16 týždňov
Milá mamička, vaše dieťatko má takmer štyri mesiace.
Možno ste už v diskusiách mamičiek, či v poradni u pediatra riešili, kedy je najvhodnejšie začať s príkrmami, teda tuhou stravou. Väčšina štvormesačných detí má na toto ešte kopu času, špeciálne ak sú plne dojčené.
Ak vás táto téma zaujíma, nech sa páči - niekoľko poznámok k zavádzaniu príkrmov, ako je to s príkrmami, lepkom a alergiami a čo je to imunologické okno.
Ako vaše dieťatko rastie
V polohe na brušku sa dieťatko vzpiera s natiahnutými pažami a niekedy pasívne prepadne na chrbátik.
V 4. mesiaci už ovláda dieťatko dobre pohyby hlavičky. Keď leží na chrbátiku hlavičku nielen dvíha hore, ale ju vie aj zakloniť a pozrieť sa hore. V tejto polohe sa vie pozrieť aj na nôžky .
Pri ťahaní do sedu hlavička neklesá. Toto však sleduje len pediater na pravidelnej poradni. Vy doma dieťa za rúčky do sedu naťahajte!
Koncom 4. mesiaca sa pozerá na ručičky, hrá sa s nimi tak, že ich otvára a zatvára. Pri tomto pohybe sa učí ovládať pohyby ručičiek zrakom.
Čo dieťatko vníma
V tomto období sa dieťatko rozhliada a vidí aj do diaľky. Ústa mu slúžia na rozpoznávanie predmetov. Všetko, čo uchopí dá do ústočiek.
Rozvoju zmyslového vnímania napomáhajú aj hračky, ktoré stimulujú viacero zmyslov naraz. Vhodnou hračkou pre vaše dieťatko v tomto období sú:
- „miniihrisko“ – je mäkká farebná podložka s rôznymi hračkami, zrkadielkami, hrkálkami a pod.
- hrazdička – z hrazdičky visia rôzne hračky. Dieťatko ležiace na chrbátiku má na dosah všetko, čo potrebuje.
- “reagujúce hračky“ – sú hračky, ktoré dotykom alebo tlakom vydávajú zvuky, rôzne melódie alebo začnú blikať.
Pri výbere hračiek pre dieťatko buďte opatrní. Nemusia stáť veľa peňazí, ani byť extra multifunkčné. Nech sú však bezpečné, z vhodných materiálov, hrazdičky stabilné, "reagujúce" hračky nie príliš ťažké, aby sa s nimi dieťa nebuchlo.
Ako dieťatko komunikuje
Brble spontánne a snaží sa napodobňovať zvuky, ktoré počuje. Začína sa hlasno smiať.
Zvuky, ktoré vaše dieťatko vydáva, súvisia s jeho náladou. Niekedy je ťažké rozpoznať signály vášho dieťatka, hlavne, keď sa prejavuje plačom. Nezúfajte, kým sa vy snažíte zo všetkých síl pochopiť jeho signály, bábätko sa učí trpezlivosti. Niektorí rodičia v tomto čase začínajú uvažovať o znakovaní s dieťatkom. Čo je to znakovanie?
Potreba spánku
Celkový počet hodín spánku počas 24 hodí je približne 16 hodín. Dieťatko by v tomto veku mohlo mať pravidelný rytmus bdenia a spánku.Ten sa však o niekoľko týždňov opäť zmení - podľa aktuálnych potrieb dieťatka.
Niečo pre vás
Život nám môže priniesť všeličo. Na „našej rodinke“ si o živote a zo života môžete prečítať aj tieto príbehy. Máte čas na príbeh?
Prečítajte si niečo zaujímavé
Oznámkujte Vašu pôrodnicu
Vaše fórum
Rozprávajte sa v diskusnom fóre s inými maminami, ak na to máte chuť »»»
Ak sa potrebujete poradiť s odborníkmi, navštívte naše poradne.