30 týždňov
Milá mamička, vaše dieťatko bude mať 7 mesiacov.
Výživa
Vaše dieťatko u zrejme papá aj niečo iné, než len mliečko. S novými druhmi potravín začínajte opatrne. Dávajte dieťaťu ochutnať rôzne chute, ale nechajte ho vybrať si, čo mu chutí najviac.
Tipy a aktuálne informácie nájdete aj v našej sekcii o výžive detí.
Ako vaše dieťatko rastie
- V tomto období vývoja je vaše dieťatko pohyblivejšie ako v predchádzajúcich mesiacoch.
- Niektoré deti začínajú štvornožkovať, iné si na tento vývinový míľnik počkajú. Je to dôležitá fáza vo vývine pohybu a dieťa by ju nemalo preskočiť.
- Ak má vaše dieťa tendenciu rovno sa stavať (v postieľke, popri nábytku), bolo by dobré poradiť sa s odborníkom na pohybový vývin detí, ako s dieťatkom doma pracovať, aby sa "vrátilo" a nepreskočilo žiaden zo zákonitých medzníkov vo vývine pohybu.
- Je veľmi dôležité, aby ste dieťa v pohybe stimulovali hrou, napr. preliezaním cez nízke "prekážky", najlepšou je vaše telo.
- Dieťatko sa naťahuje za hračkami a uchopí ich oveľa presnejšie.
Čo dieťatko vníma
- Uchopovanie a prekladanie hračiek z rúčky do rúčky je obratnejšie.
- S hračkami dieťatko rado robí hluk.
- Dieťatko chápe hru na schovávačku. Položte dieťa na posteľ na chrbát. Vezmite čistú plienku, jemne s ňou na krátku chvíľku dieťaťu prikryte tvár a pýtajte sa: „Kde si sa schoval?“ Potom plienku odokryte a s úsmevom volajte „tu si sa schoval! Tu je môj malý chlapček!“.
- Vhodné hračky pre tento veku sú napríklad: sada pohárikov rôznych veľkostí, ktoré sa dajú do seba zasúvať, jednoduché hudobné hračky: xylofón, bubon; pískacie hračky, hračky do vane (vrátane odmeriek, lievikov, špongie), malé autíčka a zvieratká na ťahanie a strkanie, hračky na kolieskach.
- Viac o tom, ako sa hrať s malými deťmi čítajte tu.
Ako dieťatko komunikuje
- Dieťatko robí pokroky aj v komunikácii. Nielenže je oveľa živšie a pohyblivejšie, je aj viac „zhovorčivejšie alebo ukecanejšie“. Svoje hláskové prejavy ako sú: ba, da ka, ma a pod. dopĺňa aj kričaním a k tomu ešte grimasami.
- Vie rozpoznať cudzích ľudí a usmieva sa len na určité osoby. Môžete však zaznamenať začínajúce obdobie separačnej úzkosti, preto rešpektujte napr. to, ak vaše dieťa "nechce ísť na ruky" nikomu inému, len vám.
Potreba spánku
- Trvanie nočného a denného spánku zostáva zhruba rovnako dlhý do 10 hodín nočný a denný asi 3 x po 1 až 1,5 hodiny.
Mohlo by vás zaujímať
- Aký je to bezpečný domov? Čo urobiť, aby sa náš dom alebo byt stal pre dieťa bezpečnejší?
- Všetko čo vás zaujíma o detských chorobách a zdravotných starostiach vašich detí nájdete na portáli Detské choroby.
Prečítajte si niečo zaujímavé
Vaše fórum
Rozprávajte sa v diskusnom fóre s inými maminami, ak na to máte chuť »»»
Ak sa potrebujete poradiť s odborníkmi, navštívte naše poradne.