Všetko o pôrodniciachHumanizácia pôrodníctva

Baby friendly hospital čaká na Slovensku upgrade

 eva/ redakcia   31.01.2018   2

Titul " BFH"  je udelený vtedy, ak nemocnica opustí zastarané nemocničné postupy a dodržiava 10 pravidiel podporujúcich priateľský prístup k matkám a novorodencom.

Na Slovensku sme Baby friendly pôrodnice mali, ale ceritifikáty im neboli obnovené. Zdá sa, že už vieme kto a ako sa podujal na up-grade.

Ministerstvo zdravotníctva deklaruje záujem, aby čo najviac zdravotníckych zariadení na Slovensku získalo certifikát „Nemocnica priateľská k deťom“ - „Baby friendly hospital“ (BFHI). Zaplatí preškolenie pracovníkov, vďaka ktorému jednotlivé oddelenia budú môcť následne požiadať o udelenie certifikátu BFHI.

shutterstock

 

Štartujú odborné semináre

V prvom štvrťroku 2018 sa v štyroch nemocniciach v pôsobnosti MZ SR uskutočnia odborné semináre pre zástupcov všetkých gynekologicko-pôrodníckych a neonatologických oddelení. Takýchto pracovísk je na Slovensku spolu 54.

„Kvalitná starostlivosť o matku a dieťa a tiež dôstojné podmienky sú jednou z priorít rezortu. Preto aktívne komunikuje so všetkými gynekologicko-pôrodníckymi a neonatologickými oddeleniami, aby pracovali na zlepšení prístupu k rodičkám,“ doplnil šéf rezortu zdravotníctva Tomáš Drucker.

Kto semináre povedie ?

Semináre povedú  lektorky s medzinárodným odborným certifikátom, ktoré ministerstvo zdravotníctva vybralo na základe odporúčania Slovenskej pediatrickej spoločnosti (SPS). Školenia hradené z rozpočtovej kapitoly MZ SR sa uskutočnia v Univerzitnej nemocnici Bratislava, Univerzitnej nemocnici L. Pasteura Košice, Univerzitnej nemocnici Martin a vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou F.D. Roosevelta v Banskej Bystrici.

Vyškolení pracovníci budú zodpovední za šírenie nových poznatkov v praxi

Jednotlivé oddelenia môžu následne požiadať o udelenie certifikátu BFHI.

Udeľuje ho WHO v spolupráci s UNICEF, pričom dnes túto iniciatívu na Slovensku zastrešuje SPS. Plaketa je udeľovaná vtedy, ak nemocnica opustí zastarané nemocničné postupy a dodržiava súbor 10 pravidiel podporujúcich priateľský prístup k matkám a novorodencom, ktoré tieto organizácie prísne kontrolujú, kým plaketu schvália.

V každej pôrodnici jedna laktačná sestra

Ministerstvo v tejto súvislosti plánuje aj akreditáciu sústavného vzdelávania v špecializácii „profesionálny laktačný konzultant“.

Zdravotnícki pracovníci v povolaní lekár, pôrodná asistentka alebo sestra by takýto kurz mohli absolvovať už v  polovici tohto roka. Zámerom MZ SR je, aby na každom gynekologicko-pôrodníckom a neonatologickom oddelení bol najmenej jeden laktačný konzulant. Preto rezort súčasne pracuje aj na úprave výnosu o minimálnych požiadavkách na personálne zabezpečenie a materiálno-technické vybavenie.

zdroj: https://www.health.gov.sk 

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 3.0 z 5. Celkom 2 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
zdravedieta.sk

Aktuálne články

Komentáre k článku
jojo napísané 31.01.2018 13:36

Nuz, uz len z nazvu laktacny konzultant sa mi jezia vlasy. Fakt to budu muzi?

Alebo by sme aspon pre tuto situaciu mohli hovorit v zenskom rode? a Ake budu mat tito ludia skolenie? rozsah hodin, obsah vzdelavania, prakticky trening komunikacnych zrucnosti pripadne nejake treningy na schopnost reagovat a adekvatne podporit aj matku v kritickej situacii?

A ktora certifikacna autorita bude naozaj kontrolovat dodrziavanie bodov BFHI?

no to bude zase pravdepodobne len jedna velka saskaren potemkinovska

Olga Havlová napísané 31.01.2018 17:29

Takže radšej aby sa nič nerobilo a my si budeme dalej frflat. Aj to je cesta.

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised