Rešpekt pôrodu

Mgr. Martina Gregušová 0

Pôrod je jedinečný a úžasný zážitok v živote každej ženy a rodiny. Teda priala by som všetkým, aby to tak bolo. Určite by v dnešnej pretechnizovanej „odprírodnenej“ dobe pomohlo, keby sme sa naučili opäť pôrod so všetkými jeho náležitosťami rešpektovať. Obraz pôrodu, ako nebezpečného a dramatického aktu, ktorý je bez intenzívnych zásahov zdravotníkov prežiteľný len s veľkými obtiažami, je možno mediálne atraktívny a dodáva príbehom dostatočnú akčnosť, ale rozhodne neprospieva k vyrovnanému a zdravému prijímaniu pôrodu ako samozrejmej a nevyhnutnej súčasti života. A bohužiaľ sa často oberáme o to krásne a posilňujúce, čo „rešpektovaný pôrod“ prináša. Teda, mohol by priniesť do života žien, detí, rodín…

Ako tzv. aktivistka za humanizáciu pôrodníctva sledujem pôrody trošku podrobnejšie, ako je bežné a vytvorila som si obraz o tom, kde nás najviac tlačí päta pri rešpektovaní pôrodu. Predkladám vám, milí čitatelia, svoje stručné postrehy. Ako námet na diskusiu a najmä ako inšpiráciu na zamyslenie, čo by v optimálnom prípade mohlo pomôcť prežiť viacerým ženám a detičkám pôrod ako nádherný a obohacujúci zážitok.

Čo nedostatočne rešpektujeme na pôrode?

1. ČAS

Plánovanie, vyvolávanie, urýchľovanie pôrodov je doslova novodobá epidémia v pôrodníctve. Väčšina pôrodov je vtesnávaná do nejakej konkrétnej doby, „keď má dohodnutý pôrodník službu“, „kým nie je pôrodník odcestovaný na dovolenke“, „aby sa priveľa detí nerodilo v nočnej službe“, „nech to netrvá pridlho“, „lebo už je čas, aby sa niečo udialo“… Namiesto toho, aby sme počkali, ako súhra dieťatka a matky, psychiky a tela vytvoria najvhodnejšie podmienky pre odštartovanie a chod pôrodu, pomocou medicíny spúšťame doslova lavínu umelých zásahov, ktorými sa snažíme pôrod (bohorovne) riadiť. Často nedokážeme trpezlivo a pokojne prijať prirodzený jedinečný rytmus každého pôrodu a zbytočne sa stresujeme v klamlivej predstave, že pôrod by mal mať pevné pravidlá a tabuľkový priebeh.
Samozrejme sú opodstatnené prípady, keď je medicínsky zásah do priebehu pôrodu nevyhnutný, ale štatistiky, skúsenosti i féroví zdravotníci tvrdia, že až 80-90% pôrodov sa zaobíde bez akýchkoľvek vonkajších zásahov do ich priebehu. Veľký pozitívny význam medicíny pri pôrode je práve v tom, že dokážeme diagnostikovať skutočné komplikácie a riešiť ich. Veľké umenie dobrého pôrodníka (v zmysle pomocníka ženy pri pôrode) je práve v tom, že vie „so založenými rukami“ pokojne prizerať a byť po ruke „keby dačo“.
Nedovoľte, aby váš pôrod bez vážnej príčiny vyvolávali, či urýchľovali!

2. SILA PRÍRODY

Je síce pravda, že sme mnohí zleniveli a spohodlneli štýlom života, ktorý vedieme, ale niektoré základné životné funkcie nám fungujú celkom dobre. Je to evolučná nevyhnutnosť, aby sa ľudstvo dokázalo rozmnožovať, aby sme dokázali rodiť deti, aby sme sa dokázali postarať o potomstvo. Napriek všetkým alarmujúcim správam o nevyhnutnej samozáhube ľudstva, nie sme zďaleka ešte tak ďaleko na ceste k vyhynutiu, aby ženy nedokázali intuitívne a vlastnými silami porodiť svoje deti. Spomeňte si na všetky tie ženy, ktoré okolnosti prinútili porodiť bez medicínskej pomoci – odrezané od nemocnice kvôli počasiu; prekvapené doma, či na ceste príliš rýchlym pôrodom; zlou životnou situáciou prinútené rodiť tajne, alebo osamote… Ak takýto pôrod dopadne zle, je z toho hororová správa, po ktorej vďačne skočia bulvárne správy.
Je to tak, že žena k rodeniu potrebuje najmä pocit bezpečia, kľud a povzbudenie. Medicínske zázemie je výhoda, ktorú prináša moderná doba, je to bonus, ktorý je dobré mať poruke, ale vo väčšine prípadov nemusí vôbec prísť k slovu. Bolo by nádherné, keby rodiace ženy dostali pri pôrode najmä láskyplnú podporu a bezpečné zázemie: „sme tu pre vás, keby sa niečo zlé dialo“, namiesto všetkých tých infúzií, nástrihov, injekcií, neosobných obmedzujúcich pokynov…
Verte si, že dokážete svoje dieťa porodiť a svoje odhodlanie i osobné priania ohľadom pôrodu tlmočte pôrodníckemu personálu! (viď napr. tzv. pôrodný plán)

