28 týždňov
Milá mamička, vaše dieťatko má už 6 mesiacov a 2 týždne
Ako vaše dieťatko rastie
- V polohe na brušku sa dieťatko všelijako pretáča. Keď sa podopiera o predlaktia, postupne sa ťažisko dostáva do panvovej polohy a vtedy dvíha aj hrudníček.
- V tejto polohe na brušku, pri odľahčení jednej strany trupu sa niekedy natočí kolienkom a vyzerá to ako príprava na lezenie.
- V ľahu na chrbátiku si vie chytiť nielen kolienko, ale aj pätu.
- Bezproblémové pretáčanie z bruška na chrbátik by už v tomto období mali zvládnuť všetky detičky.
- V polohe na chrbátiku hra s hračkami nie je už žiadny problém.
-
Máloktoré dieťa v tomto čase vie sedieť samostatne, bez opory. Nie je vhodné dávať deti sedieť, ak to ešte nezvládnu sami. Nebuďte netrpezliví rodičia a počkajte.
Čo dieťatko vníma
- Pri hraní sa s hračkami začína rozoznávať rôzne vlastnosti hračiek a predmetov. Učí sa rozoznávať napríklad čo je mäkké, čo tvrdé, čo je ľahké a čo ťažké, prípadne drsné a hladké.
- Vzťah medzi aktivitou, ktorú vykonáva a následkom sa u detičiek stále viac prehlbuje.
- Ďalší pokrok u dieťatka je, že si začína uvedomovať existenciu vecí. Napríklad: keď nejaký predmet dieťatko vidí, znamená to, že vie o jeho existencii a keď ho odstránime z jeho zorného pola, dieťatko vie, uvedomuje si, že hračka tam nie.
-
Hrá sa s hračkami búchaním o seba alebo pozorovaním - držiac v rúčke, prípadne v polohe na brušku. Pohyby rúčkami sú istejšie a bábätko vníma zvuky, ktorý samé robí.
Dieťatko sa rado hrá s hračkami, ktoré sú pre neho stále veľmi zaujímavé. Dôležitá je pestrosť farieb, tvarov, veľkostí, materiálu a podobne - pričom toto všetko nemusí byť splnené na jednej hračke. Treba si uvedomiť, že niekedy príliš veľa podnetov naraz dieťa nevie spracovať a hračku opúšťa.
Ako dieťatko komunikuje
- Pokiaľ sa ešte u vášho dieťatka neprejavilo bľabotanie, teraz sa to môže zmeniť a dieťatko začne s vyslovovaním prvých slabík. Je to veľmi individuálne.
- Dieťatko je živé a vnímavé. Veľa sa s dieťatkom hrajte a rozprávajte. Rozprávajte mu rýmovačky, detské básničky, dieťatko tým podporíte.
-
Opakované hláskovanie je pre dieťatko zábavné, pretože je zvučné.
Vie očami vyhľadať predmet, ktorý sme slovom označili.
Potreba spánku
- Trvanie nočného a denného spánku zostáva zhruba rovnako dlhé: do 10 hodín nočný a denný asi 3 x po 1 až 1,5 hodiny.
- Zároveň sa vášmu dieťatku koncom tohto obdobia môže začať meniť spánkový režim a nastane prechodné obdobie, kedy "tri spánky sú veľa a dva spánky málo". Dieťatko vydrží hore do 18.30 a potom už bude neskutočne unavené. Zaspí, pospí 3/4 hodinku a následne bude hore pokojne do 23.00 ... Príliš s tým nič nenarobíte, dieťa potrebuje spať a hoci je to v čase, ktorý vám nemusí vyhovovať, túto fázu treba len "prežiť".
Čo vás zaujíma
Ste unavená? Niet sa čo čudovať. Všetku energiu dávate vášmu dieťatku. No nemali by ste zabudnúť oddychovať. Oddych je aj pre vás veľmi dôležitý, dodá novú energiu. Oddych môžete spojiť aj so starostlivosťou o váš zovňajšok.
Mamičkovské skúsenosti:
Prečítajte si niečo zaujímavé
Dobrá kniha
Co, kdy a jak ve výchově detí
Matějček Zdeněk
Portál, 2012
Prof. Matějček odpovedá na základnú otázku: „Kedy a pre čo je pri výchove vhodná doba a čo nepremeškať?"
Spája poznatky dnešnej vedy i praktické skúsenosti vlastné i ďalších psychológov. "Bude v tom iste aj dosť mojich vlastných osobných postojov a možno aj libůstek, takže mi nezostáva než prosiť láskavého čitateľa jednak o zhovievavosť a jednak o jeho vlastné tvorivé uvažovanie na danú tému." Kniha je určená predovšetkým rodičom, všetkým, kto premýšľajú o výchove a jej možnostiach.
Vaše fórum
Rozprávajte sa v diskusnom fóre s inými maminami, ak na to máte chuť »»»
Ak sa potrebujete poradiť s odborníkmi, navštívte naše poradne.