodnom dome je nepretržitá, osobná starostlivosť JEDNOU asistentkou. Takto vzniká pri predpôrodnom kurze, pri vyšetreniach a v poradni, kde ženy hovoria o osobných obavách a problémoch, veľmi skoro dôverná atmosféra. Zvolená asistentka sprevádza pár počas pôrodu a je zodpovedná aj za starostlivosť v šestonedelí. „Ak tehotnú spoznám už počas tehotenstva, tým skôr môžem reagovať na jej potreby počas pôrodu a odhadnúť hranice jej zaťaženia“, hovorí jedna z asistentiek.
Aj ten, kto nechce rodiť v pôrodnom dome, sa môže prihlásiť u zvolenej asistentky do kurzu prípravy na rodičovstvo a do starostlivosti v šestonedelí.

Sebaurčujúco rodiť

Do konceptu pôrodných domov patrí, že pôrodná asistentka zasahuje do prirodzeného pôrodného procesu tak málo, ako sa len dá. Nepoužívajú sa napríklad žiadne prostriedky na vyvolávanie pôrodných bolestí. Žena si sama určí, či sa chce pohybovať alebo nie, či chce niečo jesť alebo piť. Ona je tá, ktorá so volí polohy, v ktorých sa cíti najlepšie.
Ak sa vyskytnú komplikácie, je privolaná ešte jedna asistentka alebo lekár. Pri 10 až 15-tich pôrodoch zo 100 je nutný presun do nemocnice. Dôvodom na to je väčšinou spomalenie alebo úplné utlmenie pôrodu. Nebezpečenstvo pre dieťa hrozí iba vo veľmi výnimočných prípadoch.

Istota a bezpečie namiesto prostriedkov na zmiernenie bolesti

Asistentky v pôrodných domoch vychádzajú z toho, že každá zdravá žena je schopná zniesť normálny pôrod aj bez prostriedkov na utíšenie bolesti. Sú toho názoru, že dôverný vzťah medzi asistentkou a rodičkou a osobná atmosféra účinkujú pozitívnejšie ako medicínske kontrolné prístroje a silné prostriedky proti bolesti. „Pretože čím viac strachu a neistoty pociťuje žena pred a počas pôrodu, tým neznesiteľnejšie sú aj bolesti. Dôvernosť a istota účinkujú naproti tomu ako brzda strachu“, hovorí asistentka.
No celkom bez prostriedkov proti bolesti to nefunguje ani v pôrodných domoch. Na zmiernenie bolesti sa používajú prirodzené metódy ako akupunktúra, homeopatické prostriedky, masáž a bylinky. Ak je bolesť taká veľká, že si rodička želá epidurálnu anestéziu, je preložená do nemocnice.

Ako bezpečný je pôrod v pôrodnom dome?

Otázka okolo bezpečnosti necháva veľa žien v neistote, či majú alebo nemajú rodiť v pôrodnom dome. Výsledok jednej aktuálnej štúdie Technickej univerzity v Berlíne upokojuje: táto štúdia porovnáva priebeh pôrodov v klinikách v Berlíne a Bavorsku s priebehmi pôrodov v 60-tich pôrodných domoch. Výsledkom je, že pri pôrode v pôrodnom dome neexistuje žiadne väčšie riziko ako pri pôrode v nemocnici. A okrem toho, pri väčšine pôrodných domov sa nemocnica nachádza v bezprostrednej blízkosti, takže presun prebieha úplne nedramaticky.

Rozhodnutie v poslednej chvíli

Veľa žien má tendenciu postaviť sa pod ohromný tlak a chce predviesť perfektný prirodzený pôrod. Pritom nie je vôbec nutné, sa hneď od začiatku definitívne rozhodnúť pre pôrodný dom, zdôrazňuje jedna z asistentiek. Žena sa ešte v poslednej chvíli môže rozhodnúť ísť rodiť radšej do nemocnice, keď sa cíti príliš neisto. A najneskôr so začatím pôrodných bolestí vie každá, kde chce rodiť.
Naopak u mnohých žien rastie spolu s bruškom aj ich istota a dôvera k vlastnému telu. „Často som zažila, že ženy sa krátko predtým rozhodli pre pôrod doma alebo v pôrodnom dome a nie v nemocnici“, rozpráva asistentka.

Náklady

Medzičasom existuje veľa zdravotných poisťovní, ktoré preberajú náklady na pobyt v pôrodnom dome. Tieto náklady sú v každom pôrodnom dome iné. V Kolíne je to napríklad 300 eúr. Aj za 5-týždňovú bezprostrednú pripravenosť pôr. asistentky okolo termínu pôrodu sa platí asi 200 eúr. Niektoré poisťovne preberajú aj tieto náklady.

Kto môže rodiť v pôrodnom dome?

Pôrodný dom je vhodný pre ženy, ktoré majú uvedomelý vzťah k svojmu telu a dôverujú reakciám svojho tela. Mali by sa pri svojej pôr. asistentke a v pôrodnom dome cítiť dobre. Koho ale trápia pochybnosti a strach a má väčšiu dôveru k modernej medicíne, nech radšej ide do nemocnice. Takisto nemôžu v pôrodnom dome rodiť ženy s takými rizikovými faktormi ako je viacplodové tehotenstvo, zlá poloha dieťatka alebo placenty.

Z informačného zdroja www.schwangerschaft.de spracovala Majka E.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (2 hlasov, priemerne: 3,00 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. ak cisársky rez, tak rozhodne ružinovská nemocnica zwinker rodila som tu svoje druhé bábo a oproti prvému pôrodu to bolo podstatne príjemnejšie a hojenie vďaka pumpičke na zmiernenie bolesti po cisárskom ľahšie a značne menej bolestivé

Pridaj komentár