3. JEDNOTA MATKY A NOVORODENCA

Dokážem si poväčšine racionálne zdôvodniť, prečo sa do pôrodov zasahuje v takej miere a takým spôsobom, ako je dnes bežné. Ale prečo sme začali paušálne po pôrode odtŕhať novorodencov od matiek, namiesto teplej matkinej náruče ich zahrievať elektrickými podložkami a prečo sme kolostrum (prvé mlieko, ktoré je v prsníkoch pred nástupom skutočného mlieka a je ideálnou a dostatočnou výživou novorodenca do nástupu laktácie) radšej nahradili dávkami glukózového roztoku, či náhradného mlieka, tak to mi je záhadou. A čím viacej študujem túto problematiku a porovnávam rôznu pôrodnú (resp. v tomto prípade popôrodnú) prax, tým som viacej presvedčená, že je nevyhnutné, aby sme detičky po pôrode nechávali v náruči matky, aby sme bez stresu nechali dieťatko spoznávať mamičku zvonka a sať prsníky. Namiesto intenzívneho ošetrovania, sledovania, izolovania a zahrievanie všetkých novorodencov, by sme mali detičkám dopriať najmä prítomnosť ich milujúcej mamy. Treba vytvoriť pre matky a novorodencov predovšetkým pokojné zázemie, kde si budú môcť od krehkých prvých minút budovať pevnú väzbu s vedomím, že v prípade problémov, či pochybností sa majú na koho obrátiť o pomoc a radu. S radosťou vítam zariadenia, kde je prirodzená jednota matky a novorodenca rešpektovaná. Aj oni sú dôkazom, že je vecou ochoty zdravotníkov a prispôsobenia zabehanej praxe, aby bytosť „mamadieťa“, pozostávajúca z dvoch ľudí, dostala rešpekt, ktorý jej plne patrí.
Nenechajte si odniesť svoje dieťa – vaše dieťa patrí vám a vaše prsníky sú pre neho najvhodnejšou formou kŕmenia!

Slová na záver
Tento článok nie je kritikou zdravotnej starostlivosti o tehotnú a rodiacu ženu na Slovensku. Je to zamyslenie sa nad tým, že veľakrát pri pôrode stačí rešpekt – rešpekt prirodzenej schopnosti ženy porodiť svoje dieťa, rešpekt biologickej a duševnej jednoty matky a novorodenca, rešpekt citlivosti a jedinečnosti okamihu zrodenia.
Slovenskí zdravotníci sú v drvivej väčšine odborne veľmi zdatní, ale často im ešte chýba kvalitný ľudský rozmer. Veľká vďaka tým, ktorí dokážu byť s citom a zmyslom pre prirodzenosť odbornou podporou a zábezpekou v úžasných chvíľach príchodu nového človiečika na svet! Tehulkám prajem veľa viery vo vlastné sily, veľa podpory od najbližších a odhodlanie prežiť svoj pôrod ako výnimočný, intímny, obohacujúci zážitok!

Mgr. Martina Gregušová
(Žena, matka, aktivistka)


Čo je to Svetový týždeň rešpektu k pôrodu?

Každoročne v máji je jeden týždeň vyhlasovaný za Svetový týždeň rešpektu k pôrodu (viď www.smar.info) – v roku 2008 je to 12. – 18. máj.
Táto iniciatíva vznikla vo Francúzsku a jej cieľom je upozorňovať na celospoločenský význam pôrodu, pomáhať presadzovať najnovšie výsledky výskumu do pôrodníckej praxe a v niektorých krajinách je v súvislosti s pôrodom aktuálna i otázka dodržiavania ľudských práv.
Stručnú históriu Svetového týždňa rešpektu k pôrodu na Slovensku nájdete na webovej stránke OZ Slovenské duly www.duly.sk/07_strp.html.

Ilustračné foto: Lucia Moravčíková

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (5 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Pridaj komentár