8 hodín na chodbe, neželané publikum. Ako sa dodržiava súkromie rodiacej ženy?

Kristína Kováčiková 0

Aktuálny, deviaty ročník projektu Sprievodca pôrodnicami, sme spustili v revidovanom znení otázok dotazníka. 

V minulosti sme sa pýtali žien, ako boli spokojné s dodržiavaním súkromia a intimity počas pôrodu.

Ide o jedno z kritérií, na základe ktorého môžeme hovoriť o pôrodníckom zariadení priateľskom k matkám a deťom podľa WHO (Svetová zdravotnícka organizácia) a FIGO (Medzinárodná federácia pre gynekológiu a pôrodníctvo).

Aby sme sa dozvedeli viac, v súčasnom ročníku Sprievodca pôrodnicami sme chceli vedieť konkrétnejšie, ako sa v pôrodnici dodržiava súkromie rodiacej ženy – s ohľadom na ďalšie rodičky, ich sprievod, nemocničný personál a pod..

Preto sme sa pýtali rodičiek nasledovné:

Mali ste k dispozícii samostatnú pôrodnú miestnosť od prijatia do pôrodnice po narodenie dieťaťa?

nie

1202

31.85%

áno

2491

66.02%

Až 86,72 % rodičiek v predošlom ročníku hodnotilo parameter „súkromia“ počas pôrodu pozitívne.

Čo však vyplýva z odpovedí, podľa ktorých má len 66 % rodiacich žien k dispozícii samostatnú pôrodnú miestnosť od prijatia do pôrodnice až po narodenie dieťaťa?

Ako boli spokojné rodičky s dodržiavaním súkromia v pôrodnici?

O mnohých problémoch s narušením súkromia a nedodržiavania intimity píšu ženy svoje postrehy v otvorených otázkach dotazníka Sprievodca pôrodnicami.

Okrem toho, že niektoré ženy opisujú, že strávili počas pôrodu osem a viac hodín na nemocničnej chodbe (BA-Ružinov), prípadne sa musia presúvať na poslednú fázu pôrodu cez celú chodbu (Trnavská pôrodnica), rodičkám chýbajú obyčajné „dvere,“ aby mohol pôrod prebehnúť dôstojnejšie.

Ak rodiaca žena nemá k dispozícii samostatnú pôrodnú miestnosť, je väčšia pravdepodobnosť, že jej pôrod bude rušiť neželané publikum, ktoré tam nemá čo robiť. Či už sú to iné rodičky, ich doprovod, tehotné ženy čakajúce na rutinnú kontrolu alebo nezdravotnícky personál.

Potvrdzujú to aj tieto postrehy z rôznych kútov Slovenska.

  •  „Rodička je počas prvej doby pôrodnej na „čakačke“ spolu s tehotnými ženami, ktoré prišli do pôrodnice na kontrolu a robia im CTG. Nie je tam žiadne súkromie (Topoľčany).
  • V banskobystrickej pôrodnici je to podobné: „Boli sme dve za závesom, na dvoch posteliach. Záves odtiahnutý, pred izbou čakali ženy na kontrolu z oddelenia.“
  • „Moja pôrodná miestnosť bola rozdelená priečkami na viac boxov a tenkou záclonkou nám navodzovali súkromie. Takže cez tú záclonku ma s roztiahnutými nohami videl napríklad chlap, ktorý vynášal smeti. Bolo to desné.“ Zážitok z Antolskej.
  • V Spišskej Novej Vsi zažila rodička niečo ako neplánovaný live stream: „Neviem, prečo bol pri mojom pôrode aj nezdravotnícky personál, ktorý tam nemal čo robiť. O mojom priebehu pôrodu vedela hneď moja známa, lebo poznala nejakú sanitárku.“

Záclonky, či závesy nie sú schopné absorbovať všetky zvukové podnety okolo rodičky.

  • „Je to veľmi nepríjemné počúvať pôrody iných z vedľajších boxov. Vôbec to nie je intímna chvíľa pre ženu.“

Najviac a najmenej súkromia

Najviac súkromia s ohľadom na samostatnú pôrodnú miestnosť počas celej doby pôrodu (od prijatia do pôrodnice po narodenie dieťatka) mali rodičky v pôrodniciach v Liptovskom Mikuláši, Rožňave a Martine.

Najmenej súkromia poskytujú rodičkám v pôrodniciach v Prešove, Leviciach a Piešťanoch.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (6 hlasov, priemerne: 4,00 z 5)
Loading...

Pridaj komentár