shutterstock Čoraz viac pôrodníc má problém s udržiavaním prevádzky. Hlavným dôvodom je nedostatok odborného personálu a počet pôrodov, ktorý podľa Ministerstva zdravotníctva nie je dostačujúci.
Podľa odporúčaní ministerstva na to, aby si pôrodnica udržala odbornosť a bezpečnosť, a predovšetkým, aby personál nadobudol skúsenosti, musí počet pôrodov za rok presiahnuť hranicu päťsto.
Zatvorenie hrozilo aj svidníckej pôrodnici Koncom roku 2017 sa začala zhoršovať situácia v pôrodnici vo Svidníku. Nielenže chýbali atestovaní lekári, ale postupne klesal aj počet pôrodov. Nemocnica začala uvažovať o zatvorení oddelenia.
Keď podal výpoveď posledný lekár zamestnaný na plný úväzok, nemocnica ohlásila, že od februára 2018 gynekologicko – pôrodnícke oddelenie definitívne končí.
Proti definitívnemu zatvoreniu pôrodnice sa však postavili nielen mamičky, ktorých by sa zatvorenie pôrodnice priamo týkalo, ale aj vedenie mesta. To sa od vzniku nepríjemnej situácie usilovalo, aby sa do priestorov pôrodnice podarilo získať atestovaných lekárov, ktorí by nedostatok personálu vykompenzovali.
Napriek ich snahe sa však nepodarilo vhodného lekára nájsť a do celej situácie nakoniec vstúpilo aj Ministerstvo zdravotníctva.
O ďalšom osude pôrodného oddelenia s vedením nemocnice rokoval minister zdravotníctva Tomáš Drucker, ktorý rovnako ako vedenie mesta prejavil záujem o udržanie svidníckej pôrodnice.
„Počet pôrodov nie je pomerne významný, avšak s ohľadom na geografické umiestnenie nemocnice a spádovú oblasť existuje priestor na rast, a preto si myslím, že má vecné opodstatnenie,“ vyjadril sa minister k dôvodom udržania chodu pôrodného oddelenia.
Pôrodnici hrozil napriek vysokým investíciám do úprav, marketingu a snahe o modernizáciu zánik aj pre nedostatok rodičiek, pretože mladé rodiny región zväčša opúšťajú. Počet pôrodov tak z roka na rok klesá a to, či sa pôrodnicu podarí udržať pri živote, ukáže až čas.
shutterstock V Myjavskej pôrodnici nechýba vybavenie ani usmievavý personál, rodičiek je však málo Podobnými problémami prechádza tento rok pôrodnica na Myjave. Tú majú mamičky veľmi rady. Nemocnica investovala do kvalitného vybavenia a rodičky si chvália predovšetkým usmievavý a profesionálny personál.
Ani to však nestačí, pretože počet pôrodov nedosahujú také číslo, aké vyžaduje ministerstvo zdravotníctva. Minulý rok sa tu narodilo 424 detí, a ani tento rok to nebude oveľa viac.
Mnohí lekári s týmto krokom – uzatvorením menších pôrodníc – súhlasia. Primár trenčianskej pôrodnice Peter Kaščák upozorňuje, že sieť slovenských pôrodníc je predimenzovaná.
Ak podľa neho nemá pôrodné oddelenie počas roka dostatok pôrodov, nezíska personál dosť skúseností. To sa môže prejaviť predovšetkým pri možných komplikáciách, ktoré sa objavia pri pôrode.
Hovorca Mesta Myjava Marek Hrin so zatvorením myjavskej pôrodnice nesúhlasí. Podľa jeho slov by to bol krok späť.
„Do tohto oddelenia sa v posledných rokoch investovali nemalé finančné prostriedky, zveľadilo sa, a spádové územie myjavskej pôrodnice nie je rozhodne zanedbané,“ vyjadril sa k súčasnému stavu pôrodnice.
Viacerí lekári z väčších nemocníc argumentujú tým, že spádové nemocnice sú stále dosť blízko, aby sa sem rodičky včas a bezpečne dopravili bez toho, aby bol ohrozený pôrod a zdravie dieťaťa aj matky. Takže uzavretie menších pôrodníc by samotným mamičkám nijak neuškodil.
Tento názor má aj prednosta Gynekologicko – pôrodníckej kliniky z Univerzitnej nemocnice v Martine, ktorú tento rok mamičky zvolili ako najlepšiu pôrodnicu na Slovensku.
„Čo by sa stalo, keby sa zrušili viaceré pôrodnice“ Nič,“ vyjadril sa k obavám zo zatvorenia niektorých oddelení.
shutterstock Komu hrozí zatvorenie? Nedostatok pôrodov zostáva v pôrodniciach v Snine, Revúcej či v Kráľovskom Chlmci. Tento rok ukončilo svoje pôsobenie pôrodné oddelenie v Bánovciach nad Bebravou.
Viacerým slovenským pôrodniciam hrozí teda napriek investíciám do vybavenia, vytváraniu príjemného prostredia pre budúce mamičky či školenému personálu zatvorenie. To sa stalo v roku 2016 jednej z najobľúbenejších slovenských pôrodníc v Banskej Štiavnici.
Napriek tomu, že sem prichádzali mamičky z celého Slovenska a nemocnica sa mohla pochváliť nadštandardnou výbavou a profesionálnym prístupom, mesto ju nakoniec z dôvodu nedostatku personálu zatvorilo. Mamičky z Banskej Štiavnice sú však stále nespokojné.
„Odrodila som tu dve deti. Najmä vďaka skvelým doktorom a sestrám to patrí medzi najlepšie zážitky v mojom živote. Každý vidí len šetrenie a úspory. Samozrejme, že potreby žien sú na poslednom mieste.
S postupným uzatváraním malých nemocníc nesúhlasím. Ženy potrebujú priateľskú atmosféru, pohodlie a osobitý prístup.
Nie strach, že v pôrodnici im neostane pomaly ani voľná posteľ a sestry sú nútené naháňať sa, lebo nebudú vedieť, čo skôr,“ vyjadrila svoj názor mamička Veronika, ktorá pred niekoľkými rokmi proti zatvoreniu pôrodnice v Banskej Štiavnici podpísala aj petíciu.
Žiaľ, zbytočne. Osud malých pôrodníc na Slovensku tak ukáže až čas. Už teraz je však jasné, že prípadné zatvorenie nebude k spokojnosti mamičiek.
Ako ste boli spokojní so svojou pôrodnicou? Máte jedinečnú možnosť vyjadriť svoj názor a prispieť k zlepšeniu podmienok v slovenských pôrodniciach. Kliknite a ohodnoťte svoju pôrodnicu. Ďakujeme!
Loading...